• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BAŞKAN YAVAŞ’TAN UMEM’E ZİYARET…

06 Eylül 2019, Cuma

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERİ FİLİPPO GRANDİ VE BERABERİNDEKİ HEYET İLE BİR ARAYA GELDİ

-ULUSLARARASI MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ’Nİ (UMEM) ZİYARET EDEN BAŞKAN YAVAŞ, MERKEZDEKİ KURSLAR HAKKINDA DA BİLGİ ALDI

BAŞKAN YAVAŞ:

“TÜRKİYE’NİN BU KONUDA YAPTIKLARI ORTADADIR. YERELDE DE KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALARA VE DESTEKLERE DEVAM ETMEKTEYİZ”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliğinde kurulan Uluslararası Mesleki Eğitim Merkezi’nde (UMEM) gerçekleşen buluşmada, mültecilerin toplumsal entegrasyonu ve mültecilerle ilgili projeler de gündeme geldi.

BAŞKAN YAVAŞ UNHCR TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞTU

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile UMEM’de bir araya gelen Başkan Yavaş, mültecilerle ilgili olarak “Türkiye’nin bu konuda yaptıkları ortadadır. Yerelde de konuyla ilgili çalışmalara ve desteklere devam etmekteyiz” dedi.

“YARDIMLAR İÇİN AYRI FON OLUŞTURULMALI”

 Başkan Yavaş,  vatandaşta Suriyelilerle ilgili bir ‘ayrıcalık tanınıyor, bizi ekmeğimizden ediyorlar’ algısının oluşmaması adına Suriyelilere yapılan yardım için ayrı bir fon oluşturulması gerektiğini belirterek, “Yardım yapılan aileler ile Suriyeliler birbirlerine yakın yerlerde yaşıyorlar genellikle. Dolayısıyla ‘bizi ekmeğimizden ediyorlar’ algısı oluşuyor. Büyükşehir Belediyesine Suriyelilere yardımla ilgili ayrı bir fon verilmesinde yarar görüyorum. Bunu değerlendirmelerini istiyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi mülteciler konusunda Türkiye ile iş birliği içerisinde olmaktan ötürü duyduğu memnuniyeti belirterek “Aralık’ta Cenevre’de büyük bir konferans düzenlenecek. Dünyanın her bölgesinden bir ülke ortak ev sahipliği yapacak konferansa. Türkiye’de bu beş ülkeden bir tanesi. Şehirlerin de bu konferansın hazırlığında katkıda bulunmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Görüşmenin ardından Başkan Yavaş, önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak UNHCR iş birliğinde kurulan ve mültecilerin mesleki eğitim olanaklarına ulaşmasını sağlayan Uluslararası Mesleki Eğitim Merkezi’ni (UMEM) gezerek kurslar hakkında bilgi aldı.