• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BAŞKAN YAVAŞ’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR… (1)

27 May 2019, Pazartesi

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ, BASIN YAYIN HALKLA İLİŞKİLER DAİRE BAŞKANLIĞI’NIN DÜZENLEDİĞİ İFTAR YEMEĞİNDE ANKARA’DAKİ TELEVİZYONLAR, İNTERNET SİTELERİ İLE GÜNLÜK GAZETELERİN TEMSİLCİLERİ VE MUHABİRLERLE BİR ARAYA GELDİ

-HAYATA GEÇİRDİĞİ VE EN KISA SÜREDE GEÇİRECEĞİ PROJELERİ TEKER TEKER ANLATAN BAŞKAN YAVAŞ, ÇARPICI AÇIKLAMALARDA BULUNDU:

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TOPLAM BORCU 9,5 MİLYAR TL”

“BUNDAN SONRA TÜM OTOPARKLARI VE TÜM BİLLBOARDLARI BELEDİYE İŞLETECEK”

“RANT ODAKLI İMAR ARTIŞINI VETO EDECEĞİM”

“GEREKSİZ MAKAM ARAÇLARINI KALDIRIYORUZ, KİRALIK OLANLARI GERİ İADE EDİYORUZ”

“YOLSUZLUKLA MÜCADELE EDECEĞİZ. KÖR KURUŞUN HESABINI SORACAĞIZ”

“BENİM MAKAM ARACIM DAHİL BELEDİYEDE ÇAKARLI ARAÇ KALMAYACAK”

         yavas_aciklama_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın Mogan Tesisleri’nde düzenlediği iftar yemeğinde Ankara’daki televizyon, internet siteleri ile günlük gazetelerin temsilci ve muhabirleriyle bir araya geldi.

         Göreve başlar başlamaz uygulamaya başladığı projeler ile hayata geçirmeyi planladığı projeleri detaylarıyla anlatan Başkan Yavaş, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Başkan Yavaş’ın çarpıcı açıklamaları arasında şu başlıklar yer aldı:

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TOPLAM BORCU 9,5 MİLYAR LİRA” 

          Tüm soruları samimiyetle yanıtlayan Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borç rakamlarını da açıkladı.

“Büyükşehir Belediyemizin toplam borcu 9,5 Milyar Lira. EGO, ASKİ ve Şirketlerin toplam borçları bunlar. Sadece Şirketlerin borcu 1 milyar liraya yakın ama ben asla bir enkaz devraldım diye şikayet etmedim.”

TASARRUF TEDBİRLERİ

          Büyükşehir Belediyesi’nde tasarruf tedbirlerini başlattığını ve en kısa sürede de bunu yaygınlaştıracağını belirten Başkan Yavaş, kalem kalem devreye sokacağı tasarruf önlemlerini sıraladı:

“Bundan sonra tüm Otopark ve Bilbordları belediye işletecek. Hafriyat gelirleriyle birlikte tasarruf etmeye başlayınca daha da rahatlayacağımıza inanıyorum. Gereksiz makam araçlarını kaldırıyoruz. Kiralık olanları da iade ediyoruz. Zabıta, İtfaiye ve bir de görevli polis haricinde benim makam aracım dahil hiçbir belediye aracında ‘çakarlı araç’ kalmayacak. Seçim döneminde söz vermiştim, yazısını da yazdık. Tüm birimlerde ihaleler önceden ilan edilecek. Birçoğunu canlı yayınlamaya başladık tıpkı Meclis toplantılarını yayınlamaya başladığımız gibi. Şeffaf ve katılımcı olacağımızı söyledik.

Personelde önemli değişiklikler olmadı. Belediyede görevlendirmek için istediğimiz muvaffakiyetler yüzde 95 oranında verilmedi ama gitmek isteyenlerin önünü de açtık. Rakibim 25 bin işçi çıkartılacak dedi, haksız çıktı. Kimse haksız yere işten çıkartılmadı. Sayaçları teröristler ödeyecek, teröristler belediyede yuvalanacak denildi. Mazbata alındıktan sonra belediye Türk bayraklarıyla donatıldı. Dolayısıyla seçimden önce söylenen sözlerin birçoğunu da seçim propagandası olduğu anlaşılmış oldu. Bizler iyi niyetli olarak çalışmalarımızı yapmaya devam etmek istiyoruz. Yapacağımız projeler Ankara halkını ilgilendiren projeler. Farklı siyaset gözüyle bakılarak engellemeler yapılırsa benim şahsıma hiç bir zarar gelmez ama Ankara halkı zarar görecektir, bunun mutlaka bilinmesi lazım.

