Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Uluslar Arası Çalışma Örgütü Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslar Arası Programı ILO-IPEC arasında 4 Aralık 1992 tarihinde imzalanan protokolle Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuk Projesi başlatılmış; 1993 yılında Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi kurulmuştur. 1994 yılında sona eren protokol, 1995 yılında yenilenerek çalışma aksatılmadan devam ettirilmiştir. 1997 yılından itibaren ILO tarafından sağlanan destek kesilmiş olduğu halde, merkez faaliyetlerine Ankara Büyükşehir Belediyesini imkânlarıyla devam etmektedir.

Amaç
Sokakta çalışan çocukların aileleri ile ilgili sorunlarını çözmek, okula gitmeyenleri eğitime yönlendirmek, okula gidiyorlarsa eğitimlerine yardımcı olmak, okul ile ilgili sorunlarını çözmek. Merkez, okula başlayamamış ya da başlamış olsa bile maddi yoksulluk nedeni ile devam edememiş sokakta çalışan çocukların ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle, onları okulla ilişkilendirerek zorunlu temel eğitimden yararlanabilmelerine yardımcı olmayı, onları desteklemeyi, bir başka deyişle çocukların ihmal ve istismarını önlemeyi amaçlamaktadır.

Merkezde Verilen Hizmetler
Merkez faaliyetlerini temel odağı çocuklara yöneliktir. Gerekli görüldüğü takdirde ailelere yönelik faaliyetlerde de bulunulmaktadır.

• Sosyal ve Kültürel Faaliyetler
• Eğitim Destek Hizmetleri
• Sağlık Hizmetleri
• Spor Hizmetleri
• Beslenme Hizmetleri
• Psikolojik-Sosyal Destek Hizmetleri

Çocukların sosyalleşmeleri ve toplumda kendilerine yer edinmeleri açısından sosyal ve kültürel faaliyetler önemlidir. Çocuklarımızı bu yönde desteklemek için merkezimiz bünyesinde kütüphane, zekâ oyunları, halk oyunları satranç, el sanatları odaları bulunmaktadır.

Etkinlikler
Sağlık
Sokakta calışan çocuklardan merkeze kayıtlı olanlar, sağlık personeli tarafından sürekli gözetim altında tutuluyor. Çocukların her türlü sağlık problemlerini, Büyükşehir Belediyesi imkanlarını kullanarak çözümleniyor. Periyodik sağlık taramalrı gerçekleştirilen çalışan cocukların kardeşleri ve ailelerine de sağlık hizmetleri verilmektedir. Hiç bir sağlık güvencesi bulunmayan çocukların gerektiğinde ilaç ve ameliyat giderleri belediye tarafından karşılanmaktadır.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle yeterince beslenemeyen sokakta çalısan çocuların dengeli beslenmeleri amacıyla Ankara sokaklarında çalışan çocuklar merkezinde geniş kapasiteli bir yemekhane mevcuttur.
Merkezde çocuklara hergün sıcak ve sulu yemek verilmektedir.

Bilgisayar
Sokakta çalışan çocuklarımızın da çağımızın vazgeçilmez unsuru olan bilgisayar teknolojisini kullanabilme yeteneğiyle donanmaları amacıyla kurulan bilgisayar laboratuarımızda düzenli bir şekilde kurs verilmektedir.

Kütüphane
Merkez kütüphanesinde çocukların derslerini destekleyici etütler yapılmaktadır. Kültürel ve eğitsel amaçlı kitap okuma alışkanlığı kazanmaları sağlanmaktadır. Ayrıca ödevlerini hazırlarken kütüphane kitaplarından yararlanmaktadırlar.

