Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

Yetkili Baca Şirketleri

2023-2024 DÖNEMİ YETKİLİ BACA TEMİZLEME ŞİRKETLERİ

                   

S.NO

FİRMA ADI

ADRES

TELEFON

1

KILINÇ İÇME SU DEPOLARI  TEMİZLİK VE YALITIM HİMETLERİ

MİTHATPAŞA CAD.BİRLİK İŞ HANI NO:7/34 ÇANKAYA/ANKARA

0538 658 18 64

0507 260 49 66

2

AB TEKNİK MAKİNA TEMİZLİK İNŞAAT HİZMETLERİ SAN.TİC.LTD.ŞTİ

MENDERES MAH. CENGİZ TOPEL CAD. NO:44/D SİNCAN/ANKARA

0532 440 75 84

0545 538 32 45

3

ELİBOL TEMİZLİK İNŞAAT ENDÜSTRİ MAKİNA SAN. TİC. LTD.ŞTİ.

AŞAĞI ÖVEÇLER MAH. KABİL CAD. NO:28/4 ÇANKAYA/ANKARA

0543 588 07 68

0533 495 96 11

4

ANGORA BACA SİSTEMLERİ

TUZLUÇAYIR MAH. 600. CAD. NO:9/C MAMAK/ANKARA

0538 334 85 78

0546 596 54 04

5

TRUVA İTHALAT İHRACAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

YENİ SANAYİ DEMİR CAD.NO:63 ULUS ALTINDAĞ/ANKARA

0542 848 25 28

0544 206 14 04

6

DORUK BACA MUTFAK EKİPMANLARI SAN. TİC. LTD.ŞTİ.

HACI BAYRAM MAH. RÜZGARLI CAD. NO:16/122 ALTINDAĞ/ANKARA

0552 241 19 90

0542 221 67 10

7

YEŞİLYURT TEMİZLİK BAKIM ONARIM LTD. ŞTİ.

MARAŞAL ÇAKMAK MAH. SERİN SOK. NO:46/A SİNCAN/ANKARA

0537 812 10 58

0534 406 15 58

 

BACA TEMİZLEME ŞİRKETLERİ ANKARA İL SINIRLARI İÇERİSİNDE BİR(1) YILLIĞINA YETKİLENDİRİLMİŞ OLUP, TEMİZLİK YAPTIRMADAN ÖNCE SİTEDEN ŞİRKETLERİN YETKİ DURUMU KONTROL EDİLMELİDİR.

 

Baca Denetim Birimi

Güvenliğiniz için bacalarınızın bakımını Ve temizliğini unutmayın.

Güvenli bir baca çekişi sağlamak ve bacadan kaynaklı yangınları engellemek için bacalarınızı itfaiyenin yetkilendirdiği baca temizleme şirketlerine, bakımını ve periyodik temizliğini yaptırınız.

BACA DENETİM BİRİMİNİN GÖREVLERİ

a) Baca temizleme yetki belgesi almak için müracaat yapan şirketleri ek-1’de,( EK-1 Yetkilendirme denetim formu) istenilen şartlara göre yerinde incelemek ve belgelerini düzenlemek,

b) Şirketler tarafından temizlik iş bildirimi yapılan ve şikâyete konu olan bacaların denetimini yapmak,

c) Yetkili şirketlerin faaliyetleri esnasında yönetmelikte belirtilen ihtar nedenlerinin oluşması halinde ihtar yazısını hazırlamak,

ç) Yetkili baca temizlik şirketlerinin aldıkları ihtarlar sonucu, yetki belgesi iptal için bilgilendirme yazısını Yürütme Kuruluna ivedi olarak sunmak,

d) Yetki belgesi iptal edilen şirkete meri mevzuata uygun olarak tebliğ etmek ve Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı internet sitesinde yayımlanmasını sağlamak,

e) Bacaların temizliği ile ilgili tüm şikâyetlere ve bilgi edinme başvurularına yasal süreler dâhilinde cevap vermek.

AÇIKLAMA:

Ankara İtfaiyesi Baca Temizleme işi yapmamaktadır. Baca ve yetki verilen firmalarla ilgili şikâyet ve önerilerinizi ALO 153 telefon hattından ya da Mavi Masa Başvuru Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.

BACA KULLANICILARI İÇİN ESASLAR:

Yetkili şirketlerin verdiği rapor doğrultusunda, ısıtma ve pişirme sistemlerinde kullanılan bacaların, bakımı ve onarımı, öngörülen süre içerisinde kullanıcı tarafından yaptırılır.

Isıtma ve pişirme sistemlerinde kullanılan bacaların ilgili standartlarda olmasından ve yönetmeliklerde belirtilen aralıklarla temizlenmesinden, bina, daire veya iş yeri sahipleri, yöneticileri, şirket müdürleri ya da görevlendirilmiş olan 3. şahıslar sorumludur. 

Baca Temizliği

Ankara il sınırları içindeki tüm binaların ısıtma ve pişirme sistemlerindeki bacaların periyodik temizlik işlemleri İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yetki belgesi verilen şirketler tarafından yapılmaktadır.

BACA TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Isıtma Sistemleri Baca Temizliği

 

-       Baca temizliğini yapacak olan şirket personelleri kullanıcıya kimlik belgesini gösterir,

-       Baca temizleme ekibi en az 2 kişiden oluşur.

-       İş sağlığı ve güvenliği ilkelerine uyarak kişisel koruyucu malzemeleri kullanır.

