Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

TURUNCU BANNER_jpeg.jpg

Ankara Miras Şantiye Gezileri

Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkent tarihine ışık tutan yapıları bir bir ayağa kaldırırken, çalışmaların devam ettiği şantiyelerin kapılarını da kentlilere açmaya devam ediyor. 2022 yılının Temmuz ayında ilk defa yapılan “Ankara Miras Şantiye Gezileri” tüm ilgilileri bekliyor.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Ankara Miras Şantiye Gezileri kapsamında Ankara Roma Tiyatrosu’nun restorasyonu ve Arkeopark Ankara projesi ile Ankara Kalesi’nde yürütülen sokak sağlıklaştırma projelerinin çalışma sahalarını kentlilerle buluşturuyor. Alanında uzman teknik ekip eşliğinde sürdürülen gezilerde, çalışma alanları hakkında detaylar katılımcılarla paylaşılırken, kent tarihi hakkında da ziyaretçilere bilgi veriliyor.

Kent tarihini tanıtmak ve turizmi canlandırmak için düzenlenen gezilerde başkentlilerle, kentin Galatlardan günümüze kadar gelen zengin tarihsel katmanları, Roma yerleşimi ve Ankara Kalesi hakkında kent tarihine ilişkin bu çalışmalarla ortaya çıkan yeni bilgiler de paylaşılıyor.

İlki 23 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen Ankara Miras Şantiye Gezileri kapsamında 11 program düzenlenmiştir. İlgili formu doldurup başvuruda bulunan 250’ye yakın kent sakinine şantiye alanları hakkında rehberli turlar düzenlenmiştir. Ayrıca, kentte öğrenim gören ve alanlarla ilgili özel ilgileri olan şehir planlama, mimarlık ve restorasyon bölümü öğrencilerine de eğitimlerine yönelik teknik geziler yapılmıştır.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilen gezilere, https://forms.ankara.bel.tr/ankaramiras adresindeki form doldurularak, belirtilen tarihlerde katılım sağlanabilmektedir.