• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BAŞKAN GÖKÇEK, İSTİFA ETTİ (2)

28 Ekim 2017, Cumartesi

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI MELİH GÖKÇEK, 23,5 YILLIK GÖREVİ SÜRESİNCE BAŞKENT’TE YAPILAN VE YAPIMI DEVAM EDEN PROJELERE İLİŞKİN BİLGİ VERDİ

GÖKÇEK, ALT VE ÜST YAPILARDAN, KENTSEL DÖNÜŞÜMLERE, SOSYAL VE KÜLTÜREL PROJELERDEN, YEŞİLLENDİRMEYE, ULAŞIMDAN, ULUSAL VE ULUSLARARASI ÖDÜLLERE KADAR PEKÇOK KONUYU RAKAMLARLA ANLATTI

-BAŞKAN GÖKÇEK:

-“ARTIK ANKARA MABETSİZ DEĞİL İNANÇ ŞEHRİ OLDU”

-“BİZ GELDİĞİMİZDE ‘ANKARA’NIN İÇİNDE YEŞİL ALAN ARARKEN’,

ARTIK ‘YEŞİLİN İÇİNDE ANKARA’YI ARIYORUZ’ ONUN İÇİN BİR SLOGANIMIZ VAR. ANKARA’YA FARKLI GÖZLERLE BAKIN. ÇOK ŞEYİN DEĞİŞTİĞİNİ GÖRECEKSİNİZ”

-“MİLYONLARA DOKUNARAK HİZMET VERDİK”

      gokcek_istifa330.jpgAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, istifasını açıklamadan önce, 23,5 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi süresince, yapılan ve yapımı devam eden projeleri rakamlarla anlattı.

Başkan Gökçek’in talebi üzerine “olağanüstü gündemle” toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Konferans Salonu’nda düzenlendi. CHP ve MHP gruplarının katılmadığı toplantıda Gökçek, alkışlar eşliğinde kürsüye gelerek, 23,5 yıllık icraatlarını anlattı.

Arka fonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşen çeşitli projelerin açılış fotoğraf ve video görüntüleri eşliğinde başkanlığı süresini kısa cümlelerle anlattı.

“ARTIK ANKARA MABETSİZ DEĞİL, İNANÇ ŞEHRİ OLDU”

1994 yılında Büyükşehri Belediye Başkanı olduğunda, adı “Bozkır Ankara” olan Ankara’nın, “suları haftada dört gün akmayan, hava kirliliğinden kuşların öldüğü, modern çöplüğü bile bulunmayan, bir yabancı konuk geldiğinde yüz akı ile gezdirilecek hiçbir eserinizin olmadığı bir Ankara teslim aldıklarını” anlatan Başkan Gökçek, “Geçmiş yıllarda Ankara’nın adı mabetsiz şehirdi. Hacı Bayram Camii çevresi, Hacı Bayram Hazretleri’ne inat meyhane ve malum evlerle dolmuştu. Temizledik Elhamdülillah. İstanbul’da 4 bin 640 kişiye bir cami düşerken, bu rakam Ankara’da bin 750 kişiye bir cami oldu. Yani camiler şehri İstanbul’u tam 2,65 kat geçmişiz. Artık Ankara’nın adı mabetsiz şehir değil inanç şehri Ankara” dedi.

Başkan Gökçek, 23,5 yılın değerlendirmesinde şu bilgileri verdi:

-Ankara raylı sistemi, metroyu ve teleferiği bizimle tanıdı.

-Bulvarlarımız dörder şeritti. Hepsini genişlettik. 312 tane köprü alt ve üst geçit yaptık. 139 tane yaya üst geçidi yaptık.

-Doğu- batı istikametinde sadece Eskişehir ve İstanbul bulvarları varken,  şimdi hem bu iki bulvar genişledi, hem de 5 alternatif (İncek Bulvarı, Sabancı Bulvarı, Ankara Bulvarı, Batı Bulvarı ve Batıkent 1940 Cadde) daha eklendi.

-Ankara’da 146 tane yeni bulvar açtık ya da genişlettik.

- 7 bin 255 kilometre yeni yol açtık. 9 bin 328 kilometre malzemeli bakım, 6 bin 190 kilometre reglaj yaptık.

