Metrica
T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

Sualtı Arama Kurtarma Timi 
İlimiz etrafında bulunan baraj, göl ve göletler ile ülkemizin genelinde meydana gelen boğulma ve suda mahsur kalma olaylarında arama ve kurtarma görevini yürütmektedir. 1997 yılında Türkiye’deki itfaiyeler arasında ilk olarak sualtı arama kurtarma timi Ankara İtfaiyesinde kurulmuştur. Sualtı Arama Kurtarma Timi, her biri alanında uzman 5 kişiden oluşmuştur. Her bir personelin; Altın Cankurtaran Sertifikası, Emniyet Genel Müdürlüğü Kurbağa Adam Sertifikası, Denizcilik Müsteşarlığı Profesyonel Balık Adam Belgesi bulunmaktadır. Sualtı Arama Kurtarma Timi 2010 yılında, Ankara ili ve diğer illerin göl, gölet ve akarsularında 16 arama kurtarma olayına müdahale etmiştir.

ktimi_1.jpg ktimi_2.jpg
ktimi_3.jpg ktimi_4.jpg
ktimi_5.jpg ktimi_6.jpg

K-9 Kurtarma Timi

K-9 Arama Kurtarma Timi, Daire Başkanlığımız tarafından her türlü arama kurtarma faaliyetlerinde görev yapmak amacıyla 1999 yılında kurulmuş olup, ilk önce Ankara halkının, gerek görüldüğünde ise tüm Türkiye’nin hizmetindedir. K-9 Arama Kurtarma Ekibinde çalışan 4 personelimiz ile arama kurtarma çalışmalarında kullanılan tam eğitimli 5 adet, test aşamasında bulunan 2 adet köpeğimiz bulunmaktadır.

K-9 Arama Kurtarma Ekibinde görev alan 2 personelimizin, FEMA (Uluslararası Kurtarma Örgütü), Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sivil Savunmadan almış oldukları K-9 Eğitmenliği belgeleri (Sertifikaları) mevcuttur.

Köpeklerimizden 2 tanesi Sable cinsi Doğu Alman Çoban Köpeği, 1 tanesi BelgiumMalinois, 4 tanesi ise Klasik Alman Çoban köpeği olup, hepsi özenle yetiştirilmiş eğitimli köpeklerdir. Canlı arama kurtarma cihazlarının yetersiz kaldığı doğal afetler ve göçük olayları durumunda, enkaz döküntüleri altında mahsur kalan, kazazedelerin yerlerinin tespiti konusunda üstün başarı göstermişlerdir.

k9_1.jpg k9_2.jpg
k9_4.jpg k9_5.jpg
k9_6.jpg k9_7.jpg