Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi
Birim İletişim
  • Yaşlı Hizmetleri ve Şefkat Evleri Şube Müdürlüğü
  • Hipodrom Cad. No:5 B Blok K:9 Yenimahalle / ANKARA
  • +90 (312) 507 23 07
  • +90 (312) 507 23 43
YAŞLI HİZMETLERİ VE ŞEFKAT EVLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Her geçen gün sayıları artan, sosyal ve ekonomik yönden yoksunluk içinde bulunan muhtaç yaşlı kişilerin, huzurlu bir ev ortamı içinde yaşantılarını devam ettirmelerini, fiziksel ve ruhsal sağlıklarının korunmasını, sosyal ilişkilerinin geliştirilmesini ve devam ettirilmesini, huzur, güven ve refah içinde bulunmalarını sağlamak amacıyla evde bakım ve evde bakıma destek hizmeti kapsamında gerekli tüm iş ve işlemleri yürütmek,

Barınmaya muhtaç olup çeşitli nedenlerle sokakta geçici veya sürekli olarak yaşamak zorunda kalan, evsiz olarak nitelendirilen kişileri, bedensel ve sosyal açıdan tehlike yaratabilecek risklerden korumak, temel gereksinimlerini gidermelerine yardımcı olmak amacıyla geçici olarak yatılı barınmalarının sağlanmak için gerekli olan iş ve işlemleri yürütmek,

Ankara’ da geçici bir süre hasta veya hasta refakatçisi olarak ikamet eden ancak barınacak yeri ve maddi imkânı olmayan fakir, muhtaç, dar gelirli kişi ve aileler için geçici bir süre varsa çocukları ile ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla; Şefkat Evleri açmak ve faaliyetlerini sürdürmeleri için gerekli tüm iş ve işlemleri yürütmek.

HİZMETLERDEN YARARLANMAK İÇİN;

Şefkat Evleri ve Barınma Evleri hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın şahsen ya da herhangi bir yakını vasıtası ile ilgili birime(Şefkat Evi, Barınma Evi) ya da Müdürlüğümüze başvurması yeterli olmaktadır.

Yaşlılara Hizmet Merkezi hizmetlerinden yararlanmak için Ankara ili sınırları içinde ikamet eden  60 yaş ve üzeri vatandaşlarımız şahsen, birinci dereceden akrabaları ya da herhangi bir komşu-yakını aracılığıyla telefonla başvurabilir. Başvuru esnasında ve sonrasında başvuru sahibine Merkezlerimizin hizmet koşulları gereği aydınlatma metni okunur, başvuran kişi bu metin gereği ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa göre kişisel verilerinin işlenmesini kabul eder.  Sosyal Hizmet Uzmanlarımız, bu başvurulara istinaden yaşlı bireyi ikamet adresinde ziyaret ederek sosyal incelemesini gerçekleştirir. Olağanüstü(sel, yangın veya salgın hastalık gibi.) yaşlının yüksek yararı gereği hane ziyareti yapılmadan da E-Belediye Sosyal Yardım Modülü’nden yaşlının gerekli incelemesi yapılabilir. Sosyal incelemede sosyal hizmet uzmanı, bireyin gerekli verilerinin taramasını yaparak hangi hizmetlerden yararlanması gerektiğini değerlendirip tespit eder. Yaşlı bireyi yararlanması gereken hizmet konusunda ilgili birim/ birimlere yönlendirir. Uygun görülen hizmetler üyelerimize ücretsiz olarak verilir.