Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

Askeri Müzeler

 

Kültür ve Turizm Bakanlığına
Bağlı Müzeler

 

 

Diğer Müzeler

anitkabir.jpg

 

anadolu.jpg

 

 

diger_muze.jpg

Anıtkabir, Atatürk ve 
Kurtuluş Savaşı Müzesi

 

Anadolu Medeniyetler Müzesi

 

 

Milli Mücadelede Atatürk Konutu
ve Demiryolları Müzesi

Müze, Anıtkabir’de Atatürk’ün Anıt Mezarı’nın bulunduğu Şeref Salonu’nun altında yer alan üç bin metrekarelik sütunlu alanda kurulmuştur. Bu alanda,farklı sergileme tekniklerinden yararlanılarak,Çanakkale Savaşı, Sakarya, BüyükTaarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebeleri ile Atatürk dönemi etkileyici bir şekilde sunulmaktadır.

Anıtkabir Resmi Web Sayfası
Anıtkabir, Atatürk ve 
Kurtuluş Savaşı Müzesi

Sanal Müze

 

Müze, Ankara Kalesi’nin güneydoğu
yönünde, Atpazarı adı verilen semtte
yer alır. Atatürk, Ankara’da bulunan Hitit eserlerinin  sergilenmesi için bir müze
açılması talimatı verir. Osmanlı binası olan Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteni onarılıp müze olarak kullanılmaya başlanır. 1938 yılında başlayan onarımlar 1968 yılında biter ve bina Ankara Arkeoloji Müzesi olarak ziyarete açılır. 

Anadolu Medeniyetler Müzesi

 

 

Ankara Gar binası içinde yer alan müze, Atatürk 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gelince bina kendisine tahsis edilmiş, 1920–22 tarihleri arasında çok önemli kararlara tanıklık etmiştir. Bu tarihi olayları ölümsüzleştirmek ve ulu önder Atatürk’ün aziz hatırasını yaşatmak amacıyla TCDD, bu tarihi binayı yeniden düzenleyerek, 24 Aralık 1964 tarihinde müze olarak halkın hizmetine açmıştır.

Milli Mücadelede Atatürk
Konutu ve Demiryolları Müzesi

 

 

 

 

 

 

Alagöz Karargah Müzesi

 

Ankara Devlet Resim ve
Heykel Müzesi

 

 

TCDD Açık Hava
Buharlı Lokomotif Müzesi

 alagoz.jpg

 

 resim.jpg

 

 

 tcdd.jpg

Kurtuluş Savaşında, Başkomutan Mustafa Kemal’in karargâhı ile
Batı Cephesi Komutanlığı karargâhı 1921 yılında Temelli Alagöz Köyü’ndeki çiftlik binasına yerleşmiştir. Türk Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olan ve 22 gün–22 gece süren Sakarya Meydan Savaşı’nda, Mustafa Kemal bu eve yerleşerek savaşı buradan yönetmiş ve 9 Eylül 1921 tarihine kadar burada kalmış.

 

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Atatürk’ün talimatı üzerine mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından tasarlanmış ve 1927 yılında inşa edilmiştir. 1980 yılında yenilenerek hizmete giren müze, kısa bir süre içinde çağdaş müzeciliğin gerektirdiği bütün işlevlere
ve hizmetlere sahip bir kurum konumuna gelmiştir.

 

 

TCDD tarafından hizmete açılan“Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi” geçmiş ile gelecek arasında kültür köprüsünün en önemli  halkalarından birini oluşturur. Gar alanında 16.000 metrekarelik bir alanda açılan müzede 10 adet hizmet dışı buharlı lokomotif bulunmaktadır. Lokomotifler 1912, 1924, 1932, 1942, 1943 ve 1948 yıllarına ait Alman, İngiliz, Amerikan ve İsveç yapımıdır.

 

 

 

 

 

 

Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığı Müzesi

 

 MTA Tabiat Tarihi Müzesi

 

 

Cumhuriyet Müzesi ( I.TBMM Binası )

 

mta.jpg

 

 

tbmm_I.jpg

Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları ile Cumhuriyetimizin kuruluşuna hayat veren Ulu Önder Atatürk’ün yakın silah arkadaşları olan İstiklâl Harbi Komutanlarının defnedilebilmesi için, düzenlenen ulusal ve tek kademeli yarışma sonucu birinci seçilen eser aynen uygulanarak, 2549 Sayılı Kanunla kurulmuş, 30 Ağustos 1988 tarihinde devlet töreniyle açılmıştır.
08 Kasım 2006 tarihinde kanun hükmü değişikliğine gidilerek, TBMM Başkanları ve Başbakanların, 28 Ocak 2020 tarihinde yapılan değişiklik ile de eşlerinin Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığına defnedilmesi karara bağlanmıştır.

