Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

Amaç
Merkezimiz, insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilişim teknolojisinden görme engelli bireylerin de yararlanmalarına olanak sağlamak amacıyla açılmıştır. Görme engelli vatandaşlarımız, bu merkez sayesinde bilgiye, özgüvene, özgürlüğe ve iş yapabilirliğe kavuşacaklardır. Üyelerini çağın gerisinde değil çağın içinde yaşatmayı hedefleyen merkezimiz, görme engellilere yönelik tüm teknolojik gelişmeleri takip ederek onların kullanımlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Teknik Donanım
Merkezimizde ekran okuma programının(jaws) ve Türkçe sentezleyicilerin(geveze) yüklü bulunduğu LCD ekran bilgisayar, braille display(ekran okuyucu), scanner, matbaa Braille printer (4 waves pro), az görenler için cihaz(Topaz), mp3 yapımı için kullanılan cihaz(pearl) ve normal prınter bulunmaktadır. Ayrıca Kütüphane kısmında braille(kabartma) basılmış kitaplar bulunmaktadır.

Hizmetler
Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi 3 Aralık 2004 tarihinde açılmış olup, Merkezimiz haftanın yedi günü sabah 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak üyelik sistemiyle hizmet vermektedir.Merkezimizde Üyelerimizin teknolojideki gelişmeleri takip ederek toplumsal yaşamına, eğitimine, gelişimlerine, mutlu bir birey olarak çevreye duyarlı olmalarına, bilgiye ulaşmalarındaki engelleri kaldırarak maksimum verim almalarını sağlamalarına, mesleki gelişimlerine teknolojik olarak katkıda bulunmalarına, yer alacakları platformdaki insanlarla bilgiye sahip olma ve görme engelli ile teknoloji arasında farklılıklar yaratıp kalıcı üstünlükler yaşamalarını sağlamalarına ve güler yüzlü bir ortamda “önce insan” anlayışından yola çıkarak hizmet verilmektedir.

Üyelerimiz kendilerine özel program (jaws) yüklü bilgisayarlardan araştırma yapılabilmekte, ödev hazırlayabilmekte, internetten her türlü yararlanabilmekte, sözel her türlü dokümanı braille olarak alabilmekte, cdye ya da taşınır belleğe sesli(mp3) veya sessiz kayıt (word, pdf, metin dosyası vs.) yapılabilmektedir. Üyelerin sözel tüm notları, ders kitapları ve romanlar scanner da taranıp, sayfa sayfa hataları düzeltilerek hazır hale getirilip istedikleri formatta kendilerine teslim edilmektedir. Üyelerimizin büyük çoğunluğunun öğrenci olması nedeniyle ders kitapları ve sınavlara hazırlık kitapları (KPPS,YKS, LDS, KPDS, GYS vb.) braille ve mp3 olarak hazırlanmaktadır. Eğitime % 100 ağırlıklı çalışmaların yanında üyelerimizin günlük yaşantılarını kolaylaştıracak veya merak ettikleri halde sahip olamadıkları bilgiler de kendilerine ulaştırılmaktadır. Ayrıca Ankara dışındaki görme engelli üyelerimize istekleri doğrultusunda kargo ücreti kendilerine ait olmak üzere braille, mp3 ya da mail yoluyla word,pdf, metin dosyası halinde kitap hazırlanıp gönderilmektedir.

Nasıl Üye Olunur?
Merkezimize üye olmak isteyen görme engellilerin engelli raporu, kimlik fotokopisi ve iki fotoğraf ile birlikte başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Başvuru Formu İçin Buraya Tıklayınız.

İletişim Bilgileri
Adres : Beşevler Metro İstasyonu İçi Bahçelievler / ANKARA
Telefon : (0312) 222 94 01
Faks : (0312) 222 94 02

E-mail : [email protected]
[email protected]