• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BÜYÜKŞEHİR'DE "İMAR BARIŞI" YOĞUNLUĞU

11 Ekim 2018, Perşembe

-“İMAR BARIŞI” DÜZENLEMESİNE BAŞVURUDA BULUNMAK İSTEYEN BAŞKENTLİLER, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE BAĞLI NUMARATAJ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NDE, ADRESLERİNİ KAYIT ALTINA ALIYOR

 -“BİNALARIN NÜFUS CÜZDANI” OLARAK NİTELENDİRİLEN NUMARATAJ’DAN ALINAN BELGE, İMAR BARIŞI’NDAN FAYDALANMAK İÇİN İZLENMESİ GEREKEN ADIMLARDA BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLIYOR

 -HAZİRAN AYINDA BAŞLAYAN İMAR BARIŞI DÜZENLEMESİYLE BİRLİKTE NUMARATAJ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NE YAPILAN BAŞVURU SAYISI 5 KAT ARTTI

 -SON BAŞVURU TARİHİ 31 EKİM 2018 

 

imar.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Numarataj Şube Müdürlüğü, adreslerini kayıt altına almak için binaların nüfus cüzdanı olarak nitelendirilen numarataj belgelerini almak isteyen vatandaşların akınına uğruyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İmar Barışı” düzenlemesinden yararlanmak isteyen ve başvuruda bulunmak isteyen Başkentliler, Numarataj Şube Müdürlüğü’ne gelerek, adreslerini kayıt altına alıyor. 

YOĞUNLUK DEVAM EDİYOR

          “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’’ kapsamında uygulanacak olan imar barışı düzenlemesiyle herhangi bir yapı kaydı bulunmayan ya da ruhsata aykırı yapılar için “Yapı Kayıt Belgesi”ni almak isteyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi Numarataj Şube Müdürlüğü’ne başvuruyor.

         İmar Barışı’ndan yararlanmak isteyen Başkentlilerin, elektrik, su ve doğalgaz aboneliği alınmasını da sağlayan numarataj kayıt belgesini almaları işlemlerini de kolaylaştırıyor. 

NUMARATAJA BAŞVURU SAYISI 5 KAT ARTTI

Numarataj bankolarında günlük ortalama 100 başvuru yapıldığını belirten Numarataj Şube Müdürü Metin Yıldırım, İmar Barışı düzenlemesinin hayata geçtiği Haziran ayı itibariyle bu sayısının 5 kat artarak, günlük 500 kişiye ulaştığını söyledi.

          “Binaların nüfus cüzdanı” olarak nitelendirilen Numarataj belgesinin, elektrik, su, doğalgaz bağlantısı gibi başvurularda istendiğinin altını çizen Yıldırım, “İmar Barışı’ndan faydalanmak isteyen vatandaşların, ilgili kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunmadan önce bize gelip bu belgeyi almaları gerekiyor. İmar Barışı’ndan faydalanacak vatandaşlar, tapu sicil müdürlüğünden alınmış tapu belgesi ve ilçe belediyesinden alınacak vergi ödeme belgesiyle birlikte Numarataj Şubesi’ne müracaat edebilir” dedi. 

SON BAŞVURU TARİHİ 31 EKİM

Bu düzenlemeden yararlanabilmek için son başvuru tarihinin 31 Ekim 2018 olduğu hatırlatan Yıldırım, şu bilgileri verdi:

“Bu düzenleme ile birlikte ruhsatı bulunmayan ya da imar mevzuatına aykırı olan yapılar kayıt altına alınacak. 31 Aralık 2017 tarihinden önce tamamlanan konut ya da iş yerleri, 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvurunun ve istenilen şartların sağlanmış olması durumunda Yapı Kayıt Belgesi almaya hak kazanacak.”