Müze binası, giriş ve alt kat olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığı Müzesinde, defnedilen Cumhurbaşkanları ile İstiklâl Savaşı Komutanlarının eşya, resim ve belgeleri sergilenmektedir. Ayrıca; gelen ziyaretçilere müzenin alt katında, Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığını tanıtan film gösterilmektedir.

Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığında gezilecek alanlar için tıklayınız.

 

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesindeki Türkiye’nin ilk ve tek Tabiat Tarihi Müzesi 7 Şubat 1968 tarihinde kurulmuştur.

Doğanın milyonlarca yıllık tarihine ev sahipliği yapan Müze’de Türkiye’nin ve Dünya’nın çeşitli yerlerinden derlenmiş fosil, mineral, kayaç ve maden örneklerinin yanı sıra doldurulmuş hayvanlar sergilenmektedir. Müze binasının mimari yapısı bedensel engelli vatandaşlarımızın da rahatça  gezebileceği şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca Konferans salonuyla kurum içi ve dışı konferanslara; sergi alanıyla muhtelif sergilere ev sahipliği yapma kapasitesine sahip Müzemiz’de hediyelik eşya bölümü ile Müze bahçesinde kafeteryamız hizmet vermektedir. MTA Tabiat Tarihi Müzesi bünyesine 2013 yılında katılan Enerji Parkında;çeşitli enerji üretim şekilleri ve kaynakları sergilenmektedir. Burada madenlerimizin, kömür, petrol ve doğalgaz gibi organik hammaddelerin, yenilenebilir enerji kaynaklarının üretim ve tüketim süreçleri eğlenceli ve öğretici bir şekilde sunulmaktadır.

Sanal Tur İçin Tıklayınız...
 

 

 

Ulus Meydanı’nda bulunan tarihi I. Büyük Millet Meclisi binasının yapımına 1915 tarihinde İttihat ve Terakki Cemiyeti Kulübü binası olarak başlanmış, planı evkaf mimarı Salim Bey tarafından çizilmiş, yapımına kolordunun askeri mimarı Hasip Bey nezaret etmiştir. Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi yapılarından olan iki katlı binanın duvarlarında Ankara taşı kullanılmıştır. 1957 yılında müze olarak açılmasına karar verilerek çalışmalara başlanmıştır. Bina, 23 Nisan 1961 tarihinde “Büyük Millet Meclisi Müzesi” adıyla halkın ziyaretine açılmıştır.

Cumhuriyet Müzesi ( II.TBMM Binası )

 

Atatürk Evi Müzesi (AOÇ)

 

 

Cumhurbaşkanlığı Atatürk
Müze Köşkü (Çankaya Müze Köşk)

tbmm_1_muze.jpg

 

ataturk_evi_muze.jpg

 

 

 cumbsk_muze.jpg

Cumhuriyet Müzesi binası mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası binası olarak tasarlanmış ve 1924 yılında inşa edilmiştir. 29 Ekim 1923 tarihinde bugünkü Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiş ve bu bina uzun süre I.TBMM binası olarak kullanılmıştır.

 

Ata’ya sevgi ve saygı göstergesi olarak doğup büyüdüğü evin aynısı Atatürk
Orman Çiftliği arazisi üzerinde inşa edilmiş ve 10 Kasım 1981 tarihinde
müze olarak açılmıştır.

 

 

Atatürk 27 Aralık 1919 tarihinde
Ankara’ya geldikten sonra

Ankaralı Bulgurzade Tevfik
Efendi’nin Çankaya’daki iki
katlı bağ evi Ankaralılar tarafından
satın alınarak Ordu
Köşkü adıyla Başkumandan
Atatürk’e tahsis edilmiştir.
1924 yılında bugünkü şeklini
alan bina 1932 yılına kadar
Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak
kullanılmıştır. 1950 yılında
Atatürk Müzesi adıyla
Atatürk’ün kullandığı eşyalar
orijinal konumlarında kullanılarak
ziyarete açılmıştır.

Gordion Müzesi ve ören Yeri

 

Etnografya Müzesi

 

 

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi

gordion.jpg

 

etnografya_muze.jpg

 

 

romahamami.jpg

1963 yılında, yaklaşık 15,000 metrekarelik alanda kurulan Gordion Müzesi’nde, Eski Tunç Çağı’ndan başlayarak Orta ve Geç Tunç Çağı’na, Erken Frig Çağı’na ait çanak ve çömlekler, Erken Demir Çağı’na ait kabartmalı ortostatlar, yine Erken Frig Çağı’na ait demir aletler yer alır.

