• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

DİKMEN’DE ÇADIRLARDA YAŞAYAN SURİYELİLER TAHLİYE EDİLDİ

30 Ocak 2016, Cumartesi

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, VALİLİK VE ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN İŞBİRLİĞİYLE DİKMEN VADİSİ’NDE YAŞAYAN SURİYELİLER TAHLİYE EDİLEREK, KURDUKLARI NAYLON ÇADIRLAR KALDIRILDI
-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZABITASI İLE FEN İŞLERİ EKİPLERİ ÇOK SAYIDA DOZER, AMBULANS VE İTFAİYE ARACININ DA HAZIR BULUNDUĞU 3 SAATLİK BİR ÇALIŞMA SONUCU TAHLİYE İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
-SABAH SAAT 06.00 CİVARINDA BAŞLAYAN VE GENİŞ EMNİYET TEDBİRLERİNİN ALINDIĞI TAHLİYE İŞLEMLERİ SIRASINDA HERHANGİ BİR OLAY YAŞANMADI.
-SIĞINMACI SURİYELİLER KENDİLERİ İÇİN DOĞU VE GÜNEYDOĞU İLLERİNDE KURULAN KAMPLARA GÖNDERİLDİ

dikmen_suriye_8.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi, Valilik ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün işbirliğiyle Dikmen Vadisi’nde yaşayan Suriyeliler, tahliye edildi, kurdukları naylon çadırlar kaldırıldı.
Ankara’da sabah saat 06.00 civarında başlayan ve geniş emniyet tedbirlerinin alındığı tahliye işlemleri sırasında herhangi bir olay yaşanmadı.
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi ile Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığına bağlı ekipler, güvenlik önlemleri altında çok sayıda dozer ve ambülans ve itfaiye araçlarının da hazır bulunduğu 3 saatlik bir çalışma sonucu tahliye işlemini gerçekleştirdi.
Dikmen Vadisi 4. ve 5. etapta Suriyeliler tarafından kurulan 34 çadır ve baraka ekipler vasıtasıyla boşaltıldı. Çadırlarda kalan ve sağlıksız koşullarda yaşamlarını sürdüren Suriyeli aileler, zabıta ekipleri tarafından zabıta araçlarıyla bekletilen belediye otobüslerine taşındı.
Suriyeli ailelerin özel eşyalarını almasına izin verilirken, ekipler tarafından iyice aranan çadırlar yerlerinden söküldü. Tahliye sonrası Fen işlerine bağlı ekipler, Dikmen Vadisi’ndeki enkazları da temizledi.
Naylon çadırlarda zor şartlarda hayatını devam ettirmeye çalışan 84 kişiden oluşan Suriyeli aileler, belediye otobüsleri ile bir okulun spor salonuna toplandı. Burada kayıtları alınan Suriyeli aileler, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi organizasyonu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bulunan sığınmacı kamplara gönderildi.
Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, Dikmen Vadisi’nde izinsiz olarak çadırlarda yaşan Türk vatandaşları için de tahliye tebligatı yaptı. Tahliye kararları ailelere resmi olarak imzalatıldı.