Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

BAŞKAN YAVAŞ’IN ZİYARETÇİLERİ ARJANTİN VE PERU BÜYÜKELÇİLERİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a, büyükelçi ziyaretleri devam ediyor.

21 Ağustos 2019 Çarşamba 10:12
BAŞKAN YAVAŞ’IN ZİYARETÇİLERİ ARJANTİN VE PERU BÜYÜKELÇİLERİ

-ARJANTİN VE PERU’NUN ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ’I ZİYARET ETTİ

-BAŞKENT’TE HAYATA GEÇİRMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜ PROJELERİ BÜYÜKELÇİLERLE PAYLAŞAN VE TANITIM ATAĞINA BAŞLAYACAKLARINI AÇIKLAYAN BAŞKAN YAVAŞ:

“KENDİ DEĞERLERİMİZLE ÖNE ÇIKIP ANKARA’YI; TARİHİ, KÜLTÜREL VE DOĞAL ZENGİNLİKLERİMİZLE TANITMAK İSTİYORUZ”

“ANKARA’YI BİLİŞİMİN MERKEZİ YAPMAK İSTİYORUZ”

“CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK’ÜN BİZE EMANET ETTİĞİ ANKARA’YI LAYIK OLDUĞU YERDE, DÜNYADAKİ EN ÖNEMLİ BAŞKENTLERİN ARASINDA GÖRMEK İSTİYORUZ”

“ANKARA’NIN İKİ ÜLKE BAŞKENTLERİ İLE KARDEŞ ŞEHİR OLMASI ÜLKELER ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEKTİR”

-BAŞKAN YAVAŞ’A YENİ GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLEYEN ARJANTİN BÜYÜKELÇİSİ JORGE ALEJANDRO MASTROPIETRO:

“BÜYÜK BİR BAŞARIYLA ÇIKTIĞINIZ SEÇİMLERDEN DOLAYI SİZİ TEBRİK EDERİM”

-PERU BÜYÜKELÇİSİ LUİS ALBERTO CAMPANA BOLUARTE İSE BAŞKAN YAVAŞ’TAN ÖVGÜYLE BAHSEDEREK, “SİZ BİR DÖNEMİ DEĞİŞTİREREK, YENİ BİR ÇIĞIR AÇTINIZ” DEDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a, büyükelçi ziyaretleri devam ediyor.
Arjantin Cumhuriyeti Büyükelçisi Jorge Alejandro Mastropietro ile Peru Cumhuriyeti Büyükelçisi Luis Alberto Campana Boluarte, Başkan Yavaş’a yeni görevinde başarılar diledi.

ELÇİLER’DEN BAŞKAN YAVAŞ’A ÖVGÜ

Arjantin Büyükelçisi Jorge Alenjandro Mastropietro Başkan Yavaş’a, “Büyük bir başarıyla çıktığınız seçimlerden dolayı sizi tebrik ederim. Siz elinizden geleni yaptınız halk da sizi destekledi. Bu demokrasi için çok güzel bir gelişme oldu” dedi.

Peru ile Türkiye arasındaki büyükelçiliklerin 9 yıl önce açıldığı ve o günden itibaren de ülkeler arasında diplomatik ilişkilerin geliştiğini belirten Peru Cumhuriyeti Büyükelçisi Luis Alberto Campana Boluarte ise, “Türkiye de bir çığır açan, bir dönemi değiştiren belediye başkanı ile görüşmekten dolayı çok mutluyum” dedi.

BAŞKAN YAVAŞ’TAN PERU VE ARJANTİN’E KARDEŞ ŞEHİR ÖNERİSİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ülkeler arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Arjantin’in Başkent’i Buones Aires ve Peru’nun Başkent’i Lima arasında kardeş şehir ilişkilerinin kurulması önerisinde bulundu.

Başkan Yavaş’ın bu önerisinin beklentilerinin çok üstünde olduğunu belirten her iki büyükelçi de, gerekli çalışmaların yapılması için görüş birliğine vardı.

ANKARA TANITIMINA ÖNCELİK

Peru ve Arjantin Büyükelçilerine Başkent’te yapmayı planladıkları projeleri de anlatan Başkan Yavaş, Ankara’nın tanıtımı için harekete geçtiklerini ve büyükelçilerle de iş birliği yapmak istediklerinin altını çizerek, şöyle konuştu:
“Bilişimin sektöründe çalışmalarımız var. Ankara’yı bilişim merkezi yapmak istiyoruz. Bu konuda sizlerle iş birliği yapabilirsek en kolay ticaret bu olur. Türkiye’den bahsedildiğinde ilk akla gelen şehirler İstanbul ve Antalya’dır. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün bize emanet ettiği Ankara’yı layık olduğu yerde, dünyadaki en önemli başkentlerin arasında görmek istiyoruz. Bunun için de kendi değerlerimizle öne çıkıp Ankara’yı tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerimizle tanıtmak istiyoruz.”

“LİMA’DA ATATÜRK BÜSTÜ VAR”
Lima ve Ankara arasında bağları güçlendirmek istediklerini vurgulayan Peru Büyükelçisi Boluarte, Lima’da bir bölgede Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün büstünün olduğu söyledi.

Lima’yı ziyaret ettiği takdirde Atatürk büstünün önünde hatıra fotoğrafı çektirmenin kendisi için de büyük bir mutluluk olacağını belirten Başkan Yavaş, “Lima’yı ziyaret ettiğimizde ilk uğrayacağımız yer orası olacaktır” dedi.