• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BAŞKENTLİ BALIKÇILAR YARIŞTI...

07 Ağustos 2019, Çarşamba

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DESTEKLEDİĞİ “DOĞA VE ÇEVRE DOSTU AMATÖR OLTACILAR DERNEĞİ” TARAFINDAN BALA-KESİKKÖPRÜ’DE DÜZENLENEN “TURNA BALIĞI YAKALAMA ŞENLİĞİ”NDE YAKLAŞIK 160 BALIKÇI YARIŞTI

-BU YIL ON BİRİNCİSİ DÜZENLENEN ŞENLİĞE, VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

-YARIŞMA SONUNDA YAKALANAN BALIKLAR, TEKRAR SUYA BIRAKILDI

balikcilar_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te olta balıkçılığının gelişmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

“Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği” tarafından Bala-Kesikköprü’de düzenlenen “Turna Balığı Yakalama Şenliği”, Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşti.

EN BÜYÜK TURNA BALIĞI İÇİN YARIŞTILAR

Ankara’da balık yetiştiriciliğinin ve olta balıkçılığının yaygınlaştırılması, mevcut yetiştiricilere destek verilmesi amacıyla bu yıl 11.’si düzenlenen yarışmaya yaklaşık 160 balıkçı katıldı.

Kıyı ve bot balıkçılığı olmak üzere iki ana kategoride yapılan yarışmada amatör balıkçılar, en büyük turna balığını yakalamak için sabahın erken saatlerinde baraj gölünde avlandı.

119 TURNA BALIĞI YAKALANDI

Toplamda 119 turna balığının yakalandığı yarışmada boyları ölçülen balıklar, balık popülasyonunun devamı için tekrar suya bırakıldı.

Yarışmada en büyük turna balığını yakalayarak dereceye girenlere ödüllerini veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yıldırım Şamil Özden, amatör olta balıkçılığını tanıtmayı, çevreye ve yaban hayatına saygı bilincini geliştirmeyi amaçladıklarını belirterek, Başkent’te sosyal faaliyetlere destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Geleneksel olarak düzenlenen balık yakalama yarışmasının ardından Afşar Balam Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni ziyaret eden Özden, kadınların ürettikleri ürünleri inceleyerek, kooperatif üyelerinden de bilgi aldı.