• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BAŞKENT’İN YÜZÜCÜ İTFAİYECİLERİ

22 Aralık 2017, Cuma

KAHRAMAN İTFAİYECİLER İŞBAŞINDA ANKARA İTFAİYESİ, SEL, SU BASKINI VE BENZERİ ORTAMLARDA 

VATANDAŞIN MAL VE CAN GÜVENLİĞİNİ KORUMAK AMACIYLA TÜM PERSONELİNE YÜZME EĞİTİMİ VERİYOR

itfaiye_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, yangınla mücadele dışında da hayat kurtarıyor. Sadece yangında değil yaşamın her alanında zorda kalan vatandaşların imdadına koşan Ankara İtfaiyesi, personelini her koşulda farklı görevlere hazırlıyor.

Ankara İtfaiyesi, sel, su baskını ve benzeri ortamlarda da vatandaşın mal ve can güvenliğini sağlamak için fedakarca çaba gösteren personeline, “İtfaiyeci Yüzme Bilir” projesi kapsamında yüzme eğitimi veriyor.

İtfaiye Daire Başkanlığı Sualtı Arama Kurtarma ekibinden eğitmen dalgıçlar tarafından Etlik Olimpik Yüzme Havuzu’nda verilen kurslara, Ankara itfaiyesi personeli 10’ar kişilik gruplar halinde katılıyor.

İNSAN, HAYVAN VE TÜM CANLILARIN HAYATINI KURTARAN EKİP

1 ay ve 10 seanslık pratik ve uygulamalı temel yüzme eğitimi sayesinde kursiyer itfaiyeciler yüzmeyi öğreniyor. Yüzme bilen itfaiyeciler ise yüzme yeteneklerini geliştiriyor.

Eğitime katılan itfaiyecilere temel yüzme becerilerinin yanı sıra ileri yüzme teknikleri, suda zor durumda kalan canlıları kurtarma yöntemleri öğretiliyor. Proje kapsamında olası felaketlerde kazazedelere yardımcı olabilecek donanımlı personel yetiştirilmesi de amaçlanıyor.

KAHRAMAN İTFAİYECİLER

 İki yıldır devam eden eğitimlerde şimdiye kadar yaklaşık 120 itfaiyeciye temel yüzme eğitimi verilirken, eğitimler tüm itfaiye personelini kapsayacak şekilde devam edecek.

Sualtı Arama Kurtarma Timi elemanlardan eğitmen Dalgıç Levent Çeri, Ankara’nın yanı sıra diğer illerde de vatandaşların yardımına koştuğunu belirterek, yangından trafik kazasına, depremden heyelan ve göçük olaylarına, su baskınlarından boğulma vakalarına kadar birçok konuda çalışma yürüttüklerini söyledi.

Levent Çeri, “İtfaiyeci Yüzme Bilir’ projesine ilişkin olarak, "Farklı ve karmaşık konularda zorda kalan vatandaşların yardımına koşan itfaiyecilerin mutlaka yüzme bilmesi gerekiyor. Karşılaştıkları olaylar her zaman tehlikeli, yardıma koştuğu mağdurlara azami ölçüde yardım götürebilmesi için de ilk önce kendi güvenliğini sağlaması lazım. Biz itfaiyecilerin her türlü şartta verimli çalışabilmesi gerektiğine inanıyoruz. Düzenlediğimiz temel yüzme kurslarıyla da yüzme bilmeyen itfaiyecilerimize yüzmeyi öğretiyoruz. Yüzme bilenlerin de daha iyi bir seviyeye ulaşmalarını sağlıyoruz" diye konuştu.