Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

EGO ŞOFÖRLERİNE TERÖR EĞİTİMİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Müdürlüğü’ne bağlı otobüs şoförlerine, terör ve terör saldırılarına karşı bilinçlendirme seminerleri veriliyor.

28 Mart 2016 Pazartesi 14:41
EGO ŞOFÖRLERİNE TERÖR EĞİTİMİ

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAĞLI 2273 OTOBÜS ŞOFÖRÜNE, TERÖR VE TERÖR SALDIRILARI KONULARINDA UYARICI EĞİTİMLER VERİLİYOR
-ŞÜPHELİ PAKET, KİŞİ VE ARAÇLARA KARŞI YAPILMASI GEREKENLERİN ANLATILDIĞI EĞİTİMLERDE, AİLELERİN BİLİNÇLENDİRİLMESİNE YÖNELİK BİLGİLERE DE YER VERİLİYOR

teror_egitimi_1.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi EGO Müdürlüğü’ne bağlı otobüs şoförlerine, terör ve terör saldırılarına karşı bilinçlendirme seminerleri veriliyor.
“Kent Güvenliği, Gençlik ve Bilinçli Gelecek” adı altında Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü uzmanlarınca verilen eğitimlerde, "şüpheli kişi, şüpheli paket ve şüpheli araçlara yönelik yapılması gerekenler ve nelerden şüphe edilmesi gerektiği" gibi konular anlatılıyor.
Psikolojik destekten halkla ilişkilere, motivasyondan ileri sürüş tekniklerine ve ilk yardıma kadar onlarca değişik eğitime tabi tutulan, EGO şoförleri, şimdi de terör konusunda ayrıntılı şekilde bilgilendiriliyor.

-2273 EGO ŞOFÖRÜNE TERÖR EĞİTİMİ…
EGO Genel Müdürlüğü Otobüs Dairesi Başkanlığı’na bağlı 5 bölge müdürlüğünde görev yapan 2273 otobüs şoförüne verilen eğitim; terörün ne olduğundan terörün hedeflerine, unsurlarına ve Ankara’daki terör saldırılarına kadar pek çok konuda bilgiler verilmesiyle başlıyor.
Terör konusunda geniş kapsamlı bilgilerin de aktarıldığı eğitimlerde, uzmanlar, özellikle otobüs, taksi ve dolmuş şoförlerine çok büyük görevler düştüğünü belirterek, şoförlerin vereceği bilgilerin, kendilerini hem hızlı, hem sağlıklı, hem de yüzde 100 sonuca götürebildiğini söylediler.
Şüpheli paket, kişi ve saldırılara yönelik olarak şoförlerin yapması gerekenler konularda da bilgi verildiği seminerlerin tüm EGO şoförlerine verileceğini kaydeden Emniyet yetkilileri, “Bu eğitim için birçok kurum, kuruluş ve sivil kuruluştan talep alıyoruz. Buradaki amacımız, halkı bu konuda bilinçlendirmek ve kendine güveni sağlamak” dediler.

-“140 İHBAR HATTINI ARAYIN VE ASLA MÜDAHALE ETMEYİN”
Yetkililer, şüpheli durumlarda vatandaşın veya şoförlerin ilk yapması gerekenin, “140 terör ihbar hattını aramak” olduğunu vurgulayarak, şunları söylediler:
“Polise, doğru eşkal, adres ve zaman vermek çok önemli. Ardından da uzaktan gözle takip edip bize bilgi vererek yönlendirebilirler. Vatandaştan tek beklentimiz bu.
Hiçbir şekilde şüpheli araç ve şahsa müdahale edilmesini istemiyoruz. Bu eğitimin en büyük amaçlarından biri de bu zaten. Paket veya canlı bombaya yaklaşılmasını istemiyoruz.”

-“ÇOCUKLARINIZI BİLİNÇLENDİRİN”
Eğitimlerin ana başlıklarından birinin de “terör örgütlerinin eleman kazanma yöntemlerinin deşifre edilmesi” olduğunu belirten yetkililer, “Yapılan araştırmalarda, terör örgütlerine en çok katılımın yaşandığı yaş aralığının 14-17 olduğu tespit edildi. Bu sebeple özellikle aileleri bu konuda bilinçlendirerek, çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğine ilişkin de bilgiler veriyoruz” dediler.
Bu nedenle eğitimlerin öğrencilere de verildiğini bildiren yetkililer, “Şu ana kadar 30 bin öğrenciye verdiğimiz eğitimlerimizi, yıl sonuna kadar 60 bin öğrenciye ulaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştular.