• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı2018-2019 UYGUNLUK DÖNEMİ İÇİN İSTENİLEN ŞARTLAR

01 Ekim - 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılacak olan 2019 yılı uygunluğu toplu sunumu, Belediyemiz Özel Servis Araçları Yönetmeliği çerçevesinde, İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen 25.10.2017 tarih ve 30221 sayılı Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile 02.05.2018 tarih ve 2018/28 sayılı UKOME Kararı doğrultusunda yapılacaktır.
İçişleri Bakanlığınca yürürlüğe giren yönetmelik maddeleri gereğince;
Madde 4 (i) bendinde ''Okul servis araçlarında her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacaktır.'' 4. Madde (l) bendinde ''Okul servis araçlarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca standartları belirlenen her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler bulundurulacaktır.''4. Madde (m) bendinde ''Okul servis araçlarında tüm koltukları görecek şekilde Araçların İmal Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ekinde belirtilen standartlara uygun, iç ve dış kamera ile en az otuz gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı bulundurulacaktır.'' 4. Madde (n) bendinde ''Okul servis araçlarının camlarının üzerlerine renkli film tabakası yapıştırılması yasaktır.'' 4. Madde (o) bendinde '' Okul servis araçlarında iç mekanı gösteren beyaz cam dışında cam kullanılamaz.'' Madde 9 (h) bendinde ''Bu yönetmeliğin 6. Maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen sertifikaya sahip olmak'' 9. madde 2. fıkra (c) bendinde Rehber personele ilişkin olarak '' Öğrenci ile çocukların güvenli şekilde servis aracına binip inmelerini ve gerektiğinde karşıdan karşıya geçişlerini sağlamak ve öğrenci ve çocuklar ile iletişim becerilerini geliştirmek amacıyla eğitime katılarak bu yönetmeliğin 6. Maddesinin 2. fıkrasının (b) bendinde belirtilen sertifikayı almak.'' Aynı yönetmeliğin Geçici Madde 2- (1) de ''Bu yönetmeliğin 4. maddesinin 1. fıkrasının (i), (l), (m) ve (o) bendi kapsamına uygun olmayan araçlar 03.09.2018 tarihine kadar uygun hale getirilir. Ancak fabrika çıkışında üzerinde mevzuata uygun renkli cam olan araçlar için bu tarih 03.09.2019 olarak uygulanır.'' Geçici Madde2 (2) de ''Bu yönetmeliğin 6. maddesinin 2. fıkrasının (b) bendinde belirtilen sertifikaya sahip olmak zorunda olup belirtilen faaliyetleri yapan kişiler bu sertifikayı 03.09.2018 tarihine kadar almak zorundadır.'' denildiğinden. Ayrıca 02.05.2018 tarih ve 2018/28 sayılı UKOME Kararında alınan 2. madde kararı gereğince, servis araçlarına ''Araçların İmal Tadil ve Montajı Hakkında yönetmelik'' teki ''Özel Güvenlik Donanımlı Toplu Taşıma Araçları ile ilgili şartlar'' başlıklı standartlara uygun olarak 03.09.2018 tarihine kadar Araç takip cihazı, Kamera Sistemi, Görüntü kayıt cihazı , Acil durum butonu takılmasına. karar vermiştir.
Buna göre Servis araçları ile bu araçlarda çalışacakların ilgili yönetmelikler ve kararlar çerçevesinde 01 Ekim 2018 tarihinde başlayıp 31 Aralık 2018 tarihinde bitecek olan Özel servis Araçları uygunluk işlemleri için yukarıdaki şartlar aranacaktır.

NOT: 2019 Uygunluğu için işleticiler araçlarıyla birlikte müracaat edeceklerdir.

İLK MÜRACAATLARDA;

