• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

Alt-Üst Geçitler ve Köprülü KavşaklarEskişehir Yolu İnönü Bulvarı Köprülü Kavşağı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Devlet Yolu inönü Bulvarı Köprülü Kavşakları, Hava Kuvvetleri Komutanlığı binası ile Hazine Müsteşarlığı arasında kalan yaklaşık 2 km uzunluğunda alana yayılı 4 adet düzenlemeden oluşmaktadır. Sırasıyla T.C.K., K.K.K., Milli Kütüphane ve Balgat kavşakları tasarlanmıştır. Ankara - Eskişehir hattının kesintisiz ulaşımı prensibine göre belirlenen sistem modeli, özellikle üst düzey kamu kurum ve kuruluşlarının yoğunlaştığı bölgeden transit geçen üniversite ve Ümitköy, Çayyolu, Konutkent, Türkkonut vb Ankara’nın batı yerleşiminin pik saat trafiğine hizmet etmeyi amaçlamaktadır.

Birçok ulusal güvenlik bölgesinin içinde kalmış olan İnönü Bulvarı Köprülü Kavşakları, söz konusu alanların istisnasız olarak korunmasını sağlamakla birlikte, modern Ankara ile özdeşleşmiş durumdaki çınar ağaçlarını da koruyarak, çevre bilinci yüksek bir çözüm oluşturmuştur.

Köprülü Kavşakların İnşaası sırasında proje çalışmaları devam etmekte olan Ankara Metrosu Ümitköy bağlantısı ile koordineli planlanan taşıyıcı sistem detayları, kavşak bölgesi içinde yapılması öngörülen T.C.K. ve T.E.K. Metro istasyonlarının inşaat aşamaları düşünülerek geliştirilmiştir.

Kavşak Bölgesinde yeralan iki ve daha çok şeritli iki yönlü yollar için şerit genişliği 3.5m, banket genişliği 0.5m, rejüj bulunan kesimlerde ise iç güvenlik şeridi genişliği 0.5m kullanılmıştır. En düşük orta refüj genişliği 0.6m’dir. Tek şeritli tek yönlü yollar için kullanılabilir şerit genişliği min. 5.5m, yol platformu genişliği sağlanmıştır. Kavşak bölgesinin Eskişehir Yolu üzerinde bulunan O.D.T.Ü., Bilkent, Hacettepe ve Başkent Üniversitelerinin servis araçlarının yarattığı yoğun yaya trafiği oluşturan durak alanlarından biri olması dikkate alınarak tüm yanyollara paralel yaya kaldırımları öngörülmüştür.

Altgeçitlerin içlerine, kent içi ulaşım sistemlerinde artık önemi tartışmasız hale gelen ITS hizmetleri (bilgi sistemleri, dahili kameralar, hız sensörleri vb) karbonmonoksit sensörleri yardımıyla harekete geçen jetfan havalandırma üniteleri gibi pekçok donanım eklenerek, güvenlik ve konforun en üst düzeye ulaştırılması hedeflenmiştir.