Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi
İletişim Bilgileri
  • Mamak Cad. Şafaktepe Kültür Merkezi
  • +90 (312) 319 02 89
Fomget Tarihçesi

FOMGET Folklör Müzik Gençlik topluluğu ve Gençlik Spor kulübü 1995 yılında Ankara Büyükşehir belediyesi bünyesinde faaliyetine başlamıştır.

FOMGET ulusal kültürümüzün içinde yer alan halk oyunları başta olmak üzere Halk bilimi konularında çalışmalar yaparak, bu değerlerimizi n tanıtımına ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlamaktadır. Öte yandan gençlerimizin sosyal ve kültürel anlamda gelişmelerine yardımcı olmak ve serbest zamanlarını değerlendirebilecekleri çeşitli faaliyet alanları sunmak için çaba göstermektedir. Yapılan çalışmalarını çeşitli vesilelerle yurt içinde ve dışında sergilemektedir.

FOMGET çok sayıda üyesi ile uluslararası müzik ve dans festivali düzenleyerek ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmaktadır. Kültür ve Turizm bakanlığı ile Türkiye Halk oyunları federasyonunun düzenlediği yarışmalara belediyemizi temsilen bir çok önemli dereceler elde etmiştir.

Son 9 yılın ankara birincisi ve 8 bölge birincisi ardından 4 Türkiye 1. Si üç Türkiye 2. Si ve bir Türkiye 3. Vardır. 2011 yılında Polonya'nın Zakopena kentinde düzenlenen dünya halk dansları yarışmasında da dünya 1. Si olmuştur.

FOMGET her yıl sürekli değişen dansçı grubu ile yılda yaklaşık 100 yada 150 gösteri sunumu yapmaktadır. Yıl sonu gala gösteriside ayrıca bütün gruplarla gerçekleşmektedir.FOMGET belediyemizin yurtdışındaki tanıtım etkinliklerinde ve yurt içindeki büyük açılışlarında gösteriler yapmaktadır.