• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

Sosyal Hizmetler Dairesi BaşkanlığıSosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Faaliyetleri

Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü adı ile kurulan ve faaliyet gösteren birimimiz 29.11.1999 tarihinde Eğitim ve Kültür Daire Başkanlığı’na bağlanmış; 2006 yılında da, Eğitim ve Kültür Daire Başkanlığı; Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı olarak iki ayrı Daire Başkanlığına ayrılmıştır.

Yapılan norm kadro çalışmaları sonucu yeniden yapılandırılan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı;

1. Engelliler ve Rehabilitasyon Şube Müdürlüğü, 
2. Gençlik ve Çocuk Şube Müdürlüğü, 
3. Sosyal Hizmetler Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, 
4. Yaşlı Hizmetleri ve Şefkat Evleri Şube Müdürlüğü 
olmak üzere 4 şube müdürlüğü ile çalışmalarını sürdürmektedir.
Hipodrom Cad. No: 5 Yenimahalle adresinde faaliyetlerine devam eden Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığımız bünyesinde;
1991 yılında Şentepe Çocuk Kulübü;
1992 yılında Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi;
1995 yılında Çocuk Meclisi;
1996 yılında Mamak Çocuk Kulübü;
2002 yılında Dikmen Hanımlar Lokali ve Keçiören Çocuk Kulübü;
2003 yılında Altındağ Gençlik Merkezi, Altındağ Çocuk Kulübü ve Etlik Şefkat Evi;
2004 yılında Harikalar Diyarı Hanımlar Lokali, Sincan ve Dikmen Gençlik Merkezi, Aktepe Çocuk Kulübü, Sincan Engelliler Rehabilitasyon Merkezi, Görme Engelliler İnternet Cafe (2007 yılında adı Görme Engelliler Bilim ve Teknoloji Merkezi olarak değiştirilmiştir) ve Üniversite öğrencileri için Beşevler ve Kurtuluş’da iki Adet Giysi Yıkama Merkezi;
2005 yılında Mamak, Ansera ve Aile Yaşam Gençlik Merkezi, Ahmetler ve Aile Yaşam Çocuk Kulüpleri, Rüzgârlı Şefkat Evi ve Aile Yaşam Merkezi Yaşlılar Lokali;
2007 yılında Varlık Şefkat Evi, Sincan ve Harikalar Diyarı Çocuk Kulübü, İlkyuva Çocuk Koruma Evleri (11 Adet) Ayaş-Sinanlı Çocuk Kulübü, Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi;
2008 yılında Çubuk Aile Yaşam Merkezi, Batıkent Çocuk Kulübü ve Gençlik Merkezi ve Gençlik Parkı Gençlik Merkezi;
2009 yılında Pursaklar Aile Yaşam Merkezi, Yenimahalle Aile Yaşam Merkezi, Planet Aiel Yaşam Merkezi, Batıpark Çocuk Kulübü,  Sincan Kapalı Spor Salonu, Gençlik ve Çocuk Sanat Merkezi hizmete açılmıştır.

