• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BAŞKENT’TE BALIKÇILIK ARTIRILACAK

21 May 2018, Pazartesi

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BAŞKENT’TE SPORTİF BALIKÇILIK FAALİYETLERİNİ GELİŞTİRMEK AMACIYLA AKADEMİK DESTEK ALARAK, GÖL VE GÖLETLERİ BALIKLANDIRACAK

-ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BALIK POPÜLASYONUNU ARTIRARAK, BALIKÇILIK YAPILAN BÖLGELERİ SOSYO-EKONOMİK YÖNDEN DE KALKINDIRMAYI AMAÇLIYOR

         balikcilik_330.jpgBüyükşehir Belediyesi ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı arasında, Başkent'teki göl ve göletlerin balıklandırılması için işbirliği protokolü imzalandı.

         Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna'nın talimatıyla Başkent'te tarım ve hayvancılığa destek veren Büyükşehir Belediyesi, bu desteklerine balıkçılık faaliyet alanını da ekledi.

         Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanlığı ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü işbirliği ile bundan sonra Başkent’te balıkçılık faaliyetleri geliştirilecek. Büyükşehir Belediyesi ilk etapta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nden temin edeceği yavru sazan balıkları, göl ve göletlerde çoğaltacak.

AKADEMİK DESTEKLE BALIKÇILIK

         Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanı Erol Eraslanoğlu ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergin Dursun arasında imzalanan protokol ile öncelikle belediye sınırları içerisindeki göl ve göletlerde sazan balığı popülasyonu artırılacak.

         Büyükşehir Belediyesi, ileri aşamada balık çeşitliliğini sağlayarak, balıklandırma faaliyetlerinin takibi, raporlanması, bozulan balık habitatlarının rehabilitasyonu için de akademik destek alacak. İki yıl boyunca devam edecek proje kapsamında gerekli alt yapı çalışmalarıyla birlikte doğal türler hakkında farkındalığı artıracak çalışmalar da yapılacak.

BÖLGE SOSYO-EKONOMİK YÖNDEN KALKINACAK

         Protokol sayesinde bölge halkının sosyo - ekonomik yönden kalkınacağına dikkat çeken Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergin Dursun, "Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bu tip konularda iş birliğine her zaman hazırız. Bu protokolle Başkent’te sportif balık avcılığının gelişmesine de katkı sağlanacak" dedi.

ORTAK PROJE

         Balıkçılık faaliyetlerine akademik desteğin verilmesinin balık avlayanlar kadar ekolojik denge açısından da önemli olduğunu vurgulayan Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanı Erol Eraslanoğlu ise," Birçok problemin çözümü ancak işbirliği ile mümkün. Birçok noktada ilgili kurumların ortak hareket etmesi bu nedenle önem kazanıyor. Bilirkişi ve akademisyen tarafı olan üniversitelerle işbirliği yapmayı bu noktada önemsiyoruz" diye konuştu.