• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

MİNİBÜSÇÜLER ODASI GENEL KURULU

03 Ekim 2017, Salı

BAŞKAN GÖKÇEK’TEN, MİNİBÜSÇÜ ESNAFINA DESTEK:

“MİNİBÜSÇÜ ESNAFINA NE YAPSAK AZ"

“ZAMAN ZAMAN ODA BAŞKANLARINIZ DEĞİŞTİ AMA HER ZAMAN DOLMUŞÇU ESNAFININ 10 İSTEĞİNDEN 9'UNU YAPTIM"

 MİNİBÜSÇÜLER, BAŞKAN GÖKÇEK’E TEZAHÜRATLA SEVGİ GÖSTERİSİNDE BULUNDU

         minibus_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, belediye başkanı olduğundan beri, minibüsçü esnafına her zaman destek olduğunu belirterek, “Minibüsçü esnafına ne yapsak az. Hepiniz Ankara’yı bir taraftan bir tarafa götürüyorsunuz. İnşallah bundan sonra da gelecek yönetimle, diğer yönetimlerle olduğu gibi en güzel şekilde çalışacağız” dedi.

         Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası’nın, Ankara Ticaret Odası'nda yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda tezahüratlar arasında kürsüye gelen Başkan Gökçek, konuşmasına başlarken, yapılacak seçimlerin, hayırlı olması temennisinde bulundu.  

“MİNİBÜSÇÜLERİN HER ZAMAN YANINDA OLDUM”

1994 yılında belediye başkan adayı olduğunda, minibüsçü esnafının zabıtadan kaynaklanan çile çektiğini kaydeden Başkan Gökçek, “Allah’a hamdolsun ki o gün bugün bitti ve bugüne kadar da Ankara Büyükşehir Belediyesi ile dolmuşçu esnafı, her zaman dost olarak yoluna devam ediyor” dedi. Başkan Gökçek şunları söyledi:

“Durak parası, o günden bugüne tabiri caizse sigara-kibrit parası kadar arttı. Türkiye’deki tüm minibisçüleri düşünün bir. Onların ödedikleri durak parasıyla bir de sizinkini mukayese edin. Sizinki yok miktarda. Laf ola beri gele olarak aldığımız bir para. Bu da bizim dolmuşçu esnafına bakışımızı çok net olarak ortaya koyuyor.

Değişik oda başkanlarıyla çalıştım. Zaman zaman oda başkanlarınız değişti ama dolmuşçu esnafının 10 isteğinden 9'unu yaptım, 1 tanesini de yapmamamızın nedeni, halk otobüsçülerle anlaşamadınız, taksicilerle anlaşamadınız, ÖTA’cılarla anlaşamadınız, bundan dolayı yapmadık. Her zaman dedim ki 'anlaşın gelin, gerisini memnuniyetle ben her zaman yaparım'. Şimdi de aynı taahhüdü veriyorum, ben burada belediye başkanı olarak bulunduğum sürece, ne zaman bana bu tip istekleri, talepleri getirirseniz, başımın üstünde yeriniz var. Çünkü sizin rahatlığınız, Ankara’nın rahatlığı…”

“MİNİBÜS SAYISI SABİT KALDI”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak minibüsçülere yaptıkları en önemli desteğin, minibüs sayısını artırmamak olduğunu belirten Başkan Gökçek, “23 senedir belediye başkanıyım, 1 tane artırmadım, o gün bugün sabit olarak duruyor. Dolayısıyla minibüslerinizin değeri, 1.5’tan 3 trilyona kadar çıktı, helali hoş olsun” dedi. 

Başkan Gökçek, kartlı sisteme geçmek istemeyen dolmuşçu esnafıyla ters düşme niyetinde olmadığını da kaydetti.

"HACI BAYRAM'DAKİ DURAK, 2018 SONUNDA BİTECEK"

Ankara’da yapımına başlanan yol, durak ve otopark projeleri hakkında da bilgi veren Gökçek, şunları söyledi:

“Allah nasip ederse, 2 büyük iş yapıyoruz, 1 tanesine başladık. Hacı Bayram’da otoparka başladık. Üst katında Kutsal Emanetler ve Bilim Müzesi olacak, en alt katında otopark ve onun üzerine de 2 kat minibüs katı olacak. Bir katta yolcu indireceğiz, diğerinde bindireceğiz. Allah nasip ederse, 2018’in sonuna kadar bitirmiş olacağız. Ondan sonra minibüsçü esnafı çok ciddi anlamda nefes alacak, şimdiden hayırlı uğurlu olsun.”

“GÜVENPARK DOLMUŞ DURAKLARI, YER ALTINA ALINACAK”

Güvenpark dolmuş durağının yeraltına alınmasını, belediye başkanı olduğundan bu güne hayal ettiğini belirten Başkan Gökçek, “Ne zaman belediye Meclisi'nden karar çıkartsam, ya Çankaya Belediyesi, ya Mimarlar Odası gitti, mahkemeden karar aldı ve iptal ettirdi. 2 kez net iptal geldi” diyerek, yaşanan olumsuzlukları da özetledi.

