• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

YayınlarımızBasılı Yayınlar

Basılı Yayınlar

Şehir kültürünün oluşması, gelecekte şehirle ilgili araştırma ve çalışma yapacaklara doküman bırakılması, şehrimizi ziyarete gelen yerli - yabancı konuklara, başarılı öğrencilere, şahıslar ile kurum ve kuruluşlara dağıtılmak üzere eserler hazırlanmaktadır.

Basılı Eserlere Sahip Olmak İçin; Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığna Dilekçe ile müraacat edilip, kurumca Başkanlık Oluru alındıktan sonra istenilen eserler Şahsen yada posta yolu teslim edilecektir.

 

 

bir_zamanlar_ankara.jpg    bir_zaman_ank_ing.jpg   yemekler.jpg   ankararehberi.jpg
             

Bir Zamanlar Ankara

 

Once Upon a Time Ankara 

 

Ankara Yemekleri

 

Ankara Rehberi 

Ankara’nın Tarihini, kültürünü anlatan bir kitaptır. Ankara’nın Cumhuriyet dönemini ve bu günü anlatmaktadır. İngilizce ve Türkçe basılmıştır   It's about Ankara's history and culture. It tells Ankara's Republic Period. It is published in Turkish and English.   Ankara’nın yöresel yemeklerinin tarifinden ve fotoğraflarından oluşan bir kitaptır.   Ankara’nın tarihini, kültürünü, mesire yerlerini açıklayan ve içinde metropol ilçelerinin de gösterildiği Ankara haritasının bulunduğu bir kitapçıktır.
             

             
belmek_yemek.jpg   giysi.jpg   safahat.jpg   mevlana.jpg
             

Belmek Yemek Kitabı

 

Geleneksel Türk Giysileri 

 

Safahat

 

Mevlana Gülşeni

    Yurdumuzun 67 iline ait kadın ve erkelerin kullandığı yöresel folklor kıyafetlerini tanıtan bir kitaptır.   İstiklal Marşı yazarı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin ve eserlerinin derlendiği bir kitaptır.    Mevlana hazretlerinin şiirlerinin ve kasidelerinin derlendiği bir kitaptır. İngilizce, Almanca, Arapça ve Türkçe olarak basılmıştır.
             

             
osmanli_padisah.jpg   ankara_vilayeti.jpg   1830.jpg   genc_safahat.jpg
             

Osmanlı Padişahları

 

Ankara’nın Sıhhi İçtimai Coğrafyası

 

1830 Sayımında Ankara 

 

Genç Safahat

Osmanlı Devletinin kuruluşundan Cumhuriyet tarihimize kadar Osmanlı Devletini yöneten Padişahlarımızın hayatını kısaca anlatan bir kitaptır. İngilizce, Almanca, Arapça ve Türkçe olarak basılmıştır.   Ankara’nın coğrafi yapısını anlatmaktadır. Ankara’mız ile ilgili istatistiki bilgileri içermektedir.   Soyadı kanunundan önce 1800’lü yıllarda Ankara’da yaşayan Ankara Halkı ve yaptıkları meslekleri ile tanınmalarını anlatan bir kitabımızdır.   Mehmet Akif Ersoy’un Safahat isimli şiir kitabının Gençler için düzenlenmiş özüdür.
             

             
ataturk.jpg   ankara_tarih_dizisi.jpg   medine_mudafasi.jpg   ankara.jpg
             

Fotoğraflarla Atatürk 

 

Ankara Tarihi Ve Kültürü Dizisi

 

Medine Müdafası

 

Ankara

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri ve sivil fotoğraflarından ve yabancı ülke başkanlarıyla fotoğraflarından oluşan bir albümdür.   Yaklaşık 2500 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan ve tarihin altın sayfaları içerisinde yer almış şekliyle pek çok uygarlığa da beşiklik yapan Ankara'nın değişik konu başlıkları ile ele alındığı Ankara Tarihi ve Kültürü Dizisi sekiz kitaplık bir set olarak hazırlanmıştır. Ankara'nın tarihi ve kültürel zenginliklerini çeşitli yönleriyle tanıtmak amacıyla hazırlanan ve geniş kapsamlı bir baş uç eseri niteliğindeki Ankara Tarihi ve Kültürü Dizisi, aynı zamanda bu güne kadar bilinmeyen birçok eserin de tespit edilmesine vesile olmuştur.   Osmanlı Devletine ait olan Hicaz'ın Osmanlıdan koparılışını konu alan bir eserdir.   Yakın tarihimizle Cumhuriyetin kurulmasına kadar Ankara’nın tarihi kültürel coğrafyasını resimlerle görsel bir şölene dönüştüren eski ve yeni halini bir arada görmemizi sağlayan bir kitaptır.
             

             
makaleler.jpg   tarihte_ankara.jpg   necip_fazil.jpg    
             

Makaleler

 

Tarihte Ankara

 

Necip Fazıl

   
Prof. Dr. Osman Turan'ın İslam Ansiklopedisine yazdığı maddeleri Selçuklular dönemine ait yazdığı değişik konulardaki makalelerini içeren bir kitaptır.     Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi ile belediyemizin ortaklaşa düzenlemiş olduğu Tarihte Ankara Sempozyumu ile ilgili bilimsel çalışma kitap haline getirilerek Ankaralıların hizmetine sunulmuştur.   Usta şairlerimizden  Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerini ve resimlerini konu alan bir eserdir.