Futbol
Merkezimizde gerçekleştirilen faaliyetlerle çocukların yetenekleri ortaya çıkarılmaktadır. Bu amaçla merkezde verilen futbol kurslarında çocuklar antrenör eşliğinde futbol eğitimi almaktadır.Merkeze üye çocukların Ankara’da yaş gruplarına göre düzenlenen turnuvalara katılımları sağlanmaktadır. Turnuvada derece alan çocuklar merkez tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirilmektedir. Futbol branşında yetenekli olan çocukların, amatör kulüpler tarafından yakından takıp edilmeleri sağlanmakta, yurt içinde ve yurt dışındaki, profesyonel futbol liglerinde oynamaları için gerekli teknik ve psikolojik destek verilmektedir.

Güreş
Merkezde, ata sporumuz olarak bilinen güreş branşında da çocuklara eğitim imkanı sağlanmaktadır. Zihinsel ve bedensel gelişimleri amaçlanan çocuklardan, yetenekleri doğrultusunda güreşe yatkın olanlar seçilerek Ankara ve yurt içindeki turnuvalara katılımları sağlanmaktadır. Yerel ve ulusal düzeydeki turnuvalarda başarı kazanan çocuklar, çeşitli hediyelerle onurlandırılmaktadır. Merkezde yetişen güreşçi çocuklarımız, ulusal ve uluslararası düzeyde sampiyonlukları bulunmaktadır.

Taekwon-do
Sokata Çalışan Çocuklar Merkezinde devam edençocuklar, yetenekleri doğrulutusunda sportif faaliyetlere yönlendirilmektedir. Merkezimize üye, judo ve eakwon-do lisansına sahip olan çocukalrımızdan bir çoğunun Ankara’da ve Türkiye’de düzenlenen turnuvalara katılmaları sağlanmaktadır. Merkezde Judo takımından yer alan çocuklarımız arasından Ankara Bölge ve Türkiye şampiyonu çıkmıştır. Bu spocular arasında dünya 7.liği başarısını gösteren üyemizde bulunmaktadır. Bu tür bireysel sporlar, Çocukların ruh ve beden gelişimlerini olumlu yönde etkilmekte, kendilerini duydukları özgüveni ğeliştirmektedir. Sokakta çalışan cocuklar Merkezi Judo Takımı, aynı zamanda Türkiye’ye uluslararası düzeyde başarı kazanmış sporcular de yetiştirilmektedir.

Santranç -Abolone
Çocukların zihinsel becerilerini arttırmak ve kendilerini geliştirebilmeleri amacıyla merkezde santraç kursları verilmekte, 9 taş gibi oyunlarla da zamanlarını faydalı şekilde değerlendirlmeleri sağlanmaktadır.

Masa Tenisi, Masa Futbolu, Bilardo
Merkezimize gelen sokakta çalışan çocular, merkez bünyesindeki masa tenisi ve masa futbolu masalarında dilediklerince oyun oynayabilmektedirler.
Bugün dünyada en sevilen ve en eğlenceli salon sporlarından birisi olarak kabul edilen bilardo, merkezimizde çocuklarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmetlerimizdendir. Merkezimizde bilardonun yanısıra masa tenisi ve masa futbolu oynama imkanı bulan çocuklar vakıtlerini eğlenceli bir şekilde değerlendirmektedir. Çocuklar bu sayede yeni arkadaşlıklar kurmakta ve dostlukları pekiştirmektedir.

Tiyatro
Çocuların sanatsal ve kültürel yaşamlarını renklendrimek amacıyla Merkez’de tiyatro kursları verilmektedir.
Tiyatro ile çocukların kişilik gelişiminin yarısıra sanata olan ilgilerinin artması da sağlanmaktadır. Çocuklar tarafından yazılan ve sahnelenen oyunlar, çocukların sanatsal yeteneklerinin en belirgin örnekleri olarak halka sunulmaktadır.

Halk Oyunları
Halk oyunları kursu ile çocukların fiziksel ve psikomotor yetenekleri ön plana çıkartılmaktadır.Çalışan çocuklardan oluşan ekiplerce Artvin, Muğla, Ankara ve Gaziantep yörelerine ait halk oyunlarını çeşitli organizasyonlarla konukların beğenisine sunulmaktadır.

