• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. İ.Melih GÖKÇEKÖdüller

Avrupa Diploması

Şeref Bayrağı

avrupa_diplomasi.jpg seref_bayragi.jpg
Ödüle hak kazananların seçilmesinde ilk adım "Avrupa Diploması"dır. Her yıl yaklaşık 30 diploma verilmektedir. Diplomayı kazanan kentlerin belediye başkanlarına Parlamenter Meclis Haziran oturumu sırasında diplomaları takdim edilir.  Kenarları ve ortası altın rengi ibrişim işlemeli bayrak eb populer ödül ve Şeref Plaketi ile Avrupa Ödülüne giden yoldaki en önemli aşamalardan biridir. Her yıl yirmi yirmibeş civarında Şeref Bayrağı ödülü veriliyor ve 1961 yılından bu yana da 1000'i aşkın Şeref Bayrağı ödülü verilmiş durumda. Bayrağı Parlamenter Meclisin bir üyesi halka açık bir törende kazanan belediyeye sunmaktasır.

 LivCom Ödülleri

Akdeniz'de Mükemmellik Ödülü

livcom-awards.gif akdenizodulu.jpg
Ankara Büyükşehir Belediyesi; 1997 yılında Birleşmiş Milletlerin Çevre Programı (UNEP) tarafından onaylanan ve çevre yönetiminde Dünya’daki en iyi uygulamaların ödüllendirildiği tek ödül yarışması olan LivCom’un 22 – 26 Kasım 2012 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Al Ain kentinde düzenlenen 2012 yılı LivCom Yaşanabilir Toplumlar Ödüllerinde hem en yaşanabilir kentler kriterlerinde hem de projeler bazında en çok ödül kazanan kent olmuştur. 26 ülke parlamentosu tarafından oluşturulan Akdeniz Parlamenterler Asamblesi tarafından verilen, “2010 yılı Akdeniz’de Mükemmellik Ödülü”, belediyecilik tecrübelerini Akdeniz bölgesindeki kentler ile paylaşması ve göstermiş olduğu başarılar nedeniyle Belediyemize verilmiştir.

Avrupa Ödülü

Şeref Plaketi

avrupa_odul1.jpg seref_plaketi.jpg

1955'te oluşturan ödülün en önemli kademesi olan " Avrupa Ödülü ", Avrupa Birliği'nin yaygınlaştırılmasında üstün gayret sarfeden belediyelere verilir. Şu ana kadar 61 belediye bu ödülü hak kazanmıştır. Her yıl Şeref Plaketi ve Şeref Bayrağı kazanalar arasından bir veya iki belediyeye bu ödül verilmektedir.
1984 yılında Avrupa Ödülünü kazananlar "Avrupa Ödülünü Kazanan Kentler Birliği"ni kurmuşlardır. Tüm Ödül kazanan belediyeleri bir araya getiren birlik yılda en az bir defa toplanıyor. Mayıs 2004 kazanan Almanya'nın Tübingen kenti belediyesi başkanlık yapmaktır.Avrupa Ödüllleri, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis tarafından dört kategoride sunulmaktadır.

Plaketin alt tarafında Büyük Avrupa!nın stilize edilmiş bir haritası ve ödülü kazanan belediyenin adı bulunuyor. Tüm plaket şeffaf bir plaka üzerine oturtulmuş. Plaket yerel halkın da davet edildiği bir törende Parlamenter Meclisin bir üyesi tarafından veriliyor. Her yıl ila on plaket dağıtılıyor ve şimdiye kadar da 175 plaket verilmiş.

 

OICC (İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı) Ödülleri

 En İyi Üniversite Kenti Ödülü

oicc.gif  ilk-niversite.jpg
54 ayrı ülkeden 170 üyesi bulunan örgütün Genel Konferansı her üç yılda bir düzenlenmektedir. 19 Mayıs 2010'daki konferansta; mimari, kentsel ve bölgesel planlama, çevre düzenlemesi ve çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma olmak üzere 4 ayrı kategoride Belediyelerin başarılı projeleri ödüllendirilmektedir. Belediyemiz projeleri söz konusu 4 kategorinin üçünde ödül kazanmıştır. Ayrıca Konferans sonrasında Ankara’nın OICC Dönem Başkanlığındaki başarısı sebebiyle Belediyemize Şükran Plaketi takdim edilmiştir. 28 Ekim - 01 Kasım 2006  tarihlerinde Lugano’da düzenlenen İsviçre Uluslararası Tatil Fuarı’nca yapılan bir yıllık araştırma sonucu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin üniversitelerin rekreasyon alanlarına yaptığı katkılar, üniversite gençlerine yönelik yapılan benzersiz hizmetler ve gençlerin faydalanabileceği sanat, spor, kültür ve dinlenme alanları ile  bu ödüle layık görülmüştür. 

IMA (Internet Marketing Association) Dünyada Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Belediye Başkanı Ödülü

Polonya Çestohova Belediye Meclisi Tarafından Verilen ‘Özel Onur Ödülü’

ima_logo.png cestohova.JPG

Internet Marketing Association (IMA)’nın her yıl düzenlediği ve Google, Facebook, Adobe gibi dünya devlerini konuşmacı olarak ağırladığı IMA-Impact Awards, 20-22 Eylül 2012’de Las Vegas’da gerçekleşti. 
IMA, iki aylık bir inceleme sonucunda karar verdiği ödülün kriterlerini sanal ortamdan paylaştı. Buna göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yüksek takipçi sayısı, takipçileriyle olan bağının gücü, belediyesini yönettiği şehre dair yorum ve eleştirileri dinlemesi ve aynı kanaldan cevap vermesi, tüm sosyal medya iletişimini bizzat yönetmesi gibi özelliklerinden dolayı ödüle layık görüldü.

Çestohova Belediye Başkanı Matyjaszczyk tarafından Avrupa Ödülü Kazanan Kentler birliği 2012 Yönetim Kurulu toplantısında “Belediye Meclisimiz sizin başarılarınızı takdir ederek, bu ödülü size vermek istedi” diyerek, takdim edilmiştir.


 

Avrupa Ödülleri

 
seref_bayragi1.jpg  

Ankara Büyükşehir Belediyesi İlk olarak 2000 yılında "Avrupa Ödüllerine "başvuru yapmıştır. İlk adım Avrupa Diploması olmasına rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi ilk başvurusunda, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Çevre ve Tarım komitesi tarafından 2001 yılında doğrudan Avrupa Şeref Bayrağı ile ödüllendirilmiştir.

Devamı İçin Tıklayınız