Metrica

ANKAPARK SÜRECİ HAKKINDA KAPSAMLI BİLGİLENDİRME

30 Temmuz 2022 Cumartesi 15:19

ANKAPARK SÜRECİ DETAYLI BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ ...

  1. Tüm uzmanlar bu parkın yapımına maliyeti, konumu ve boyutu nedeniyle karşı çıktı. Ancak bu itirazlara kulak tıkandı, 1 (yazıyla bir) kişinin kararıyla 801 milyon dolar harcanarak bu park yapıldı.
    Dökümü:ankara.bel.tr/israf-sayfasi/

    FYgZdBuXwAEE6Wy (1).jpg

    2. Uzmanların "işletilemez" görüşleri önemsenmedi.

    "En büyüğü olsun" kompleksi devreye girdi ve gereksiz harcamalar yapılarak israf rekoru kırıldı.

3. Dünyadaki diğer örneklerinde en fazla 90 oyuncak varken buraya halkın parasıyla 1200 oyuncak alındı. Dünyadaki diğer örneklerini özel sektör yaparken, Ankara'da dev kamu kaynakları(halkın parası) bu projeye aktarıldı.

4. Ankara halkı suyun m3'üne ortalama 1,60 dolar, yani güncel olarak 28.5 TL ödüyordu. EGO biletleri ortalama 1 dolar, yani güncel olarak 17.8 TL'ydi. Halk pahalı su ve pahalı ulaşım kullanırken buradan elde edilen kaynaklarla 801 milyon dolarlık israf projesi yapıldı.

FYg6bwIXoAAKuZP.jpg

5. ANKAPARK, 2019 yerel seçimlerinden önce 5 kez ihale edildi, beklenen oldu ve talipli bulamadı. Eğer verimli bir proje olsaydı iş dünyası bu kadar büyük bir yatırım için sıraya girer, birbirleriyle rekabet ederdi.

6. Parkın oyuncaklarını alan, Çin'de şirket kurup kâr üstüne kâr elde eden ortaklara Ankapark'ın işletmesi de 6. ihalede verildi! İhalelerle ilgili ABB savcılığa başvurdu.

7. Ankapark, içine oyuncakları alan firmaya bu kez işletilmesi için teslim edildi. 21 Mart 2019 tarihinde, seçimlerden hemen önce apar topar açıldı. Giriş ücreti 15 TL'ye düşürülmesine rağmen rağbet görmedi ve zarar ettiği gerekçesiyle 8 ay sonra İŞLETMECİ TARAFINDAN kapatıldı.

FYgbJhbXgAAaA47 (1).jpg

8. Parkın açık kaldığı süreçte işletmecinin Mansur Yavaş yönetimindeki ABB'den istediği tüm talepler (otobüs, reklam panosu vb.) karşılandı. Çünkü "yapılmasın" denilmesine rağmen yapılmış, halkın parası harcanmıştı. Zarar etmesini kimse istemedi.

9. 30 Nisan 2020'de, işletmeci tarafından ABB'ye ödenmesi gereken 26 Milyon 400 bin TL ödenmedi. Sözleşme gereği açık tutulması gereken park kapalıydı. Bunun üzerine 28 Mayıs 2020'de ABB "fesih ihtarnamesi" gönderdi. Parkın tahliye talebi ilk kez bu tarihte yapılmış oldu.

FYgbXJNXwAIJCMa.jpg

10. ABB, fesih için verilen süre dolduğu gün (8 Ekim 2020) tahliye için Kaymakamlığa başvurdu. Yanıt alınamayınca 10 Kasım 2020'de, yani zaman kaybetmeden, ikinci kez Kaymakamlığa başvurdu. Çünkü her geçen gün, kapalı olan parkta bakımsızlıktan dolayı oyuncaklar çürüyordu.

11. 12 Kasım 2020'de işletmeci, parkı tahliye etmemek için Belediye aleyhine dava açtı. Ve maalesef, mahkeme 801 milyon dolarlık parka sadece 50 bin TL teminat alarak tahliye işlemini durdurdu, tedbir kararı aldı. 27 Kasım 2020'de Kaymakamlık ABB'nin tahliye talebini reddetti.

