Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

itfaiye_head.png

Araç ve Gereçlerimiz

 ARAÇ VE GEREÇLERİMİZ

İtfaiyecilik alanında dünya standartlarında hizmet vermekte olan İtfaiye Dairesi Başkanlığımız bünyesinde son teknoloji araç ve gereçler kullanılarak yangın, doğal afet ve kaza gibi acil müdahale gerektiren durumlarda yerinde, hızlı ve sonuç odaklı hizmet verilmektedir. İtfaiyecilik alanındaki teknolojileri inceleyerek, hızla gelişmekte olan şehrimizde yaşanabilecek olaylara müdahale edebilmemizi sağlayacak ekipmanların temini konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığınca yürütülmekte olan Kentsel dönüşüm projeleri sonucu ortaya çıkan, Başkentimizin gelecekteki çehresinde daha fazla yer alacak olan çok katlı binalarda oluşabilecek her türlü yangın, kurtarma ve benzeri olaylara müdahale edebilmemizi sağlayan ve ülkemizde sadece Daire Başkanlığımız hizmetinde bulunan 90 metrelik platform merdiven aracımız, bu gibi teknolojik ekipmanlara en iyi örneklerdendir.

ARAÇLARIMIZ

Müdahale edilen her olay birbirinden farklılık gösterdiği gibi, olayın yaşandığı bölge, arazi şartları, müdahale yöntemleri ve müdahale esnasında kullanılacak araç ve gereçler de birbirinden farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar göz önünde bulundurularak Daire Başkanlımız araç filosunun da farklı özelliklere sahip araçlardan oluşmasına önem gösterilmektedir.

GEREÇLERİMİZ

Ağaçta mahsur kalan bir kediden tutun da seyir halinde alev alan bir otomobili söndürmeye, serinlemek için girdiği gölette mahsur kalan bir kişiyi veya trafik kazası sonucu aracı içerisinde mahsur kalan bir vatandaşı kurtarmaya kadar müdahale gerektiren olayların her biri için Daire Başkanlığımızca farklı yöntemler ve farklı araç gereçler kullanılmaktadır.