Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi
İletişim Bilgileri
  • İrfan Baştuğ Cad. No: 142 Altınpark
  • +90 (312) 317 99 19

Amaç: Ankara ili Belediye mücavir sınırları içerisindeki Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim, lise ve dengi okullarda öğretim gören öğrencilerin, okullarında teorik olarak öğrendikleri bilgileri pratiğe dökerek başarılı olmalarını sağlamak ve onları motive etmek amacıyla 23 Nisan 1993 tarihinde kurulan merkezde, 48 parça deney ve sergi birimi bulunmaktadır.

Öğrenciler; sıvı azot deneyi ile kristal güller yapmaktan jiroskopla kendi ekseninde dönmeye, plazma küresiyle ışık yansıtmaktan algı, refleks ve denge aletlerinde vakit geçirmeye, fosforlu duvarda gölgelerini dondurmaktan Van der Graaf Generator deneyi ile saçlarını diken diken etmeye kadar birçok bilimsel amaçlı deney düzeneğinde hem keyifli vakit geçirmekte hem de bilgilerini pekiştirmektedirler.

bilim_400_2_03022012.jpg

Meraklı Çocuklar Bilimin Işığında

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gençlik Merkezleri’ne üye çocuklar, yarıyıl tatilini en verimli şekilde değerlendirmeye çaba gösteriyorlar. 

Merkeze üye çocuklar, günün her anında karşılarına çıkan konuları canlı canlı test etmek ve bilgi edinmek için Feza Gürsey Bilim Merkezi’ne gittiler. Yapılan deneylerle anlatılanların hafızalara çok daha iyi kazındığı merkezde, maddenin hallerinden elektrik enerjisine, göz yanılgısından sıcak hava balonuna kadar birçok konu hem uygulamalı hem de teorik olarak çocuklara eğlenceli yoldan aktarılıyor.

Mamak Gençlik Merkezi üyesi çocuklar da, Feza Gürsey Bilim Merkezi’ni ziyaret ederek, hem eğlendiler hem de öğrendiler.

bilim_400_3_03022012.jpg

Fen-teknoloji derslerine de büyük katkı sağlayacak gezide, deneylere bire bir ortak olan çocuklar, en çok kürenin tanıtıldığı bölümde hem eğlendiler hem de öğrendiler. Küreye dokunan çocukların saçlarının elektriklenip havaya kalkması bütün çocukların büyük ilgisini çekti ve deney ilgi odağı oldu.