• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

ÖdüllerAvrupa Ödülleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi İlk olarak 2000 yılında "Avrupa Ödüllerine "başvuru yapmıştır. İlk adım Avrupa Diploması olmasına rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi ilk başvurusunda, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Çevre ve Tarım komitesi tarafından 2001 yılında doğrudan Avrupa Şeref Bayrağı ile ödüllendirilmiştir.
 

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis tarafından verilen bu ödül ilişkin olarak 26-28 Temmuz 2001 tarihleri arasında ödül komitesi üyelerinin de katıldığı Ankara'da Avrupa Şeref Bayrağı takdim töreni düzenlenmiştir.
seref_bayragi1.jpgKutlama çerçevesinde pek çok toplantın ve basın konferransı yapılmıştır. Şeref Bayrağını takdim töreninde Avrupa Konseyi Şeref Bayrağı Ödülü, ödül alt komisyonu başkanı Franciszek Adamcyk tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçe'e takdim edilmiştir.Kutlama vesilesi ile Ankara'nın merkezinde yer alan en büyük meydanda, Avrupa Konseyi üyelerinin ve on binlerce  vatandaşın katıldığı bir konser düzenlenmiştir.

Avrupa Diploması alan bir şehir 5 yıllık bir çalışmadan sonra Şeref Bayrağı Bayrağı alabilecekken, Ankara Büyükşehir Belediyesi ilk başvurusunda Şeref Bayrağı'nı almaya hak kazanmış ardından yine 5 yıllık bir süreden sonra Avrupa Plaketi'ni alabilecekken 2 yıl gibi kısa bir sürede 2003 yılında Avrupa plaketini de alarak yine bir ilke imza atmıştır. Bu ödül, Belediyemizin Uluslararası başarılarının Avrupa konseyi  tarafından çok ayrıcalıklı bir yere konduğunun göstergesidir.Gerek Ankara'da hayata  geçirilen başarılı projeler, gerekse uluslararası alanda üyesi olduğu Avrupa organizasyonlarına katılımı ve kardeş şehirleri ile oluşturduğu yakın ve dostluk ilişkileri Ankara Büyükşehir'ne "Avrupa Şeref Plaketi"ni kazandırmıştır.

Avrupa Konseyi Ödül Alt Komisyonu Başkanı bayan Johanna Schicker tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e Avrupa Şeref Plaketi Ankara'nın Kardeş Kentleri Konferans'ında takdim edilmiştir. Konferansın ikinci gününde halka bu önemli olayın dururulması vesilesi ile Kızılay'da binlerce Ankaralı'nın katıldığı büyük bir konser ve kutlama organize edilmiştir.

Bu yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin artarak devam eden kentsel, çevresel, kültür ve sosyal çalışmaları, ayrıca uluslararası düzeyde dünya barışına, kardeşliğe ve işbirliğine katkı sağlamak amacıyla düzenlediği çok önemli konferanslar, seminerler, sempozyumlar ve kardeş şehir günleri organizasyonları, Avrupa Konseyi tarafından ödüllendirilmiş ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Avrupa ödüllerinin en son en önemli aşamsı olan "Avrupa Ödülü'nü almaya hak kazanmıştır.

Avrupa'da her üç ödülü de alan sadece üç kent var ki bunlar; Avusturya'nın başkenti Viyana, Hollanda'nın Lahey kenti ve Türkiye'nin başkenti Ankara'dır Viyana ve Lahey üç ödüllü 25 yıllık bir süre zarfında bu ödülleri almıştır.Ayrıca bu üç ödülü de alan tek belediye başkanı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'tir.

LivCom Uluslararası Yaşanabilir Toplumlar Ödülleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi; 1997 yılında Birleşmiş Milletlerin Çevre Programı (UNEP) tarafından onaylanan ve çevre yönetiminde Dünya’daki en iyi uygulamaların ödüllendirildiği tek ödül yarışması olan LivCom’un 22 – 26 Kasım 2012 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Al Ain kentinde düzenlenen 2012 yılı LivCom Yaşanabilir Toplumlar Ödüllerinde hem en yaşanabilir kentler kriterlerinde hem de projeler bazında en çok ödül kazanan kent olmuştur.

LivCom, en yaşanabilir kentleri 6 kriter altında değerlendirmektedir.  Belediyemiz finallere katılmaya hak kazanan 60 kent arasında iki kriterde en yaşanabilir kent seçilerek ulaşılması güç bir başarıya da imza attı.

 Ankara, yoksullukla mücadele, suç ve suça karışma konusunda almış olduğu koruyucu ve  önleyici tedbirler, engellilere sunmuş olduğu rehabilitasyon merkezleri, şehir dışından gelen hasta ve hasta yakınları için hizmet veren şefkat evleri, mesleki eğitim programları, ulaşım ve kentsel dönüşüm çalışmalarındaki başarıları nedeni ileSağlıklı Yaşam Kriterinde Dünya’nın en yaşanabilir kenti seçilmiştir.

 Belediyemiz, Toplumsal Katılım ve Yetkilendirme Kriterinde de Kent Konseyi, Engelliler Meclisi, Çocuk Meclisi ve 153 Çağrı Merkezi ile düzenlemiş olduğu referandum ve anketler, özellikle de sosyal medya aracılığı ile vatandaşlar için erişilebilir bir kent yönetimi oluşturması ayrıca hem üniversiteler hem de sanayiciler ile işbirliği içerisinde bulunarak istihdam olanakları yaratması nedeniyle bu kriterde de Dünya’nın En yaşanabilir Kenti seçilmiştir.

 İki Kriterde Dünya’nın En Yaşanabilir Kenti seçilen ve üç ayı proje kategorisinin ikisinde finallere kalan Belediyemiz, Sosyo-Ekonomik projeler dalında Toplum Merkezleri ile Altın Ödül, İnşa Edilmiş projeler dalında da Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi ile Gümüş Ödül kazanmıştır.

 Çocuklara, gençlere, kadınlara, yaşlılara ve engellilere yönelik kurulan toplum merkezleri ile toplumun her kesimine yayılan hizmet anlayışı ve şefkat evleri, sokakta çalışan çocuklar merkezi gibi Dünya’ya örnek teşkil eden 164 ayrı sosyal ve kültürel projeyi aynı anda gerçekleştiren Belediyemizin bu başarısı LivCom Ödülleri ile taçlandırılmıştır. 

Tarihi mirasın korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına büyük önem veren LivCom, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi değerlerin korunmasına yönelik olarak hem altyapı çalışmaları hem de restorasyon çalışmaları ile bölgenin yeniden hak ettiği değeri kazanması ve yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi’ni Gümüş Ödül’e layık gördü.

 Ankara, 1997 yılından itibaren verilen LivCom Ödüllerinde 4 ödül birden alan ilk ve tek Belediye olarak da tarihe geçmiştir.

 Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından verilen Avrupa Ödülleri, Akdeniz Parlamenterler Meclisi tarafından verilen “Akdeniz’de Mükemmellik Ödülü” ve İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı tarafından verilen Çevre, Kentsel Dönüşüm ve Peyzaj ödülleri ve 2012 yılında LivCom Yaşanabilir Toplumlar Ödülleri’ni kazanan Belediyemiz, 4 yıl üst üste Türkiye’nin en yaşanabilir kenti seçilmesinin ardından şimdi de altı kriterin ikisinde Dünya’nın Dünyanın En Yaşanabilir Kenti seçilmiştir.