• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

OyuncularSelim BAŞEĞMEZ

selim_basegmez.jpg

Selim BAŞEĞMEZ (Usta)

1921 yılında İstanbul’da doğan Selim Başeğmez sanatının ilk yıllarında Gezici Tulûat tiyatrolarında Düet ve Dramalarda rol almış ; dönemin ünlü sanatçıları Kemal Sahir, Ferruh Ümer, Muhlis Sabahattin ve Atıf Kaptan gibi değerli sanatçılarla ülkemizin her köşesinde turneler aracılığıyla çadır tiyatrolarında sahneye çıkmıştır.

1947 yılında tuluat tiyatrosuyla turnedeyken karşılaştığı tel cambazı Bahri Babanın kumpanyasına katılmıştır..Bahri baba aynı zamanda kukla sanatçısı olmasından dolayı ekibinde yardaklık yaparak İbiş kuklasını öğrenmiştir.Sonraki yıllarda bahri babanın yanından ayrılan Başeğmez kendi kukla tiyatrosunu kurarak geleneksel tarzda el kuklası ve ipli kuklalarla sahneye çıkmıştır. Kendi uyarladığı ( ibiş bahçıvan ve yıkılan yuva)  adlı oyunlarla yurdun dört bir yanında gösterilerde bulunmuştur..1978 yılından itibaren Kaptan amca Kukla Tiyatrosu aile bireylerinin desteğiyle 1989 yılına kadar aralıksız sanatını icra etmiştir.

UNİMA üyesi olan Başeğmez 1996 yılında sanata yaptığı katkıları nedeniyle UNIMA Geleneksel Türk Tiyatrosu Hizmet Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.