Başkan Gökçek, Keçiören Metrosu’nun, Kızılay Güvenpark’ın altına geliyor olması nedeniyle de güzel bir fırsat oluştuğunu kaydederek, “Burada yapılacak durak dolayısıyla, yaklaşık 36 metrelik bir çukur kazılacak. Hazır bu çukur kazılacağı için en altına metro durağı yapıldıktan sonra, üstünü  doldurmadan, dolmuş durağı yapalım. İnşallah metro durağı bittikten sonra biz inşaata devam edeceğiz ve nasip olursa inşallah sizi yerin altına alıp, daha medeni bir şekilde hizmet etmenizi temin edeceğiz. İnşallah en yakın tarihte o da olur” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

-BAŞKAN GÖKÇEK, YENİ YOL PROJELERİNİ ANLATTI

Yol projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Gökçek, "Son olarak Karapürçek tarafında çalışanlar için ciddi bir kolaylık getirecek olan, Hüseyin Gazi’deki alt geçidi bitirdik. Alttan trafiği açtık, üstünü tanzim ediyoruz. Nasip olursa 15 gün-1 ay içinde tamamıyla bitmiş olarak hizmetinize girecek” diye konuştu.

2018’de Samsun Yolu’na 3 alt geçit yaparak, tümüyle transit geçecek hale getireceklerini kaydeden Gökçek, Sincan'a da 2 altgeçit yapılacağını belirtti.

" DOĞU-BATI İSTİKAMETİNDE 6 BAĞLANTI YOLU AÇTIK"

Yapacakları en önemli yeni yol düzeninin, Bilkent’te Şehir Hastanesi açıldıktan sonraki trafiğin yol açacağı sıkıntıyı giderecek yeni yol olacağını ve buraya yaklaşık 700 milyon bir yatırım yapacaklarını bildiren Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Bilkent Hastanesi’nin yanından ODTÜ’nün içine giriyoruz, yukarı tarafta Jandarma’nın yanından İncek Bulvarı’na bağlanıyoruz. Oradan Allah kısmet ederse, Çetin İşletmelerinin yanından, alttan geçip, Mogan Parkı’na bağlayacağız. Allah nasip ederse 6-8 ayda bitireceğiz. 4 ay içinde, 4.5 km'lik İncek’e kadar bağlantı olacak. Konya Yolu’na paralel bir yol olacak ve Ankara’nın inanılmaz şekilde yükünü kaldıracak.

İkincisi; şu anda yapılan Şehir Hastanesi’ni Malazgirt 1071 Bulvarı’na bağlamak için ODTÜ'nün altından 2,1 km'lik bir tünel yapıyoruz."

Başkan Gökçek, belediye başkanı olduğunda, Ankara'nın doğu-batı istikametinde sadece Eskişehir Yolu ve İstanbul yollarıyla bağlı olduğunu ve bunun büyük sıkıntıya yol açtığını hatırlatarakbu yolları 2 katı genişlettiklerini, daha sonra İncek, Sabancı ve Ankara bulvarlarını yaptıklarını, İstanbul Yolu’na paralel, 5 alt geçitli Batı Bulvarı’nı açtıklarını ve sonuç olarak doğu-batı istikametinde 6 bağlantı yolu açtıklarını anlattı.

Kuzey-güney yönünde bir Anadolu Bulvarı, bir de Şaşmaz’ı açtıklarını, ancak bunların yetmediğine dikkate çeken Başkan Gökçek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onun için Allah nasip ederse, yine Bilkent Şehir Hastanesi kapsamında, Eskişehir Yolu’nu Sabancı Bulvarı’na, oradan da Ankara Bulvarı’na 2 noktadan bağlıyoruz. Dolayısıyla kuzey-güney istikametindeki bağlantı sayısı, Anadolu Bulvarı ve Şaşmaz’a ilaveten 2 tane daha olacak. Ankara trafiğini inanılmaz şekilde rahatlatacak. Siz belki bu söylemiş olduğum hatların bazılarından geçecek bazılarından geçmeyeceksiniz ama hatlar dağıldığı için sizin işiniz de kolaylaşacak, Allah nasip ederse bunu önümüzdeki sene sonuna kadar bitiriyoruz.”

BAŞKAN GÖKÇEK: “2016’DA 1600 KM YOL AÇTIK”

Sadece 2016 yılında, Ankara’da Büyükşehir Belediyesi olarak açtıkları yol miktarını 1600 km olarak açıklayan ve bunun 400 kilometresinin köy yolu, 1200 kilometresinin ise bulvar ve cadde olduğunu belirten Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Ankara büyüyor. Ben belediye başkanı olduğumda, Ankara’da 350 bin araç vardı trafikte, şu anda 1 milyon 900 bin. Diğer vilayetlerin plakasıyla Ankara’da dolaşan 300 bin araçla birlikte 2 milyon 200 bin araç var trafikte. Geçmişteki trafiği düşünün, TBMM önünde 45 dakika beklerdiniz.  Araç sayısı 7 kat arttı ama şimdi orada maksimum 5 dakika minimum bekliyorsunuz, o da pik saatte...

İnşallah bu yeni yaptığımız yollarla, trafik daha rahat hale gelecek. Bir de Allah nasip ederse, Zırhlı Birlikler arazisinden Bağlıca’ya yapmakta olduğumuz bulvar var, inşallah onu da 1-1,5 aya kadar açmış olacağız.”

“YENİ YÖNETİMLE DE HİZMETLERE DEVAM”

Sözlerinin sonunda, Minibüsçüler Esnaf Odası’nın seçim sonuçlarının hayırlı olmasını dileyen Başkan Gökçek, “Minibüsçü esnafına ne yapsak az, hepiniz Ankara’yı bir taraftan bir tarafa götürüyorsunuz. Bundan sonra da gelecek yönetimle, diğer yönetimlerle olduğu gibi inşallah en güzel şekilde çalışacağız. Ama sizden bir isteğim var; İçinizden bir grup seçilecek, diğerleri ona gönül koymasın. Yarın yüz yüze bakacaksınız, burada nasıl dostça bir hava varsa, aynen devam etsin diyorum. Kardeşliğimizi bozmayalım, kardeşliğimize devam edelim inşallah” diye konuşmasını tamamladı.