• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BÜYÜKELÇİLERDEN BAŞKAN TUNA'YA ZİYARET

16 Kasım 2017, Perşembe

SUUDİ ARABİSTAN, ÇİN HALK CUMHURİYETİ VE FİLİSTİN BÜYÜKELÇİLERİ, ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DOÇ.DR. TUNA’YI ZİYARET ETTİ

BAŞKAN TUNA’YA YENİ GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLEYEN BÜYÜKELÇİLER, İŞBİRLİKLERİNİN ARTIRILMASINI İSTEDİ

BAŞKAN TUNA’DAN FİLİSTİN BÜYÜKELÇİSİNE:

“SİZİN SIKINTINIZ BİZİM SIKINTIMIZ, SİZİN SEVİNCİNİZ BİZİM SEVİMCİMİZ. HER ŞEY KELİMELERLE TARİF EDİLEMEZ, KALPTEN KALBE YOL VARDIR. KALPLERİ YÖNLENDİREN DE CENAB-I HAK’TIR”

         tuna_330.jpgSuudi Arabistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Filistin Büyükelçileri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’ya “Hayırlı Olsun” ziyaretinde bulundu ve yeni görevinde başarılar diledi.

         Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Başkanlık makamında ilk olarak, Suudi Arabistan Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji’yi kabul etti.

         Büyükelçi Khereiji, 10 aydır bulunduğu Ankara’nın, çok keyif veren, güzel bir şehir olduğunu belirterek, “Sizin de bu güzelliklere güzellik katacağınızdan eminim” dedi ve Başkan Tuna’ya görevinde başarılar diledi.

Yoğun vize başvuruları nedeniyle trafik sıkıntısına yol açmamak ve çevre sakinlerini rahatsız etmemek amacıyla Suudi Arabistan Büyükelçiliği için büyük ve sakin bir yer aradıklarını da vurgulayan ve destek isteyen Büyükelçi Khereiji’ye Başkan Tuna, ellerinden geleni yapmaya çalışacakları yanıtını verdi. 

Büyükelçi Khereiji, en yakın bir zamanda da birbirine çok benzeyen iki şehir olarak nitelendirdiği Ankara ile Başkent Riyad’ın “kardeş şehir” olmasını istediklerini belirterek, “Sizi de en yakın zamanda Riyad’da ağırlamak isteriz” diye konuştu.       

ÇİN BÜYÜKELÇİSİ:"İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLER DAHA DA GELİŞECEKTİR"

         Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Tuna, daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang’ı, konuk etti.   

Ziyarette; Pekin ile Ankara’nın “kardeş şehir” olduklarını hatırlatan Büyükelçi Yu Hongyang, “Bugün burada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Öncelikle sizi tebrik etmek istiyorum, bu göreve geldiğinize çok sevindik. Ve bu vesileyle de Pekin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili’nin selamını da size iletmek istiyorum. Umarız sizin görev süreniz içerisinde hem iki ülke arasındaki ilişki hem de Ankara ile Pekin arasındaki ilişki daha da gelişecektir” dedi.

Son dönemde iki ülke liderlerinin, Türkiye ile Çin arasındaki işbirliğine çok önem verdiklerini kaydeden Büyükelçi Hongyang, şunları söyledi:

 “Özellikle de il bazında, belediye bazında daha çok temas kurmalıyız. Bu yüzden Ankara ile Pekin arasındaki dostluğu derinleştirebilirsek o zaman Çin-Türk stratejik işbirliğinin içeriklerini de zenginleştirmiş olacağız. Ve iki büyükşehir belediyesi arasındaki ilişkiyi daha da geliştirmek için elimizden gelen katkıyı sunacağız."

         Başkan Tuna da konuk Büyükelçiye teşekkür ederek, öncelikle iki ülkenin de köklü devlet geleneğine sahip olduğunu vurgulayarak, dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesinin de her iki topluma faydalı olacağını kaydetti.

KUDÜS İLE “KARDEŞ ŞEHİR” ÖNERİSİ…

Başkan Tuna son olarak Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa’yı kabul etti. Filistinli Büyükelçi Mustafa, öncelikle Başkan Tuna’ya yeni görevinde başarılar dilerken, “Kalbimin en derinliklerinden sizin başarılı olacağınıza inanıyorum ve başarmanızı diliyorum. İnşallah başaracaksınız ve Ankara’nın gelişmesinde büyük izler bırakacaksınız. Sincan’da bıraktığınız çok büyük izlerden sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde çok büyük izler bırakacağınıza inanıyorum. Türkiye ile Filistin arasında halen çok güzel ilişkiler var. Bizim de Büyükelçilik olarak, sizinle Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bu ilişkileri daha ileriye götürmek daha da güçlendirme konusunda çalışmaya hazırız” dedi.

         Başkan Tuna da “Kardeşliğimizin gereği neyse bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilişkilerimizi geliştirerek artırmaya gayret edeceğiz. Biz üzerimize düşen ne varsa bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inşallah devam ettirmek istiyoruz. Kardeşler arasında nasıl bir münasebet olması gerekiyorsa bizim aramızda da aynı münasebet olması lazım, bunu da sürdürmemiz, kardeşlik borcumuz. Müslüman müslümanın kardeşidir. Sizin sıkıntınız bizim sıkıntımız, sizin sevincimiz bizim sevimcimiz. Her şey kelimelerle tarif edilmez, kalpten kalbe yol vardır. Kalpleri yönlendiren de Cenab-ı Hak’tır” diye konuştu.

Türkiye’de Filistin halkına karşı çok güzel kardeşlik duyguları olduğunu, aynı şekilde Filistin’de de Türkiye’ye karşı Filistin halkı ve Devleti’nin Türkiye için her zaman hayırlar dilediğinin altını çizen Filistin Büyükelçisi Mustafa, Kudüs ile Ankara’nın “kardeş şehir” olması ile ilgili bir taleplerinin olduğunu hatırlattı.

Büyükelçi Mustafa’ya “İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da işbirliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirerek devam ettirmek boynumuzun borcu ve emanetin gereği” diyerek karşılık veren Başkan Tuna, “Kardeşlerimizin daha iyi noktalara gelmesi için elimizden gelen her türlü gayreti göstermemiz lazım, yoksa hesap günü hesabını veremeyiz” dedi.

Başkan Tuna,  Kudüs ile Ankara’nın, “kardeş şehir” anlaşmasının İçişleri Bakanlığı’nın izninin ardından gerçekleşeceğini bildirerek, "Kudüs sadece Filistin’in değil, tüm Müslümanların ortak meselesidir" diye konuştu.

         Başkan Tuna Başkanlık Makamı’nda gerçekleşen ziyaretlerin ardından tüm konuklarını makam araçlarına kadar yolcu etti.