1. Gençlerin ve çocukların beden ve ruh sağlığını korumak, sosyo-kültürel gelişimlerini desteklemek, ilgi alanları doğrultusunda eğitimlerine katkı sağlamak ve beceri kazandırmak, merkezlerde sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif amaçlı faaliyetlerde bulunmak amacıyla Gençlik Merkezleri (12 Adet) ve Çocuk Kulüpleri (15 Adet) açılmıştır.
2. Sokakta çalışan çocukların aileleri ilgili sorunlarını çözmek, okula devam etmeyenleri eğitime yönlendirmek, okuyorlarsa okumalarına yardımcı olmak, okul ile ilgili sorunlarını çözmek, okula başlayamamış ya da başlamış olsa dahi maddi yoksulluk nedeni ile devam edememiş sokakta çalışan çocukların ihtiyaçlarını karşılamak sureti ile okulla ilişkilendirilmelerine ve zorunlu temel eğitimden yararlandırılabilmelerine yardımcı olmak, çevreleri ve toplumla oluşabilecek uyumsuzlukları önlemek, bulundukları ortamda onları desteklemek, rehabilitasyonlarını sağlamak, onları daha güvenli bir geleceğe yönlendirmek, bir başka deyişle çocukların ihmal ve istismarını önlemek amacıyla Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi açılmıştır.
3. Ankara’da yaşayan çocukların problemlerini, taleplerini ifade etmelerini ve kendileriyle ilgili problemlerin çözümünde aktif rol almalarını sağlamak, çocukların içinde yaşadığı ülkenin, manevi ve ahlaki değerlerini öğrenebilmeleri ve geleceklerine güvenle bakabilmeleri amacıyla Çocuk Meclisi kurulmuştur.
4. Ankara ili Belediye sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli ailelerin sünnet ettiremedikleri çocukları sıhhi ortamda sünnet ettirilmekte ve sünnet şöleni düzenlenerek hediyeler verilmektedir.
5. Ankara’da yaşayan yaşlı vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştırırken, yalnız olmadıklarını onlara hissettirmek, gösterdiğimiz ilgi, sevgi ve şefkatle onurlu bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla Yaşlılara Hizmet Merkezi ve Yaşlılar Lokali açılmıştır.
6. Ankara’da geçici bir süre için hasta refakatçisi veya hasta olarak ikamet eden, ancak barınacak yeri ve maddi imkânı olmayan fakir, muhtaç, dar gelirli kişi ve ailelerin, varsa çocukları ile birlikte geçici bir süre için ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Etlik, Rüzgârlı ve Varlık Şefkat Evleri hizmete açılmıştır.
7. Ankara ili Belediye sınırları içerisinde yaşayan engellilerin, kent içinde bir başkasına ihtiyaç duymaksızın rahatça dolaşımlarını sağlayacak tedbirleri almak, bu yönde uygulamalar yapmak, engellilerin sağlık ve sosyal sorunlarıyla ilgili çözümler üretmek, engellileri rehabilite ederek topluma kazandırmak, bu alanda projeler üretmek ve uygulamaya koymak amacıyla; Engelliler Danışma Merkezi, Engelliler Rehabilitasyon Merkezi, Engelliler Lokali açılmıştır.
8. Görme engelli vatandaşlarımızın eğitimlerine destek olmak ve bilgiye rahat ulaşmalarını sağlamak için Görme Engelliler Bilim ve Teknoloji Merkezi ve Sesli Kütüphane hizmete açılmıştır.

9. Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylerin ekonomik özgürlüklerini kazanarak topluma ve hayata kolaylıkla adapte olmalarını sağlamak amacıyla Bahçelievler Ticaret Merkezi’nde yer alan stantlarda belli ürünlerin ve hizmetlerin satışını yapmalarına imkân tanımaktadır.
10. Ankara'daki engelli okullarında okuyan öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla öğle yemeği ihtiyaçları Belediyemizce karşılanmaktadır.
11. Ankara ili mücavir alan sınırları içinde yaşayan ekonomik sıkıntı içerisindeki vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarından olan gıda ve temizlik malzemesi, yakacak, ekmek, eğitim (bot-kaban, çanta, kırtasiye) ihtiyaçlarını belirli bir süre karşılamak; toplumsal barışın ve yoksulluklardan kaynaklanan suçların ortadan kalkmasına destek olmak, mağdur durumdaki insanlarımıza zor şartlarda yaşam desteği vermek amacıyla sosyal yardımlar yapılmaktadır.
12. Ankara Büyükşehir Belediyesi, imkânları nispetinde dünyanın ve Türkiye’nin herhangi bir yerinde, doğal ve insan kaynaklı afetlerin etkilerinden savunmasız insanların etkilenme derecelerini azaltarak, afetlerden sonra ortaya çıkacak insani ihtiyaçları gidermek amacıyla yardımlar yapmaktadır.