• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

ATATÜRK'ÜN ANKARA HEMŞEHRİLİĞİNİ KABULÜ'NÜN 97. YILI

07 Ekim 2019, Pazartesi

5 EKİM ATATÜRK’ÜN ANKARA HEMŞEHRİLİĞİNİ KABULÜNÜN 97. YILDÖNÜMÜ BAŞKENT’TE ÇEŞİTLİ  ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

-ANKARA KULUBÜ DERNEĞİ VE ANKARA KENT KONSEYİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE GENÇLİK PARKI KABUL SALONU’NDA DÜZENLENEN ANMA ETKİNLİĞİNE, ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ DA KATILDI

-BAŞKAN YAVAŞ:

BAŞKENTİ, ATATÜRK’Ü SEVEN, ANKARA’DA YAŞAYAN HERKESİ ANKARALI KABUL EDİYORUZ”

“GEÇMİŞİNİ UNUTAN, GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKMAYANLAR HAFIZASINI KAYBETMİŞ İNSAN GİBİDİR”

“GENELKURMAY KAVŞAĞINA ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA GELİŞİNİN RÖLYEFİNİ VE HEYKELİNİ YAPIYORUZ”       

         Atatürk’ün Ankara hemşehriliğini kabulünün 97. yıldönümü Başkent’te çeşitli anma etkinlikleriyle kutlandı.

         Ankara Kulübü Derneği ve Ankara Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda düzenlenen anma etkinliğine, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katıldı.

BAŞKENT’E YAKIŞIR ÖRNEK KUTLAMA

         Başkentlilerin de yoğun ilgi gösterdiği “5 Ekim Atatürk’ün Ankara Hemşehriliğini Kabulünün 97.  Yıldönümü Anma Etkinlikleri” Başkent’e yakışır bir programla taçlandı.

          Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan ve çok sayıda davetlinin katıldığı anma etkinliğinde konuşan Başkan Yavaş, Başkent’i seven, Atatürk’ü seven, Ankara’da yaşayan herkesi Ankara’lı olarak kabul ediyoruz” dedi.

“KENTİN HAFIZASINI YANSITAN HEYKELLERDİR, SEMBOLLERDİR”

           Kentin her yerinde bulunan simgelerin kentin hafızasını sembolleriyle yansıtması gerektiğini vurgulayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

Genelkurmay Başkanlığı Kavşağı önünde bir saat vardı ve biz saati kaldırmıştık. Buraya Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin bir rölyefini ve heykelini yapıyoruz. Yeni çalışmamız 27 Aralık tarihine yetişmiyor ama 23 Nisan’a kadar yetiştirmeye çalışacağız.  Hem Türkiye Büyük Millet Meclisine hem de Bakanlıkların olduğu yere en güzel bu heykelin yakışacağını düşünüyoruz. Geçmişini unutan, geçmişine sahip çıkmayanlar hafızasını kaybetmiş insan gibidir. 5 Ekim’i, 27 Aralık’ı unutmamamız gerekiyor. En önemli projelerimizden birisi olan Ulus’u o güzel günlerine döndürmeyi istiyoruz.”

ANKARA İÇİN EL ELE MESAJLARI

          Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara’nın tarihi değerleriyle bir bütün olduğunu vurguladı ve şöyle konuştu:

“Başkent Ankara hem kurtuluşu hem de kuruluşu temsil eden bir Başkenttir. Bu özelliğiyle farklı bir Başkent sorumluluğu yüklenen Ankara Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kalbinde önemli bir yere sahiptir.”

          Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ise Başkent’in her alanda gelişebilmesi için STK’ları göreve çağırarak,“Ankara tarih boyunca hep merkez olma rolünü korudu. Anadolu’nun kalbindeki yeriyle ticaretin de en önemli uğrak yeri oldu. Gayretimiz Ankara’dır. Her kesimin ortak değeridir” dedi.

          Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdemir de, “Bu şehri canlı tutmak lazım. Burada hepimize görev düşüyor. Şehrimize sahip çıkmamız lazım. Ankara’nın kültürünü, sanatını yaşatabilmemiz için el ele vermemiz lazım” derken, Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özaslan, “Bu basit bir hemşehrilik hayatı değil. O dönem zor koşullar altında Ankaralıların Atatürk’e gösterdiği sadakatin örneğidir” değerlendirmesinde bulundu.

           Ankara Kent Orkestrası’nın müzik dinletisinin yanı sıra Özbekistan ve Kırgızistan Dans gruplarının renk kattığı anma etkinliği, Ankara Seymenlerinin gösterileri ile sonlandı.