Türk Halk Müziği, Bağlama, Gitar, Piyano, Org
Tüm dünyada evrensel dil olarak kabul edilen müzik, merkezimizde öncelik verilen kursların başında gelmektedir. Yaşları ile orantılı olarak kabiliyetleri doğrultusunda verilen eğitim, çocuklarımızın müzik ile iç içe olmalarını sağlamakta, ruh dünyalarını farklı yollarla keşfe cıkmalarına neden olmaktadır. Çocuklarımızın maddi ihtiyaçlarını yerine getirmede gösterilen duyarlılık, müzik eğitimi gibi sanatsal alanlar vasıtasıyla manevi ihtiyaçlarına da gösterilmektedir.
Her çocuğun gönlünde var olan bir müzik enstürümanı çalma arzusu Merkezde oluşturulan müzik kursuyla gerçeğe dönüştürülmektedir.

Resim-El Sanatları
Resim yapmayı seven çocukların çalışmaları, Merkezimizdeki ve Ankara’nın çeşitli bölgelerindeki sanat galerinde sergilenmektedir.

Gezi ve Piknik
Yaşadığımız dünyayı daha iyi tanıyabilme, kültürümüzün ve coğrafyamızın güzelliklerini yakından görebilme amacıyla düzenlenen gezi ve piknik programları ile çocuklarımızın zihinsel açıdan dinlenmeleri sağlanmaktadır. Türkiye’nin en güzel yerlerine yapılan gezilerle çocuklarımızın paylaşma, birbirlerini anlama yönünde duygularını geliştirmeye katkıda bulunulmaktadır.

Eğlence Programları
Merkezimizde düzenlenen eğlence programlarıyla çocuklarımız ayrı bir dünyanın kapılarını aralamaktadırlar. Kültürümüzden birçok unsurun izlerini taşıyan, eğlendirirken yaşantımızda ihmal ettiğimiz bize ait değerleri hatırlatan bu programlar, çocukalrımızında geniş katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Eğlendirken öğreten, güldürürken düşündüren eğlence proğramları, hayatttan geniş kesitler sunuyor.

Doğum Günü Kutlamaları
Tüm çocukların ihtiyacı olan aile yaşamını, bu ortamdan uzakta olan çocuklarımıza sunma gayreti içerisinde olan merkezimizde yapılan faaliyetlerden biriside doğu günü kutlamalarıdır. Bu kutlamalar vasıtasıyla değer verme, saygı gösterme gibi erdemleri de yaşayarak ögrenen çocuklarımızın en mutlu anları arkadaşları ile paylaşmaları sağlanmaktadır.

Yarışmalar
Çocuklarımızın günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları paylaşmak, bilgi ve birikimlerini artırmak gibi amaçlarla düzenlenen yarışmalar, merkezimizin en çok ilgi gören programlarındandır.Birçok alanda gerçekleştirilen yarışmalar aracılığıyla çocuklarımızın neşeli saatler geçirmekte yeni bilgiler edinmektedirler.

Diğer Etkinlikler
Voleybol
Air Hokey
Basketbol
Yüzme
Jimlastik-Kondisyon
İngilizce
Diksiyon
Rehberlik Hizmetleri
Park Konserler
Tiyatro Gösterileri
Akçay,Akçakoca ve Kesikköprü Kamplarına Götürülmeleri
Turnuvalar(Futbol,Halk Oyunları,Satranç,Masa Tenisi vb.)
Eğitim Seminerleri (Uyuşturucu,Kapkaç vb.konularında)
Yaşadığımız Kenti Tanıyalım (Anıtkabir,Anadolu Medeniyetleri Müzesi vb) Gezileri

Sosyal Hizmetler Dergisi 
6.say_Sos.hiz.dergi.jpg