• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

Çocuk HizmetleriÇocuk Bakım Evleri

İletişim Bilgileri
Adres İlkyerleşim Mah. 1890 Sok. NO:39/1 Batıkent - YENİMAHALLE/ANKARA
Telefon : (0312) 507 36 20

 

 

DSC_0163.jpgSahip olduğu deneyim, birikim ve imkânlarını kimsesiz ve bakıma muhtaç çocukların hizmetine sunan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu alanda yepyeni bir hizmete öncülük etmekte, ‘Ev Tipi Bakım Sistemi’ni uygulayarak Çocuk Evleri Projesini hayata geçirmektedir. Projenin ana amacı, aile ortamına en yakın düzenin kurularak, çocuğun aile yoksunluğundan mümkün olduğu kadar az etkilenmesinin sağlanmasıdır.

70 çocuk kapasiteli yatılı bir sosyal kuruluş olan; 0–18 yaş aralığında bakım desteğine muhtaç çocukların veli ya da vasisinin onayıyla, sevgi, saygı ve şefkatle yoğrulup, vatanına ve milletine faydalı gençler olarak yetiştirilmesini sağlayan merkezde, oyun salonu, kreş, bilgisayar odası, revir, mutfak, yemekhane, mama odası, misafirhane,  idari birimler ve çocukların bakıcı annelerle birlikte yaşadıkları evler bulunmaktadır.

DSC_0089.jpg

‘Ev Tipi Bakım Sistemi’

•  Normal aile hayatına en yakın sistemdir.
•  Çocuk ve bakıcı anne ilişkisi birebir olduğu için çocuk ihtiyacı olan sevgiyi daha yoğun alabilmektedir.
•  Çocukların psikolojik ve fiziksel gelişimi için uygun ev ortamı oluşmaktadır.
•  Çocuklar soyutlanmadan toplumla iç içe bir ortamda yaşamakta ve toplum değerleri ile yetişmektedirler.
•  Çocuk, toplum hayatında önemli olan değerleri (komşuluk, arkadaşlık, yardımlaşma vb.) yaşayarak öğrenme ve benimseme imkânına kavuşmaktadır.
• Çocukların görgü ve nezaket kuralları başta olmak üzere ahlakî kuralları benimsemeleri daha kolay olmaktadır.
• Çocukların özel mekânda (kendi odası), özel ilgi ile birebir ders çalışma imkânı arttığı için okul başarısı da artacakt


Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Evleri Şube Müdürlüğü'ne Başvuruda Bulunmak İçin Gereken Şartlar:

Beden, ruh, ahlak gelişimi ve şahsi güvenliği tehlike altında olan çocuklar, annesiz veya babasız ya da anne ve babasız çocuklar, annesi veya babası ya da her ikisi tarafından terk edilen çocuklar merkezimiz tarafından koruma altına alınırlar. Ayrıca ekonomik açıdan yetersiz durumda olan, ağır koşullarda çalıştırılan, iyi beslenemeyen, giyim ihtiyacı karşılanamayan, ev ve çevre koşulları uygun olmayan çocuklar da kapsam içindedir.


Başvuru
Sosyal Servis Birimi tarafından, bakım desteğine ihtiyacı olan çocukların yakın çevreleri, (komşu, akraba vb.) bağlı bulundukları muhtarlıklar ve veli ya da vasisinin isteği ile başvurusu alınmaktadır.

Çocuğun Kabulü
Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından başvurusu alınan çocuğun kapsamlı bir sosyal incelemesi yapılır. Hazırlanan sosyal inceleme raporu Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın onayına sunulur. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nca onaylanan sosyal inceleme raporu doğrultusunda bakım desteğine ihtiyacı olan çocuklar Çocuk Danışma Merkezi’ne kabul edilirler.
Çocuklar, Çocuk Danışma Merkezi’ne kabul edildikten sonra bir tıbbi muayeneden geçirilir ve sağlık raporu çocuk adına düzenlenmiş olan dosyaya konulur.
Kabul edilen çocuklar, Çocuk Danışma Merkezi’ne alınırlar. Burada yaş ve cinsiyetlerine göre 5-6 çocuktan oluşan uyumlu gruplar oluşturularak, sürekli kalacakları ve kendileri için hazırlanan evlerine geçişleri sağlanır. Evde ev sorumlusu öğretmenleri ve eğitici anneleri ile birlikte sosyal hayata hazırlık süreci başlar.