Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi
Uluslararası Mesleki Eğitim Merkezi
Proje Adı
Uluslararası Mesleki Eğitim Merkezi
Kategori
Kültür & Sanat
Birimi
Projeler Şube Müdürlüğü
Açıklama
Bu proje, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ive Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde yürütülmektedir.
Detay

Irkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönmeyen veya dönmek istemeyen kişilere mülteci adı verilmektedir. Son dönemlerde Suriye, Afganistan, Irak ve İran’da yaşanan çeşitli problemler göz önüne alındığında Türkiye bu ülkelerden kaçmak durumunda kalan mültecilerin sığınağı konumuna ulaşarak çok sayıda mülteciye kapılarını açmakla ev sahipliği vazifesi üstlenmiştir.

Bahsi geçen ülkelerde ve özellikle Suriye’de iç savaşın gün geçtikçe şiddetlenmesiyle 3 milyondan fazla insan bu durumdan olumsuz yönde etkilenerek göç yollarına yönelmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ülkemize gelen mültecilerin sosyokültürel, ekonomik ve eğitsel eksiklerini gidermek ve mültecilerin toplumsal uyumlarını sağlayarak istihdama katılmalarının gerçekleşmesi amaçlarıyla Uluslararası Mesleki Eğitim Merkezi Projesi’ni başlatmıştır. Uluslararası Mesleki Eğitim Merkezi Projesi’nin hedef grubu, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı, iş hayatına atılabilecek geçici koruma altındaki Suriyeliler, uluslararası koruma başvuru ve statü sahibi bireyler ile Türk vatandaşlarıdır. 

 

sitetamboyutson.jpg

 

Tanıtım Kataloğu

Tanıtım Videosu (Türkçe)

Tanıtım Videosu (English)

Durumu
Devam Eden