AwardsEurope Awards

Europe Metropolitan Municipality for the first time had applied for Europe awards in 2000. In the first step and in spite of the European Policy, Ankara municipality was the first one to apply, and it was appreciated by Europe Council’s Environment and Farming committee for receiving Europe flag of dignity in 2001.
 

The award that given by Europe Council’s Parliament Assembly on 26-28 July 2001 by awarding committee to Ankara municipality in flag giving ceremony.
seref_bayragi1.jpgDuring the ceremony, there were many meetings and conferences. In flag giving ceremony, the flag was given by Fransciszek Adamcyk, the head of the committee to Ankara mayor Melih GÖKÇEK. A concert was held in the biggest square of the Ankara by the participation of European Union members and citizens.

The city that receives Europe Award after 5 years is able to win the Flag of dignity, Ankara municipality in its first application received flag of dignity, then after 5 years it received Europe Plaque and after a 2-year period in 2003, won the first Europe plaque. The mentioned award, shows that Europe Council considers the attempts of our municipality as an important issue. Executing great projects in Ankara and being a member to European organizations and relation with brother cities and other organizations has caused Ankara municipality to win the Europe Dignity Flag.

Miss Johanna Schicker the head of award giving commission of Europe Council, offered the Plaque of Dignity to Melih GÖKÇEK the mayor of Ankara in Brother Cities conference. In the second day of the conference, since people were informed about this success, many participated in ceremonies, which were held in Kizilay square.

The increasing attempts of Ankara municipality regarding the urban, environmental, cultural and social activities and its successes in international level, holding international conferences for making brotherhood and cooperation with other cities, holding symposiums and brother city days, has caused the Europe Council to give the award to Ankara municipality and moreover it has been able to receive the Europe Award.

There are only three cities in Europe that have received all three awards; Vienna the capital of Austria, Hague in Netherland and Ankara the capital of Vienna; however Vienna and Hague has received the awards during 25 years. Moreover, the only mayor that has received all three awards is Ankara mayor Melih GÖKÇEK.

LivCom Uluslararası Yaşanabilir Toplumlar Ödülleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi; 1997 yılında Birleşmiş Milletlerin Çevre Programı (UNEP) tarafından onaylanan ve çevre yönetiminde Dünya’daki en iyi uygulamaların ödüllendirildiği tek ödül yarışması olan LivCom’un 22 – 26 Kasım 2012 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Al Ain kentinde düzenlenen 2012 yılı LivCom Yaşanabilir Toplumlar Ödüllerinde hem en yaşanabilir kentler kriterlerinde hem de projeler bazında en çok ödül kazanan kent olmuştur.

LivCom, en yaşanabilir kentleri 6 kriter altında değerlendirmektedir.  Belediyemiz finallere katılmaya hak kazanan 60 kent arasında iki kriterde en yaşanabilir kent seçilerek ulaşılması güç bir başarıya da imza attı.

 Ankara, yoksullukla mücadele, suç ve suça karışma konusunda almış olduğu koruyucu ve  önleyici tedbirler, engellilere sunmuş olduğu rehabilitasyon merkezleri, şehir dışından gelen hasta ve hasta yakınları için hizmet veren şefkat evleri, mesleki eğitim programları, ulaşım ve kentsel dönüşüm çalışmalarındaki başarıları nedeni ileSağlıklı Yaşam Kriterinde Dünya’nın en yaşanabilir kenti seçilmiştir.

 Belediyemiz, Toplumsal Katılım ve Yetkilendirme Kriterinde de Kent Konseyi, Engelliler Meclisi, Çocuk Meclisi ve 153 Çağrı Merkezi ile düzenlemiş olduğu referandum ve anketler, özellikle de sosyal medya aracılığı ile vatandaşlar için erişilebilir bir kent yönetimi oluşturması ayrıca hem üniversiteler hem de sanayiciler ile işbirliği içerisinde bulunarak istihdam olanakları yaratması nedeniyle bu kriterde de Dünya’nın En yaşanabilir Kenti seçilmiştir.

 İki Kriterde Dünya’nın En Yaşanabilir Kenti seçilen ve üç ayı proje kategorisinin ikisinde finallere kalan Belediyemiz, Sosyo-Ekonomik projeler dalında Toplum Merkezleri ile Altın Ödül, İnşa Edilmiş projeler dalında da Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi ile Gümüş Ödül kazanmıştır.

 Çocuklara, gençlere, kadınlara, yaşlılara ve engellilere yönelik kurulan toplum merkezleri ile toplumun her kesimine yayılan hizmet anlayışı ve şefkat evleri, sokakta çalışan çocuklar merkezi gibi Dünya’ya örnek teşkil eden 164 ayrı sosyal ve kültürel projeyi aynı anda gerçekleştiren Belediyemizin bu başarısı LivCom Ödülleri ile taçlandırılmıştır. 

Tarihi mirasın korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına büyük önem veren LivCom, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi değerlerin korunmasına yönelik olarak hem altyapı çalışmaları hem de restorasyon çalışmaları ile bölgenin yeniden hak ettiği değeri kazanması ve yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi’ni Gümüş Ödül’e layık gördü.

 Ankara, 1997 yılından itibaren verilen LivCom Ödüllerinde 4 ödül birden alan ilk ve tek Belediye olarak da tarihe geçmiştir.

 Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından verilen Avrupa Ödülleri, Akdeniz Parlamenterler Meclisi tarafından verilen “Akdeniz’de Mükemmellik Ödülü” ve İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı tarafından verilen Çevre, Kentsel Dönüşüm ve Peyzaj ödülleri ve 2012 yılında LivCom Yaşanabilir Toplumlar Ödülleri’ni kazanan Belediyemiz, 4 yıl üst üste Türkiye’nin en yaşanabilir kenti seçilmesinin ardından şimdi de altı kriterin ikisinde Dünya’nın Dünyanın En Yaşanabilir Kenti seçilmiştir.