Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

TABELA VERGİSİNDE SON GÜN; 31 EKİM PAZARTESİ

Cadde, bulvar ve meydanlar ile bu alanlara cephesi bulunan binalar üzerindeki her türlü ilan ve reklamların vergileri ile asma, tahsis ve bakım ücretlerine ait ikinci taksit ödemeleri, 31 Ekim Pazartesi günü sona eriyor.

24 Ekim 2016 Pazartesi 08:52
TABELA VERGİSİNDE SON GÜN; 31 EKİM PAZARTESİ

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TABELA VERGİSİNİN İKİNCİ TAKSİT ÖDEMELERİNİN 31 EKİM PAZARTESİ GÜNÜ SONA ERECEĞİNİ HATIRLATARAK, VATANDAŞLARI CEZALI DURUMA DÜŞMEMELERİ KONUSUNDA UYARDI

tabela.jpgCadde, bulvar ve meydanlar ile bu alanlara cephesi bulunan binalar üzerindeki her türlü ilan ve reklamların vergileri ile asma, tahsis ve bakım ücretlerine ait ikinci taksit ödemeleri, 31 Ekim Pazartesi günü sona eriyor.

Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı yetkilileri, mükellefleri cezalı duruma düşmemeleri konusunda uyararak, ilan ve reklam vergisinin ikinci taksit ödemelerini Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar yapmalarını önerdi.

Ödemelerin, Hipodrum Caddesi No 5’te bulunan Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nın girişindeki Mali Hizmetler Veznesi’ne yapılabileceğini kaydeden yetkililer, ödemelerin ayrıca mükellef hesap numarasıyla Büyükşehir Belediyesine ait https://eportal.ankara.bel.tr/online-tahsilat internet adresinden yapabileceğini belirttiler. Mükellefler vergilerini, İNG Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank şubelerine de yatırabilecekler.

Mali Hizmetler Daire Başkanlığı yetkilileri, kaydı olmayan ve ilk defa müracaat edecek olan mükelleflerin, müracaat esnasında vergi tabelası veya fotokopisini de beraberlerinde getirmeleri gerektiğini vurguladılar.

Cadde, bulvar ve meydanlar üzerinde olup birden fazla sokak kapısı bulunan çarşı, pasaj ve hanlardaki işyerlerinin de ilan ve reklam vergilerini Büyükşehir Belediyesi’ne yatırmaları gerektiğini belirten yetkililer, bu tür işyerlerindeki esnafın mağdur duruma düşmemesi için ilçe belediyelerine kayıt yaptırmamalarını hatırlattılar.

Yetkililer, 5216 sayılı kanun doğrultusunda cadde, bulvar ve meydanlar üzerindeki iş yerlerinin yapacağı bu tür reklamlar için Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı İlan ve Reklam Vergisi Servisi’ne reklamı takmadan önce beyan vermeleri gerektiğini bildirdiler.

Vergisini ödemeyenlerin yapılacak sıkı denetimlerle tespit edileceğini ifade eden yetkililer, şikayetlerin Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına bağlı İlan ve Reklam Servisine ait olan 507 17 17 ve 507 14 55 No’lu telefonlara yapılabileceğini belirttiler. 

REKLAM VERGİSİ KAPSAMINDA BULUNAN UNSURLAR

- İşyeri yüzeyine takılan tabelalar,

- İşyeri çatısına konulan tabelalar (totem),

- İşyeri önüne veya kaldırım üzerine konulan tabelalar (totem),

- Kampanya veya indirim günleri kapsamında işyeri camlarına yapılan stıker veya vinil türü yapıştırmalar,

- İşyeri ön cephesi veya sağır duvara yapılan yazı, resim, çizim, boyama, logo türü işyerini tanıtan giydirmeler,

- İşyerlerinin dönemlik olarak çıkarmış oldukları ve ürünlerin tanıtılmış olduğu broşür ve insörtler,

- Market ve mağazaların müşteri taşıma araçları- firmalara ait araçlar üzerinde bulunan yazı ve tanıtıcı resimler (araç üstü reklam),

- İşyerleri yüzeyine veya yol boylarına konulan bez, branda türü tanıtım afişleri.