-       Temizlikte kullanılacak malzemeler eksiksiz olarak hazır bulundurulur. (Duman tableti, çeşitli ebatlarda tel fırçalar, baca temizleme çıkrığı, ucunda metal ağırlık bulunan 30 metrelik ip, sanayi tipi elektrik süpürgesi, kurum toplama kaşığı, çeşitli ebatlarda spatula, kalın koruyucu naylon, takım sandığı, baca kamerası, merdiven, izolasyon için alüminyum bant vb.)

-       Bacaya bağlı olan cihaz kapatılır.

-       Bacanın sıcaklığı kontrol edilir.

-       Temizlik yapılacak alana çalışma brandası serilir.

-       Isıtma cihazının bacaya bağlı kısmı bacadan ayırılır.

-       Bacanın temizlenmeden önceki hali baca kamerası ile görüntülenir, ön tespit yapar ve kullanıcıya yapacağı hizmet ve ücret ile ilgili bilgi verir. (Kirlilik, tıkanıklık, çatlak, deformasyon vb. kontrol edilir.)

-       Baca emiş ağzı tamamen kapatılır.

-       Baca temizlik ekibinden bir kişi çatıya çıkar ve bacadan aşağıya çelik halata bağlı fırçayı emiş ağzına doğru indirir, temizlik fırçası aşağıdan yukarıya doğru çekilirken bacanın tüm yüzeyine sürterek çekilmeli ve bu işlem baca temizleninceye kadar tekrarlanır.

-       Çatıdaki işlem bittikten sonra tamamen kapatılan emiş ağzı tekrar açılmalı, emiş ağzında birikmiş kurum ve atıklar vakumlu elektrik süpürgesi ve kurum toplama kaşığı ile alınır.

-       Temizlik işlemi bittikten sonra bacanın temiz hali baca kamerası ile görüntülenir.

-       Duman tableti kullanarak baca çekiş testi yapılır.-     Isıtma cihazının boru ekleri ve baca bağlantısı gaz sızdırmayacak şekilde izolasyonu yapılır.

-       Ortam, baca temizleme işlemlerinden kaynaklanan kirlilik giderilerek teslim edilir.

-       Kullanıcıya yapılan işlem ve temizlik periyodu ile ilgili bilgi verilerek raporlama ve fatura kesme işlemi yapılır.
 

Pişirme Sistemi Baca Temizliği

 

- Baca temizliğini yapacak olan şirket, yerinde keşif yaparak bacanın temizlenebilmesi için gerekli olan ortamın (kontrol kapağı, yürüyüş yolu vb.) hazırlanmasını kullanıcıdan ister ve konuyla ilgili detaylı ön bilgiler verir,

            - Kullanıcıya hizmetin ücretiyle ilgili bilgi verir

-Baca temizleme ekibi en az 2 kişiden oluşur.

-İş sağlığı ve güvenliği ilkelerine uyulmalı ve kişisel koruyucu malzemeler kullanılmalı,

-Temizlikte kullanılacak malzemeler eksiksiz olarak hazır bulundurulur. (Kimyasal yağ çözücüler, köpük makinesi, basınçlı su makinesi, çeşitli ebatlarda tel fırçalar, baca temizleme çıkrığı, sanayi tipi elektrik süpürgesi, kurum toplama kaşığı, çeşitli ebatlarda spatula, kalın koruyucu naylon, takım sandığı, baca kamerası, merdiven, vb.)

-Temizlik yapılacak alana çalışma brandası serilir.

-Pişirme sistemi baca temizliği kanal bağlantı noktalarını sökerek veya her iki metrede kapak açılarak yapılır.

-Temizlenecek kısımlara kimyasal yağ çözücü sıkılarak baca içerisindeki atık yağların çözülmesi beklenerek temizleme işlemi yapılır.

-Temizlik işlemi bittikten sonra bacanın temiz hali baca kamerası ile görüntülenir.

-Ortam, baca temizleme işlemlerinden kaynaklanan kirlilik giderilerek teslim edilir.

-Kullanıcıya yapılan işlem ve temizlik periyodu ile ilgili bilgi verilir. Raporlama ve fatura kesme işlemi yaparak bacanın kirli ve temiz halinin görüntülerini teslim eder.

 

BACA TEMİZLEME PERİYOTLARI

 

YAKIT VE YAKMA CİHAZLARIBORULARIN TEMİZLİĞİKAZANIN TEMİZLİĞİBACALARIN TEMİZLİĞİ

 Mazotlu Kalorifer Kazanları              ---                                           Yılda Bir Kez               Yılda Bir Kez              

Kömür ve Fuel-oilKazanları               ---                                           Yılda İki Kez               Yılda İki Kez              

Odun ve KömürSobaları                    Ayda Bir Kez                          ---                                İki Ayda Bir Kez        

LPG ve Doğalgaz(Merk.Sistemli)     ---                                           --                                 Yılda Bir Kez              

 

Elektrik, LPG ve doğalgaz kullanılmış olsa bile otel, lokanta, restaurant, yemek fabrikası gibi topluma açık yerlerle, ocaklarında yemek pişirilip kızartma yapılan tüm baca sistemleri en az 4 ayda bir temizlenir veya bacalar yenilenir. Sistemlerinin kullanım sıklığına göre, yetkili temizlik şirketinin vereceği yazılı rapor doğrultusunda bu süre uzar veya kısalır.