1) ÖZEL SEVİS ARACI RUHSAT BEYANI
2) RUHSAT FOTOKOPİSİ
3) TRAFİK SİGORTA POLİÇESİ FOTOKOPİSİ
4) ODA KAYIT BELGESİ ASLI
5) ÖZEL SEVİS ARACI ŞOFÖR BEYANI
6) EHLİYET İPTAL SORGULAMA (KURTULUŞ EKİPLER AMİRLİĞİNDEN ASLI )
7) EHLİYET FOTOKOPİSİ(ASLI İLE BİRLİKTE)
8) SRC 2 FOTOKOPİSİ (ASLI İLE BİRLİKTE)
9) PİSKOTEKNİK FOTOKOPİSİ (ASLI İLE BİRLİKTE)
10) İLGİLİ KURULUŞLARDAN ŞOFÖR EĞTİM SERTİFİKASI
11) ŞOFÖRÜN KİMLİK FOTOKOPİSİ
12) ŞOFÖRÜN SOSYAL GÜVENLİK BELGESİ ( İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ )
13) ŞOFÖRÜN 2 ADET FOTOĞRAFI
14)ŞOFÖRÜN SABIKA KAYDI (RESMİ KURUMA VERİLMEK ÜZERE) ASLI
15) ÖZEL SERVİS ARACI GÜZERGÂH BİLGİSİ BEYANI
16)ARAÇLARDA GPS BULUNMASI GEREKMEKTEDİR
17) ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SINIRLARI İÇERİSİNDE (MÜCAVİR ALAN SINIRLARI İÇERİSİNDE) KADAR ÇALIŞTIĞI ÖZEL SEKTÖR, KAMU KURUM VE KURUŞLARINA AİT SÖZLEŞME
18) 1 ADAT MAVİ ŞEFFAF KAPAKLI TELLİ DOSYA
REHBER (ANA OKULU,İLK VE ORTAOKUL) İÇİN:
1) KİMLİK FOTOKOPİSİ
2) ADLİ SİCİL(RESMİ KURUMA)
3) DİPLOMA FOTOKOPİSİ(EN AZ LİSE MEZUNU)
4) SAĞLIK RAPORU
5) SOSYAL GÜVENLİK BELGESİ ( İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ )
6) İLGİLİ KURULUŞLARDAN REHBER EĞTİTİM SERTİFİKASI
ŞİRKETLER İÇİN;
1) İMZA SİRKÜSÜ FOTOKOPİSİ
2) TİCARİ SİCİL GAZETESİ FOTOKOPİSİ
YENİLEME MÜRACAATLARINDA
1) ESKİ ÇALIŞMA İZİN BELGESİ
2) ESKİ TAŞIT TANITMA KARTI
3) ŞOFÖRÜN 1 ADET FOTOĞRAFI
4) BEYAN FORMLARI ( 3 SAYFA )
5) PSİKOTEKNİK FOTOKOPİSİ (ASLI İLE BİRLİKTE)
6) ŞOFÖRÜN SABIKA KAYDI (RESMİ KURUMA VERİLMEK ÜZERE)
7) EHLİYET İPTAL SORGULAMA (KURTULUŞ EKİPLER AMİRLİGİNDEN)
NOT:
1) ÇALIŞMA RUHSATI ÜZERİNDE BULUNAN GEÇERLİLİK SÜRESİNE KADAR MÜRACAT ETMEYEN İŞLETİCİLER CEZALI OLARAK UYGUNLUK İŞLEMLERİNİ YAPTIRACAKLARDIR.
2) UYGUNLUK İŞLEMİ MÜRACAATLARINDA PLAKA SAHİBİ VEYA VEKİLİ OLMADAN İŞLEM YAPILMAYACAKTIR.
3) MÜRACAATLARDA TRAFİK TESCİL BELGESİNİN ASLI BULUNDURULACAKTIR.
4) ŞİRKET YETKİLİLERİ İMZA SİRKÜSÜNÜ İBRAZ ETMEK ZORUNDADIRLAR.
5) İLK MÜRACAATLARDA VE KASA DEĞİŞİKLİKLERİNDE ARACIN TEKNİK İNCELEMEYE GETİRİLMESİ ZORUNLU OLUP; YENİLEME MÜRACATLARINDA İSE ARAÇLARA TEKNİK İNCELEME YAPILMAYACAKTIR.
6) YENİLEME MÜRACAATLARINDA EĞER BİR ÖNCEKİ UYGUNLUK DÖNEMİNDE VERİLEN EVRAKLARINDA DEĞİŞİKLİK YOK İSE BEYAN FORMLARI DOLDURULARAK YETKİLİ KİŞİLERCE MÜRACAAT EDİLECEKTİR
7)ÖZEL SERVİS ARACI RUHSAT BEYANI’NDA KAYITLI OLDUĞU ODANIN MÜHRÜ VE İMZASI OLMAK ZORUNDA.
8)ÖZEL SERVİS ARACLARI BAŞVURU FORMU YETKİLİ KİŞİLER TARAFINDAN DOLDURULUP VE İMZALANARAK İLGİLİ, BİRİME VERİLMESİ GEREKİYOR.

İLGİLİ BELGELER