• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

Ana SayfaDevlet Büyükleri Anıt Mezarlığı Müzesi

KARADENİZ HAVUZU
Ulu Önder Atatürk’ün emri ile 1931 yılında yaptırılmış olan Karadeniz Havuzu, Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığı inşaatı kapsamında restore edilmiştir. Havuz çevresinde düzenlenen dinlenme alanında, gelen ziyaretçilere hizmet vermek üzere Karadeniz Büfesi bulunmaktadır.


MEZAR ALANLARI
Mezarlık alanı içerisinde, tören alanını kaplayan sekizgen planlı yapı, anıt arayışına cevap verebilecek şekilde düşünülmüş, İstiklâl Savaşı Komutanlarını ve devlet erkânını bir çatı altında toplayan “OTAĞ ÇADIRI” formundan yola çıkılarak yapılmıştır. Simgenin altında yer alan Anısal Duvar, mezarlıkta yatanların isimlerinden oluşmuş bitmemiş bir duvar görüntüsündedir. Bundan sonra da defnedilecek her Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TBMM Başkanı için yeni bir taş konularak örülmesine devam edilecektir. Bu da Cumhuriyetimizin sürekliliğinin ve gelişiminin bir ifadesidir.


CUMHURİYET TARİHİ YOLU
19 Mayıs’tan başlayarak Cumhuriyetin kuruluşuna kadar olan tarih; soyut heykel ve simgelerle canlandırılarak, Türkiye’deki ilk büyük kapsamlı heykel düzenlemesi özelliğini taşımaktadır. Düzenlenen ulusal yarışma sonucunda “Cumhuriyet Tarihi Yolu” olarak 19 Mayıs 2002 tarihinde ziyarete açılmıştır.


Pazartesi günleri kapalı.
Açık bulunduğu saatler :
Yaz : 11.00 – 18.30
Kış : 09.00 – 16.30
Girişler ücretsizdir.