 

Etnografya Müzesi Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından 1925 yılında
yapımına başlanmış, 1927 yılında tamamlanmış, 18 Temmuz 1930 tarihinde Atatürk’ün isteği üzerine halkın ziyaretine açılmıştır.21 Kasım 1938 tarihinden itibaren 15 yıl süreyle müzenin iç avlusu Ata için geçici bir Anıtkabir olarak kullanılmış. Atatürk’ün mezarının bulunduğu yer günümüzde
de bir sembol olarak korunmaktadır. Müzenin önünde 1927 yılında İtalyan
heykeltıraş Canonnica’nın yapmış olduğu bronz atlı Atatürk heykeli bulunmaktadır.

 

 

Roma Hamamı ören yeri, Ulus Çankırı Caddesi üzerinde, caddenin batısında 2,5 m yükseklikte bir plato üzerinde bulunur. 1938 yılında kazılara başlanmış, Frig, Roma ve Bizans katları bulunmuştur. 1940–43 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan bu muhteşem anıt, biri palaestra, öteki kapalı hamam kısımları olmak üzere iki bölümden ibarettir. Kazılarda bulunan
sikkelere dayanarak kazı başkanı, hamamın Caracalla (M.S. 212–217) döneminde yapıldığını açıklamıştır.

 

 

 

 

 

 

PTT Pul Müzesi

 

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

 

 

 MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi

ptt-muze.jpg

 

ulucanlar.jpg

 

 

 MKE_STM_200.jpg

Ankara Ulus’ta bulunan, tarihi Emlak Eytam Bankası binası restore edilerek,  PTT Pul Müzesi’ne dönüştürüldü ve 22 Ekim 2013 tarihinde hizmet vermeye başladı. Türk Pulları koleksiyonunun orijinal halleri 6.500 m2 alanda ziyarete açıldı. Modern müzecilik anlayışı ile tasarlanan binamızda Dünya Pulları, Osmanlı Devlet Pulları, Ankara Hükümeti Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları kronolojik ve tematik (Atatürk, Tarih, Kültür Varlıklarımız, Taşıt, Turizm, Spor, Doğa)olarak sergilenmektedir.

PTT Pul Müzesi Web Sitesi

 

1925’te cezaevi olarak kullanılmaya başlanıp 2006 yılında kapatılan Ulucanlar Cezaevi Altındağ Belediyesi tarafından 2011 yılında restore edilip müze olarak ziyarete açılmıştır. 81 yıl boyunca bir çok darbe dönemlerine, idamlara, acılara tanık olan bu soğuk duvarlar ziyaretçilere Türk Siyasi Hayatından kesitler sunmaktadır. Müze, yakın tarihi hissederek görmek ve bilmek isteyen herkesi ziyarete bekliyor.

 

 

 

Ülkemizin tarihi boyunca sanayinin gelişim sürecini anlatması, sanayi ve teknolojik kültürel varlıkların bu günlere ve geleceğe taşınması, bu çerçevede MKE Kurumunun Türkiye sanayi tarihinin yazılmasında, birçok yeni kurumun ve Türkiye’nin üretim kültürünün oluşmasına yaptığı katkıları görünür kılmak, başta Kurumumuz olmak üzere ülkemizin sanayisine yön vermiş kurumlara ve kişilere ait eserler ile endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin, belgelerin toplanması, ev sahipliği yapılması, araştırılması, korunması ve sergilenmesinin sağlanması amacıyla kurulmuştur.

Kurtuluş Savaşında ülkemizin savunmasında ve sanayileşmesinde derin izler taşıyan Sanayi ve Teknoloji Müzemiz 22 Mayıs 2013 tarihinde kurulmuş olup o günden beri hizmet vermektedir.

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi

 

 

 

 

 

 

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

 

 

 

 

 

 index.jpg

 

 

 

 

 

Ankara Hukuk Mektebi olarak bilinen bina I.Ulusal Mimarlık Dönemi yapısıdır. Mimarı bilinmemektedir. 1927 yılının sonlarında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bir eğitim yapısı olarak inşasına başlanılan bina 1928 yılı sonlarında tamamlanmış ve 1928–1941 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatları ile Ankara Hukuk Fakültesi olarak eğitim vermiştir. 1941 yılından sonra bina bir süre Ankara Kız Sanat Mektebi ve Ankara Yüksek Öğrenim Vakıf Öğrenci Yurdu, daha sonra da Ankara Müftülüğü Hizmet Binası olarak kullanılmıştır. 2004 yılında boşaltılan yapı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce restorasyonu yapılarak 7 Mayıs 2007 tarihinde Ankara Vakıf Eserleri Müzesi olarak açılmıştır.

Müzede, Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde kayıtlı abidelerden getirilen halı, kilim, maden, çini, ahşap, el yazma eserler, (Kur’an-ı Kerim, Vakfiye) hat levhalar, Kâbe örtüsü, deri para keseleri, büyük boy saatler sergilenmektedir. Bu eserlerin bir bölümü, çalınarak yurtdışına kaçırılmış daha sonra hukuki yollarla yurdumuza geri getirilebilmiş eserlerdir.

Web Sitesi

Email