-Kentimize 5 giriş kapısı yaptık, dekoratif saatlerle ve dev havuzlarla meydanlarımızı süsledik.

-Dünyanın en yeşil, en çevreci araç filosu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde. 1290 adet doğalgazlı otobüs bizde.

-Kesikköprü’den, bir dünya rekoruna imza atıp, 130 kilometreden bir yıl içinde su getirdik. Şu ana kadar 8 bin 186 kilometre içme suyu, 5 bin 501 kilometre atık su ve bin 618 kilometre yağmur suyu, toplamda 15 bin 305 kilometre alt yapı yaptık.

-1994’ten önce 71 yıllık Cumhuriyet tarihinde toplam 6 bin 332 kilometre alt yapı yapılmıştı. Bir başka deyişle Gökçek öncesi yılda 89 kilometre alt yapı yapılırken, Gökçek döneminde yılda ortalama 665 kilometre alt yapı yapılmıştır. Yani performans geçmişin 7,5 katıdır.

-Su abone sayısı, 725 binden 2 milyon 217 bine çıktı.

-1994 öncesi bir arıtma tesisi varken, şimdi küçüklü-büyüklü 10 içme suyu arıtma tesisi var. 4 tane de inşa halinde.

-Biz geldiğimizde Çankaya ve Mamak çöp kokusundan geçilmezken, Türkiye’de belediyenin cebinden tek kuruş para çıkmadan çöp bertaraf tesisini biz kurduk. Türkiye’de çöpten elektrik üreten ilk belediyeyiz.

-Ankara’da kişi başına düşen yeşil alan 2 metrekare iken şu anda 20 metrekareye çıktı.

-1994-2017 yılları arasında Ankaramıza 78 milyon 917 bin ağaç ve çalı grubu diktik. Yeşil Ankaramıza 111 milyon çiçek dikmişiz. Ankara’da sadece 19 park varken, buna ilave 399 adet yeni park yapmışız.

-Dünyada hiçbir kent merkezinde birden fazla rekreasyon alanı bulamazsınız. Ama Ankara bir başka; Göksu, Harikalar Diyarı, Mavi Göl, Mogan, Dikmen Vadisi, 50.Yıl Parkı, Kuzey Yıldızı, Esertepe Parkı, Altınpark, Gençlik Parkı, Çubuk 1 barajı, Karagöl, Öveçler Ankara’nın dev rekreasyon alanları yapıldı.

-Biz geldiğimizde Ankara’nın içinde yeşil alan ararken, artık yeşilin içinde Ankara’yı arıyoruz. Onun için bir sloganımız var. Ankara’ya farklı gözlerle bakın. Çok şeyin değiştiğini göreceksiniz.

-23 yılda 5 bin 601 okul, cami ve kamu kuruluşunun çevre düzenlemesini yapmışız.

-Ankara Kentsel dönüşüm projeleri konusunda 1 numaradır. Şu anda tüm Türkiye’ye örnek olan, fiilen yürüttüğümüz 9 kentsel dönüşüm alanımız, toplam 29 milyon 474 bin metrekaredir. Şu ana kadar kaldırdığımız gecekondu sayısı 20 bin 499, kentsel dönüşümlerde üretilen konut sayısı 33 bin 612’dir. Bu konutları üretirken 23 yılda vatandaşlarımızı mağdur etmemek için ödediğimiz kira parası 265 milyon TL’dir. Kentsel dönüşümlere harcadığımız para kamulaştırma dahil eski parayla 2 katrilyon 220 trilyon TL’dir.

-Türkiye’de sanayi ve organize sanayilerine karşılıksız olarak bugüne kadar eski parayla 290 trilyon liralık yatırım yapıldı.

-Sosyal ve kültürel projelerde tartışmasız dünyada bir numarayız. Şu anda çocuklara, gençlere, kadınlara, yaşlılara ve engellilere yönelik 164 sosyal ve kültürel projesi aynı anda yürütmektedir.

-BELMEK Kurslarını 1995’te başlattık. Şu ana kadar 290 bin mezun verdik.

-Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’yle birlikte başlattığımız BELTEK’lere 1999’da başladık ve 19 senede 147 bin mezun verdik.

-15 sene önce ilk aile yaşam merkezini açtık. 15 senede bu merkezlerden 760 bin kişi yararlandı.

-Hanım lokallerinin ilkini 2000 yılında açtık. Şu ana kadar 23 lokal açtık. Bugüne kadar 489 bin kişi bu lokallerden yararlandı.

-Ankara sokaklarında binlerce sokak çocuğu vardı. Türkiye’de ilk kez Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi’ni açtık. 1994’te sokakta çalışan 5 bin çocuk varken, şu anda bu sayı 700’lere kadar düştü.

-Ankara’ya dışarıdan gelen ve hastanelerde yatan vatandaşların, hasta yakınlarını ücretsiz misafir ettik. İlkini 2003’te açtığımız 5 adet şefkatevinde şu ana kadar toplam 123 bin 464 hasta ve hasta yakını misafir edildi.

-1997 yılından itibaren dar gelirli ailelere başladığımız ve ortalama 70 kiloluk kolilerle yapmış olduğumuz gıda yardımlarından bugüne kadar 2 milyon 280 bin aile yararlandı. Yine 1997 yılından itibaren her yıl kırtasiye ve giysi yardımları yaptık. 1 milyon 73 bin yavrumuz bu yardımlardan yararlandı.

-Dar gelirli 377 bin aileye 270 milyon ücretsiz ekmek yardımını her gün evlerine kadar götürdük.

-Dar gelirli 1 milyon 228 bin aileye, 1 milyon 228 bin ton kömür götürdük.

- 1994 yılından bugüne kadar 437 bin yaşlımız, yaşlılar merkezi hizmetlerinden yararlandı.

- 1998 yılından itibaren toplam 342 bin engelliye evde temizlik, bakım ve tamirat, psikolojik destek hizmetleri verdik. Her gün 45 engelli okulunun kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini ücretsiz olarak verdik. Engellilere on binlerce ihtiyaçları olan aparatları dağıttık.

-Türkiye’de binası olan tek çocuk meclisi Ankara’da.

-Nerede bir deprem veya sel felaketi olsa yardım için Ankara orada oldu. Hatta yurt dışında Pakistan’daki depremde bile Ankara Büyükşehir Belediyesi vardı. En son Güneydoğu’da kayyumlara devredilen bölgelere en büyük yardımı Ankara Büyükşehir Belediyesi yaptı.

-Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, spora yardımımız büyük oldu. Güreşte Taha Akgül ve Rıza Kayaalp gibi olimpiyat ve dünya şampiyonları çıkarttık. Egospor 12 branşta Dünya, Avrupa ve Balkan şampiyonalarında 213 madalya kazandı. Askispor, Olimpiyat, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında 260 madalya kazandı. Büyükşehir Ankaraspor 2004-2017 arası Dünya, Avrupa ve Uluslararası şampiyonalarda 166 madalya kazandı. Yani Ankara Büyükşehir sporun bütün branşlarında Türkiye’nin dinamosu oldu.”

“MİLYONLARA DOKUNARAK HİZMET VERDİK”

Açıklamalarına, “Netice itibariyle milyonlara dokunduk ve hizmet verdik” sözleriyle devam eden Başkan Gökçek, tüm bu hizmetlerin diğer belediyeler tarafından örnek alındığını söyledi.

            Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından verilen Büyük Avrupa Ödülü’nden de bahseden Başkan Gökçek’in, “Avrupa Konseyi’nin belediyelere verdiği 4 ödül vardır. Avrupa Diploması, Avrupa Şeref Bayrağı, Avrupa Şeref Plaketi, Büyük Avrupa Ödülü… Bunları Avrupa’da 3 başkent kazanmıştır. Lahey, Viyana ve Ankara. Lahey ve Viyana bu ödülleri 25 senede alırken, Ankara Büyükşehir Belediyesi 8 senede almıştır. Ve Avrupa Konseyi’nden 2 ödül alan tek belediye başkanı yokken, Melih Gökçek 4 ödülü alan tek belediye başkanı olmuştur” sözleri salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı.