Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

Amaç

Gençlik Merkezleri; merkez üyesi olan tüm gençlerin beden ve ruh sağlığını korumak, sosyo-kültürel gelişimlerini desteklemek, ilgili alanları doğrultusunda eğitimlerine katkı sağlamak ve beceri kazandırmak amacıyla açılmıştır. 

Kentleşme sürecinde yaşanan yoğun göç olgusu, sosyal açıdan kent kültürüne uyum sağlamakta zorlanan gençler arasında kültürel çatışma, yabancılaşma ve yozlaşmaya neden oldu. Bu etkileşim ve yozlaşmadan dolayı, son yıllarda, gençler arasında, kökü dışarıda pek çok fikri akımlar yaygınlaştı. Suç işleme oranı arttı, alkol ve uyuşturucu kullanımı yaygınlaştı, gasp ve şiddet amaçlı örgütlenmeler çoğaldı. Gençlerin eğitiminde önemli bir yeri olan okullara takviye olarak, fiziki ve zihni" gelişmelerine de yardımcı olacak kültür - sanat ve spor merkezlerine duyulan ihtiyaç, her geçen gün daha da bariz hale geldi. Büyükşehir Belediyesi olarak bu ihtiyacı göz önünde bulundurup, gençliğin yaşadığı sorunların çözümüne katkıda bulunmak istedik. Gençler arasında iletişim ve dayanışmanın güçlendirilmesini sağlamayı hedefledik. Bu amaçlarla, gençlerimizin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri modern Gençlik Merkezleri oluşturduk. Sadece kentin fiziki görünüm ve altyapısına yönelik hizmetler değil, her kesimden insanımıza yaptığımız sosyal ve kültürel hizmetler de, bizim için bir o kadar önemlidir. Bu hizmetler, sosyal belediyecilik anlayışımızın gereğidir. Bugünün ve yarının nesillerine karşı tarihi" sorumluluğumuzdur.

İnanıyoruz ki, zihni ve bedeni bakımdan iyi yetişmiş çağdaş bilgiyle daha donanmış, teknolojiye hâkim, tarih bilincine sahip, geleceğe olan inancı sağlam bir genç nesil, o ülkenin en büyük hazinesidir. Sorumluluklarını bilen, kültürel değerlerine bağlı, kendine güveni olan bir gençlik, yarınlarımızın teminatı olacak; ülkemizi, gelişmiş ülkeler arasında bir yıldız gibi yükseltip yaşatacaktır. Gençlik Merkezlerimizde, çağın gerekliliği olan bilgisayardan - diksiyon kurslarına; okuma salonlarından müzik kurslarına kadar bir çok alanda imkânlar sunuyoruz. Her birinden binlerce üyenin yararlandığı bu merkezlerde, gençlerimiz boş zamanlarını değerlendirebilmekte, oyun salonlarında gönüllerince eğlenmekte, erkek ve bayanlar için hazırlanan spor aktivitelerinden yararlanabilmekte, çeşitli alanlarda açılmış eğitim amaçlı kurslara katılabilmektedirler.

15 -29 yaşları arasındaki gençlerimize hizmet veren ve haftanın 7 günü açık olan merkezlerimiz, gençlerin buluşma noktası ve eğlenceli saatler geçirdikleri nezih mekânlardır.

Sağlıksız toplum, sağlıksız ve kötü ortamlarda yetişen bireylerden oluşur. Daha çok okuyan, daha çok düşünen, daha çok üreten bir toplum için; daha temiz bir çevre, daha temiz bir toplum ve daha huzurlu bir Başkent için gençlik merkezlerimiz gençlerimizin hizmetinde!… Sağlıksız toplum, sağlıksız ve kötü ortamlarda yetişen bireylerden oluşur. Daha çok okuyan, daha çok düşünen, daha çok üreten bir toplum için; daha temiz bir çevre, daha temiz bir toplum ve daha huzurlu bir Başkent için gençlik merkezlerimiz gençlerimizin hizmetinde!...

Etkinliklerimiz

Gerek çalışan ve gerekse okuyan gençlerimizin, aynı zamanda oyun oynamaya, spor yapmaya, eğlenmeye de hakları var.

Biz gençlerimize bu imkanları, gençlik merkezlerimizde ücretsiz olarak sunuyoruz!..

• Sosyal Faaliyetler
• Kültürel Faaliyetler
• Eğitime Destek Faaliyetleri
• Sportif Faaliyetler
• Psiko Sosyal Faaliyetler
• Sağlık Hizmetleri

Sağlığınızı korumak ve zinde kalmak için; step/aerobik, jimnastik ve kondisyon salonları…
Salon sporlarının gözde oyunları; bilardo, masa tenisi, air hoc-key, langırt, satranç, abolone…

Ayrıca;

Okuma - araştırma yapabileceğiniz kütüphane…

Rahat ve ferah bir ortamda eğitim, panel, seminer, söyleşi imkânı bulabileceğiniz salonlar…

Sorunlarınızın çözümünde nitelikli ve uzman personel yoluyla rehberlik ve danışmanlık hizmetleri…

Yaz kampları, özel günleri anma toplantıları, konferans, konser, gezi, müsabaka, turnuvalar gibi her türlü sportif etkinlikler de merkezlerimizin çalışmaları arasında yer almaktadır.

Kayıt Olmak ve Tüm Faaliyetlerimizden Yararlanabilmek İçin

  • Kimlik (Kayıt olmak için ve tüm faaliyetlerden yararlanabilmek için)
  • Başvuru Formu
  • Yıllık 110 TL Ücret (29 yaş üstü için)
  • *Muhtarlıktan Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi alınması durumunda ÜCRETSİZ !… (Gençlik  Merkezi için belirtilmesi gerekmektedir)
  • Engelli Vatandaşlar için Engelli Oranını gösteren Rapor