FYgbo2FWQAAkCt9.jpg

12. ABB parkı alma ısrarından vazgeçmedi çünkü halkın parası hiç ediliyor, park çürüyordu. 19 Aralık 2020'de tahliye talebinin reddi kararı istinaf mahkemesine taşındı. Ankara genelinde afişler asılarak parkın geri istenildiği halka duyuruldu.

FYgb2-bWIAA-aFp.jpg FYgcLWDXoAA9LoF.jpg

13.TEDBİR KARARINA 7 KEZ İTİRAZ EDİLDİ, HATTA BELEDİYE DAHA FAZLA TEMİNAT VEREREK PARKIN EN AZINDAN DAVA SONUNA KADAR DEVREDİLMESİNİ TALEP ETTİ. ABB'nin her başvurusunda mahkemeye PARKIN ÇÜRÜDÜĞÜ, KAMU ZARARININ KATLANARAK ARTTIĞI defalarca beyan edildi.

1.jpg

22.jpg

3.jpg

44.JPG

14. ABB Başkanı Mansur Yavaş da canlı yayınlanan ABB Meclisi'nde yaptığı konuşmalarında kamu zararının arttığını, hırsızlık vakası yaşandığını ve parkı devralmayı istediklerini defalarca açıkladı.

14.jpg

15. Özellikle vurguluyoruz: ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, PARKI GERİ ALMAK İÇİN YASAL OLARAK YAPILABİLECEK İŞLEMLERİN TAMAMINI DEFALARCA YAPTI.

15.jpg

16. ABB'nin personeli parka hiç giremedi. İhbarların artması üzerine, devasa parkın etrafında belediye güvenlik ekipleri devriye attı. 2021 yılından itibaren tespit edilen 87 hırsızlık vakası derhal emniyete bildirildi.

16.jpg

17. O süreçte mahkemeye yine bu hırsızlık vakaları fotoğrafları ve tutanaklarıyla defalarca bildirildi, tedbir kararının kaldırılması talep edildi.

171.jpg

172.jpg

173.jpg

174.jpg

18. Bir yandan da park için yapılan 58 ihalede sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

18.jpg

19. 3 yıllık hukuk mücadelesinin sonunda, 6 Temmuz 2022 tarihinde Ankapark'ın tahliyesine karar verildi. ANKAPARK, 18 TEMMUZ 2022 TARİHİNDE ABB'YE DEVREDİLDİ.

191.jpg

192.jpg

20. Ankapark'a harcanan para ile neler yapılabilirdi?

201.jpg 202.jpg
203.jpg 204.jpg


21. ŞU AN NE YAPILIYOR? - ANKAPARK'ın mevcut durumu hakkında Belediye tespit yapıyor. - Parktaki zarar tespit edilirken hangi oyuncakların kullanılabilir olduğu araştırılıyor. - Halkın parasıyla yapılmış parkın en az kamu zararı ile nasıl değerlendirilebileceği araştırılıyor.

21.jpg

22. 1200 oyuncak olan ve 120 futbol sahası büyüklüğündeki bu alandaki tespit çalışmaları bir süre daha devam edecek. Bu süreçte forms.ankara.bel.tr/ankapark adresi üzerinden vatandaşlarımızın da talepleri alınıyor. İlgili STK'lara da görüşlerinin alınması için yazı yazılıyor.

22.madde.jpg

23. ŞİMDİ NE OLACAK? Ankara Büyükşehir Belediyesi, bir devlet kurumu hassasiyetiyle yapılan bir projeyi yok etmeyi değil, kente kazandırabilme seçeneklerini hedeflemektedir. Bu bakımdan tespit çalışmaları bittiğinde mevcut durum yine tüm şeffaflığıyla halka açıklanacak.

24. Zararın boyutu, maliyeti ve onarım süreleri tespit edildikten sonra halkla paylaşılacak. Ankapark'ın yapımına bir kişi karar verdi ama ANKAPARK'IN GELECEĞİNE HALK KARAR VERECEK.

ANKAPARK SÜRECİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME SUNUMUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ ...