Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE DESTEK EĞİTİMLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SIK SORULAN SORULAR

Gençlik, Çocuk ve Aile Danışmanlık Merkezinde hangi hizmetler verilmektedir?

1) Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri

2) Destek Eğitimleri Hizmetleri

Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Nedir?

Bireyin kendini tanıması, farkındalık kazanması, problemlerini anlaması,sorun çözme kapasitesini geliştirmesi, çevresiyle dengeli, uyumlu ve sağlıklı bir iletişim halinde olabilmesi için uzmanlar tarafından verilenprofesyonel yardım ve destek sürecidir.

Psikolojik Danışmanlık ve Destek Eğitim Hizmetleri kimler tarafından verilmektedir?

Merkezimizde yürütülen tüm hizmetler alanında tecrübelipsikolog, psikolojik danışman, evlilik ve aile danışmanı,sosyolog ve çocuk gelişimci uzmanlar tarafından yürütülmektedir.

Psikolojik Danışmanlık hizmeti hangi kapsamda verilmektedir?

•Evlilik ve Aile Danışmanlığı:Aile içi iletişim, eşler arasındaki sorunlar, boşanma öncesi ve boşanma sonrası anne-baba-çocuk arasında yaşanan sorunlar, aileye yeni bir üyenin katılımı gibi aile sistemi içerisinde varolan problemlere ve bu problemlerin çözümüne destek olunmaktadır.

• Yetişkin Danışmanlığı: Kişilerin yaşam sürecinde karşılaştıkları psikolojik problemlerle ilgilenir ve sağlıklı başedebilmeyi destekler.

• Çocuk-Genç Danışmanlığı: 3-18 yaş dönemindeki çocuk veergenlerin zihinsel, duygusal, psikososyal gelişimlerini inceler ve karşılaşılan sorunlara yönelik psikolojik danışmanlık hizmeti verir.

• Öğrenci Koçluğu: Öğrencilerin kendilerini tanımaları, güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfetmelerini, hedef koymalarını sağlamaya ve kaynaklarını daha iyi kullanabilmelerine yönelik destek sağlayan hizmetimizdir.

Destek Eğitimleri hangi kapsamda yapılmaktadır?

Aile Eğitim Seminerleri:  Aile bireylerinin iletişim becerilerini geliştirmek,sağlıklı çocuk yetiştirme konusunda aileleri bilgilendirmek amaçlanmaktadır.

Öğrenci Gelişim Programı: Okul öncesi ve okul çağındaki öğrencilere yönelik eğitim gruplarımızda özellikle özgüven, iletişim becerilerive psikososyal gelişimin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Evlilik Okulu Programı: Evlilik ilişkisi, aile içi iletişim,evlilikte yaşanan sorunlar ve baş etme becerilerinin desteklenmesine yönelik eğitim seminerleridir.

Merkezimize nasıl başvuru yapılıyor?

Başvuru yapmak isteyen birey merkezimize gelerek ön görüşme-kayıt işlemini gerçekleştirmektedir.

Psikolojik Danışma görüşmeleri nasıl yapılmaktadır?

Psikolojik danışmanlık görüşmeleri, ilgili uzman tarafından verilen randevu ile başlar. Danışman, yüz yüze ve gizlilik ilkesi kapsamında danışanın ihtiyacına göre görüşme sürecini düzenler. Gerekli durumlarda danışanı; hastanelerdeki çocuk-ergen psikiyatrisi yada yetişkin psikiyatrisi uzmanlarına yönlendirir.

Tüm yaş gruplarına hizmet veriyor musunuz?

Evet, çocuk-genç(3-18 yaş),yetişkin(18 yaş ve üzeri) her yaştan danışanımız hizmetlerimizden yararlanmaktadır.

Ankara geneline mi hizmet veriyorsunuz?

Evet, Ankara’nın bütün ilçelerinden başvuru- kayıt alınmaktadır.

Farklı şubeleriniz var mı?

Demetevler ve Sıhhiye olmak üzere 2 şubemiz ile hizmet vermekteyiz.

Psikolojik Danışmanlık ve Destek Eğitimleriniz ücretli mi?

Hayır, tüm hizmetlerimiz ücretsizdir.

Evde psikolojik danışmanlık hizmeti verilmekte midir?

Pandemi sürecinde hizmet vermeye başlayan ve halen merkezimizde hizmet vermeye devam eden “Telefonla Danışmanlık” hattımız ile ev ortamınızda alanında uzman danışmanlarımızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Adres ve iletişim bilgileri nedir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gençlik, Çocuk ve Aile Danışmanlık Merkezi Demetevler Şubesi: İvedik Cad. No.93/1 Demetevler- Yenimahalle /Ankara Telefon: 0 312 507 34 50 - 0 312 507 34 51  Fax: 0 312 336 60 39

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gençlik, Çocuk ve Aile Danışmanlık Merkezi Sıhhiye Şubesi: Sağlık Mah. A. Adnan Saygun Cad. No:12 (Çocuk Meclisi 1. ve 2. Kat) Sıhhiye / ANKARA Telefon: 0 312 507 36 92 - 0 312 507 36 92 49