• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BÜYÜKŞEHİR'İN ÇİÇEK BAHÇESİ "SERALAR"

28 Ocak 2016, Perşembe

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİNSERALARINDA, YÜZLERCE TÜR SALON, BAHÇE VE BAHARAT ÇİÇEKLERİ ÜRETİLİYOR
-6 ADET ÇATI VE 8 ADET NAYLON SERADA ÜRETİLEN ÇİÇEKLER, ÇEVRE DÜZENLEMELERİ İÇİN KULLANILIYOR

sera_6.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi'nin seralarında, yüzlerce tür salon, bahçe ve baharat çiçekleri üretiliyor.
Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından seralarda üretilen çiçekler, hem Büyükşehir Belediyesi’nin kendi ihtiyacını karşılamada hem de kamu kurum ve kuruluşlarının çevre düzenlemesinde kullanılıyor.
Benjamin, kaktüs, yukka, kraton gibi salon bitkilerinden oluşan yüzlerce farklı türden binlerce çiçeğin yetiştirildiği seralarda, süs lahanası, menekşe, karanfil, hüsnüyusuf gibi 20 tür bahçe çiçeği de yetiştiriliyor. Bahçe çiçekleri, bulvar, cadde, park, bahçelerde ve talep eden kamu kurum ve kuruluşlarının çevre düzenlemesinde de tercih ediliyor.
Salon ve bahçe çiçeklerinin yanı sıra baharat bitkileri de üreten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, kekik, lavanta, ada çayı gibi baharat bitkilerine de aynı önem ve özeni gösteriyor.

-“SERALARIMIZ HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR”
Seralardaki üretimlerin artırılması için özverili bir çalışma içinde olduklarını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ömer Bircan, şunları söyledi:
“Daire Başkanlığımız bünyesinde çalışan, alanında uzmanpersonelimizin özverili çalışmasıyla, her geçen gün seralarımızıngelişimini ve büyümesini sürdürüyoruz. Yine Daire Başkanlığımız bünyesinde 400 metrekare büyüklüğünde olan 6 adet çatı seramız bulunuyor. Bu seralarımızı, genellikle salon ve bahçe çiçeklerinin üretimini yapmak için kullanıyoruz. Hava durumuna ve sera içindeki sıcaklığa göre ayarlanabilme özelliği bulunan seralarımız, otomatik açılabilme ve kapanabilme teknolojisine de sahip. Bu seralarımızın yanı sıra 8 adet de naylon seramız bulunuyor. Naylon seralar da baharat bitkilerini yetiştiriyoruz. Ayrıca sıcak ve soğuk yatak adını verdiğimiz seraları da bir sonraki sezon için yetiştirmiş olduğumuz mevsimlik çiçeklerinin muhafazası ve korunması için kullanıyoruz.”