• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ‘KADINA ŞİDDETE HAYIR’ MESAJI

29 Kasım 2018, Perşembe

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, “KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ” ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

-GENÇLİK PARKI’NDA ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KADIN DANIŞMA MERKEZİ’NİN AÇILIŞI DA YAPILDI

-KADINLAR ELLERİNİ BOYAYARAK VE CAMA EL İZLERİNİ BIRAKARAK KADINA ŞİDDETE HAYIR DEDİLER

kadina_siddet_330.jpgSosyal belediyecilik ilkesiyle çalışmalarına devam eden ve yeni projeler üreten Ankara Büyükşehir Belediyesi, kadına yönelik şiddetle mücadelede de önemli adımlar atmayı sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı her yıl olduğu gibi “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında ‘Kadına Şiddete Hayır’ temalı farkındalık etkinliği düzenledi.

BM İLE İŞBİRLİĞİ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliği ile düzenlenen etkinlik kapsamında ayrıca Gençlik Parkı içinde kurulan “Kadın Danışma Merkezi”nin de açılışı gerçekleştirildi.

“Kadına şiddete karşı buradayım de”, “Kadına şiddete hayır” mesajlarının verildiği etkinliğe Başkentli kadınlar yoğun ilgi göstererek, destek verdiler.

ŞİDDET MAĞDURU KADINLAR DA VARDI

Sığınma Evlerinde kalan şiddet mağduru kadınlar kadar mülteci kadınların da yer aldığı etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Yılmaz, şiddetin olmadığı bir dünya istediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile bir araya gelerek Ankara’da yaşayan mülteci kadınlar ve çocukların sorunlarının çözümüne bir nebze de olsa destek olmak amacıyla ‘Mülteci Kadınlar ve Çocuklar Destek Projesi’ni başlattık. 2017 yılından beri yürütmüş olduğumuz proje kapsamında, 193 mülteci çocuğumuzu okullaştırdık, 56 mülteci kadına önce Türkçe kursu ve ardından meslek edindirme kursları verdik. Onlarla birbirinden farklı güzel etkinliklere imza attık. Sizler burada şiddete de hayır diyerek birbirinize destek oluyorsunuz. Biz de sizlerle aynı dilekleri ve duyguları taşıyoruz.”

ŞİDDETE KARŞI ETKİN KAMPANYA

Başkentli kadınlar, kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık oluşturmak için hem seslerini duyurmak hem de şiddete karşı etkin mücadele kampanyası yürütmek amacıyla bir araya geldi.

Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte tüm kadınlar, “kadına şiddete hayır” diyerek boyadıkları elleriyle camlara el izlerini de bıraktılar.