• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

TOPLU TAŞIMADA UNUTULAN EŞYALAR, YİNE ŞAŞIRTTI

16 Şubat 2017, Perşembe

-METRO, ANKARAY VE EGO OTOBÜSLERİNDE UNUTULAN VEYA DÜŞÜRÜLEN EŞYALAR ARASINDA BİSİKLET, MATKAP, DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR, FOTOĞRAF MAKİNESİ, ALTIN KOLYE, GÖZLÜK VE CÜZDAN DA BULUNUYOR

-SAHİBİ BULUNMAYAN KAYIP EŞYALAR, 25 ŞUBAT'TA İHALEYE ÇIKARILACAK 

-UNUTULAN EŞYALAR, 15 GÜNLÜK PERİYOTLAR HALİNDE EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN İNTERNET SAYFASINDA İLAN EDİLİYOR

-HİÇBİR ŞEKİLDE SAHİBİ BULUNMAYAN EŞYALAR, 1 YIL SAKLANDIKTAN SONRA, EGO TARAFINDAN AÇIK ARTIRMA YÖNTEMİYLE SATIŞA SUNULUYOR

   

 

        esya.jpgMetro, Ankaray ve EGO otobüslerinde yolcular yine birbirinden ilginç eşyalarını unuttular. Sahibi bulunmayan kayıp eşyalar, EGO Genel müdürlüğü tarafından 25 Şubat'ta ihaleye çıkarılacak.

  Her gün 1 milyonun üzerinde Ankaralının seyahat ettiği toplu taşıma araçlarında cüzdan, gözlük, altın kolye, cep telefonu, şemsiye, kitap, okul çantası, şapka gibi nispeten küçük sayılacak eşyaların unutulması veya düşürülmesi makul ve alışılagelmiş bir durumken, son zamanlarda dizüstü bilgisayardan bisiklete, fotoğraf makinesinden matkaba, işyerinde kullandığı ekipmanlarına kadar daha büyük çaptaki eşyaların da unutulması, şaşkınlık yarattı.  

         Geçen yıl dahil olmak üzere şu ana kadar otobüslerde 5 bin 538 Türk lirası, 5 avro ve 272 dolar bulunduğunu ifade eden yetkililer,“Bulunan eşyaların başında 136 adetle cüzdan geliyor. Bunu 58 adetle cep telefonu izlerken, üçüncü olarak da 35 adetle numaralı gözlükler ve güneş gözlükleri yer alıyor. Otobüslerde ayrıca 1 televizyon ile 3 fotoğraf makinesi de bulundu. Matkap ve bisiklet, yine unutulan eşyalar arasında yer alıyor” dediler. 

-EŞYALAR,  EGO KAYIP EŞYA BÜROSUNDA...

         Günlük seferlerini tamamladıktan sonra, otobüslerin bölge müdürlüklerinde raylı sistem araçlarının vagonlarında merkezlerde  toplanarak temizliklerinin yapıldığını ifade eden yetkililer, şunları söylediler:

         "Araçların günlük rutin temizlik ve bakımları sırasında yolcular tarafından unutulan veya düşürülen eşyalar, şoförler ve hareket görevlileri tarafından tespit edilip kayıt altına alınıyor. Aynı şekilde raylı sistemlerin araçları olan vagonların da temizlikleri yapılırken bulunan eşyalar, ilgililere teslim edilerek muhafaza ediliyor.” 

-ÖNCELİKLE SAHİBİNE ULAŞILMAYA ÇALIŞILIYOR       

         EGO Kayıp Eşya bürosunda teslim alınan unutulmuş eşyaların, öncelikli olarak, sahiplerine ulaşılmaya çalışıldığını belirten yetkililer, sahibi bulunamayan eşyaların ise 15 günlük periyotlar halinde EGO Genel Müdürlüğü'nün "www.ego.gov.tr/ kayıp eşya" internet adresinde listelenerek ilan edildiğini söylediler. Yetkililer, hiçbir şekilde sahibi bulunmayan eşyaların EGO tarafından 1 yıl boyunca saklandıktan sonra, açık artırma yöntemiyle satışa sunulduğunu vurguladılar.

         Yetkililer, bulunan eşyalar üzerinde iletişim bilgisi bulunması halinde; Kayıp Eşya Bürosu tarafından direkt iletişime geçilerek, eşyaların sahiplerine teslim edildiğini söylediler. 

 -KAYIP EŞYALAR, 25 ŞUBAT CUMARTESİ GÜNÜ SATILACAK

         Yolcuların eşyalarını kaybettiklerinde direkt olarak EGO Kayıp Eşya Bürosu”na başvurduklarını belirten yetkililer,  duyurular sayesinde her geçen yıl daha az oranda eşya birikmeye başladığını bildirdiler.

         Yetkililer, 1 yıl süreyle sahibi bulunamayan eşyaların, EGO tarafından 25 Şubat Cumartesi günü Ankara Büyükşehir Belediyesi Yerleşkesi içinde yapılacak açık artırmayla satışa sunulacağını sözlerine eklediler.