Sosyal denge tazminatı konusunu sendikacılarla görüştük. Mali Hizmetler Müdürü ile görüşeceğiz çünkü bu biraz da hükümetin kesintilerle yapacağı tavra bağlı. Henüz ödenekler gelmedi, bayramdan önce karar verdik, yetiştireceğiz ama herkese eşit verileceği kararını almıştık.”

          Belediyede yapılan dikkatsiz harcamalara da örnek veren Başkan Yavaş, “Mesela sadece bir yerden 100 bin top çıktı. Basket ve futbol topları. Bayramda dağıtacağız artık başka çaresi yok” dedi.

          Büyükşehir Belediyesi birimlerinde uygulamalardaki dengesizliğe de dikkat çeken Başkan Yavaş, bazı birimlerde müdüre değil sekretere araç verildiğini söyledi.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE

           Başkan Yavaş, yolsuzlukla mücadelenin kırmızı çizgisi olduğunun altını çizdi ve şöyle konuştu:

“Şirketlerin genel kurullarının belirlenmesi için muhalefetin meclise yetki verilmesi yönündeki ısrarını gördünüz. Tartışma çıkarmaya çalışan bir meclis üyesinin bir şirkette danışman olduğunu ve bir yandan da bir başka belediye şirketinde yolsuzluk yaptığı için 3 yıl 1 ay hapse mahkum olduğu ortaya çıktı. Bunları henüz şirketler elimize geçmediği için harcamaları görmüyoruz ama şirketleri genel kurullar yapıldıktan sonra inceleyeceğiz, varsa bir kusur tabi ki üzerine gideceğiz. Cumhuriyet Savcılığına bugün intikal ettirdik, ANFA Genel Müdürü, Mart ayının 25 ve 26’sında reklam ihalesi açıyor. ANFA sadece Ankara Belediyesine iş yapar, dışarıya iş yapmaz. Reklama ihtiyacı yok. 25’inde internetten yayınlıyor, 26’sında teklif alıyor ve 27 veya 28’inde onaylıyor. 29’unda 40 gün sürmesi gereken bir iş olmasına rağmen hemen kabulü yapılıyor. 40 günlük reklam süreci yapılmış gibi billboardlara girilmiş gibi kabul ediliyor. Seçimden önceki Cuma günü 1,5 milyon TL bir şirketin hesabına geçiyor. Verdik Savcılığa. Buna benzer olaylar olunca tabi ki Ankara halkının cebinden çıkan kör kurşun hesabını soracağız, bunu açıkça ifade ediyorum.”

İMAR ARTIŞINDA RANTA SON

       İmar planlarında ranta yönelik uygulamalara geçit vermeyeceğini vurgulayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, gerekirse bu konuda gelen talepleri veto edeceğini net bir şekilde şu sözlerle ifade etti:

“Belediyede 80 kadar dosya var. Afaki bir şekilde her imar artışının yanına şuraya bir tane okul, sağlık ocağı yapacaksınız gibi imar dosyalarının içine böyle şeyler konulmuş. Ne yapılacağı, kaç paralık yapılacağı belli değil. Ben sordum İmar Müdürüne peki ölçünüz nedir? Talep ettiğiniz miktar nedir dedim? İmar Müdürü sessiz kaldı. Bu konuyu önümüze aldık değerlendireceğiz. Okul yapacaksak kendi istediğimiz yere yaparız, başkasına rant verip, başkasına okul yaptırmaya gerek yok. Bir yandan da bu durum şu sonucu ortaya koydu: ‘Belediyeye kaynak aktarıldığı ortaya çıktı. Ankara bu nedenle 10 yıl kaybetmiş oldu. 2014 yılında 30 kadar imar değişikliğini ve 19 Milyarlık rantın başka bir yere aktarıldığını televizyonda söylemiştim. Şehir planlarına aykırı değilse bir de fakir ailelere ev yapılmak şartıyla olabilir ama bundan sonraki uygulama bu olacak. Eğer Belediye Meclisinden bizim hakkımızı gasp eden veya Mecliste bizim yetkimiz olmasına rağmen Belediye Meclisine talimat verir gibi çıkan kararları yargıya taşımaya kararlıyız.”