• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BAŞKAN TUNA, “KÖPEK SATIŞININ YASAKLANMASI LAZIM

26 Kasım 2017, Pazar

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİS’İNDE KENDİSİNE YÖNELTİLEN SORU ÜZERİNE BAŞKAN TUNA:

-“PET SHOP’LAR, KÖPEK YAVRUSUNU SATIYOR. 15 GÜN ÇOCUK HEVESİNİ ALIYOR. ONDAN SONRA SOKAĞA SALIYOR. KANUNLA DÜZENLENMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.”

-“PET SHOPLAR’DA KÖPEK SATIŞIN YASAKLANMASI LAZIM.  AYRICA BİR HAYVANIN SATIŞININ, BİR EMTİA GİBİ SATIŞININ ÇOK DOĞRU OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.”

          tuna_meclis_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaptığı konuşmada,“Pet Shoplar’da köpek satışın yasaklanması lazım” dedi.

            Büyükşehir Belediyesi 2018 Mali Yılı Bütçesi’nin görüşüldüğü toplantıya başkanlık eden Başkan Tuna, bütçe görüşmesi öncesi meclis grup başkanvekilleri ve meclis üyelerinin önerileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

            Sokak Hayvanları ile ilgili kendisine iletilen soru üzerine konuşan Başkan Tuna, “Sokak hayvanları ile ilgili muhtelif görüşler var. Bu durumla ilgi kalıcı bir çözüm bulmamız lazım. Şimdi tek bir yerde toplamanın mahzurlu olduğunu söylüyorlar. Hayvanların hapsedilmesinin uygun olmadığını söylüyorlar, onların özgür olmasını gerektiğini söylüyorlar, sonra sokaktaki hayvanlardan vatandaşlarımız tedirgin oluyor,  rahatsız oluyor. Yani hepsi doğru . Hayvan haklarının ne kadar önemli olduğunun idrakindeyiz. Bir candır onunda eziyet görmemesi onunda sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirmesi gerekiyor ” diye konuştu.

            Başkan Tuna, sokak hayvanları konusunda ilçe belediyelerle ve konusunda uzman ekiplerle bir araya gelinerek, ortak karar alacaklarını bildirdi.

“KÖPEK SATIŞI YASAKLANMALI" 

Başkan Tuna’nın, kentlerde yaşanan önemli sıkıntıların başında sokak hayvanları konusunun geldiğini belirterek şunları söyledi:

“İşte bunu ortak akılla nasıl yapalım. Ben yaptım oldu şeklinde değil. Bir de şöyle de bir şey var, Pet Shop’lar var.  Köpek yavrusunu satıyor. 15 gün çocuk hevesini alıyor. Ondan sonra sokağa salıyor. Bunun bir kanunla düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili bakanlıklarla da görüşeceğim inşallah. Pet Shoplar’da köpek satışın yasaklanması lazım. Ayrıca bir hayvanın satışının bir emtia gibi satışının çok doğru olmadığını düşünüyorum. İnsani değil, hayvan bir meta değil ki yani, kalem, kitap, ayakkabı değil ki. Hayvan o da bir canlı. Onu köleleştiriyorsun. Onun öyle satılmaması lazım.”        

BÜYÜKŞEHİR ASKİ VE EGO BÜTÇELERİ ONAYLANDI

Bütçe görüşmesi önce yapılan değerlendirme konuşmalarının ardından Büyükşehir Belediyesi, ASKİ, EGO 2018 Mali yılı Bütçeleri sırayla madde madde oylandı.

Yapılan görüşmelerin ardından, Büyükşehir Belediye Meclisi, 8 milyar 10 bin TL’lik Büyükşehir Büyükşehir 2018 Mali Yılı Bütçesi’ni, 3 Milyar TL’lik ASKİ 2018 Mali Yılı Bütçesi’ni ve 990 milyon TL’lik EGO 2018 Mali Yılı Bütçesi’ni oy birliği ile onayladı.