• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

EtkinliklerAnkara Kadın Ressamlar Derneği Sanal Sergisi

14 May 2021, Cuma Bütün Gün15 May 2021, Cumartesi Bütün Gün16 May 2021, Pazar Bütün Gün17 May 2021, Pazartesi Bütün Gün18 May 2021, Salı Bütün Gün19 May 2021, Çarşamba Bütün Gün20 May 2021, Perşembe Bütün Gün

 ANKARA KADIN RESSAMLAR DERNEĞİ ÖZGEÇMİŞİ

1970 yılında kurulan Ankara Kadın Ressamlar Derneği, Türkiye'nin ilk kadın sanatçı derneği ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun kurucu üyesidir.

Kurucu Başkanı rahmetli Naciye İzbul olan Derneğin amacı, Atatürk Devrim ve İlkeleri doğrultusunda kadın ressamları desteklemek ve tanıtmak, Türk ve Dünya Resim Sanatına Türk Kadınının katkısını sağlayarak kadını sanatta ikinci planda bırakılmasını önleyerek ön plana çıkartılmasını sağlamaktır.

Her yıl Ankara'da açılan geleneksel serginin yanı sıra, yurt içinde ve dışında sergiler düzenlenmektedir.

Yurtdışında Avusturya’da Viyana, Kırgızistan’da Bişkek, Slovakya’da Bratislava,  KKTC’de Lefkoşa, Bosna Hersek’te Saraybosna ve Mostar, Avusturya’da Bregenz veBludenz’de, Fransa Paris’te ve İspanya Madrid’de sergi açılmıştır.

Dernek ayrıcakendi alanlarında uzman kişiler, sanatçılar ve akademisyenlerin katkılarıyla, sanata ilişkin konferanslar düzenlemektedir.