• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

MİNİK ÇİFTÇİLER İŞ BAŞINDA

18 May 2018, Cuma

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN “KÜÇÜK ÇİFTÇİLER YETİŞTİRİYORUZ” PROJESİ İLE ÇOCUKLARA, TOPRAK SEVGİSİ VE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANIYOR

-ŞEHİT MUSTAFA YİĞİTALP İLKOKULU’NDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ETKİNLİKTE, ÖĞRENCİLER, SEBZE FİDELERİNİ KENDİ ELLERİYLE TOPRAKLA BULUŞTURDU

-KIRSAL HİZMETLER VE MEZARLIKLAR DAİRE BAŞKANI EROL ERASLANOĞLU, “ÇOCUKLARIMIZA BİTKİNİN VE TOPRAĞIN ÖNEMİNİ ANLATMAK, TOPRAKLA UĞRAŞMANIN GÜZELLİĞİNİ YAŞATMAK İÇİN BÖYLE BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK” DEDİ

-PROJE KAPSAMINDA 6 İLÇEDE, TOPLAM 30 OKULDA SEBZE DİKİM ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

ciftci_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi tarafından öğrencilere çevre bilinci ve toprak sevgisi aşılamak amacıyla gerçekleştirilen “Küçük Çiftçiler Yetiştiriyoruz” projesine öğrenciler büyük ilgi gösteriyor.

Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanlığı’nın Başkent genelinde çiftçilere yönelik sürdürdüğü destekleme projelerinin yanı sıra, yoğun ilgi gören “Küçük Çiftçiler Yetiştiriyoruz” projesi de üç yıldır devam ediyor.

Proje kapsamında, Başkentli minik öğrencilere sebze yetiştirmenin önemi anlatılırken, bitki sevgisi de aşılanıyor. Okullarda sebze dikme etkinliği düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, minik çiftçi adaylarına sebze fidesinin nasıl dikileceğini uygulamalı olarak gösteriyor.

KÜÇÜK ÇİFTÇİLERDEN RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehit Mustafa Yiğitalp İlkokulu’nda düzenlenen ve çok sayıda öğrencinin kendi elleriyle heyecanla sebze diktiği etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu.

Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanı Erol Eraslanoğlu, Okul yöneticileri ile velilerin de katıldığı etkinlikte, öğrenciler, sebze dikiminden önce halk oyunları, dans gösterileri ve şiir dinletilerinden oluşan kısa bir gösteri sundu.

MİNİK ELLER TOPRAKLA BULUŞTU

Miniklerle birlikte sebze fidelerini diken Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanı Erol Eraslanoğlu, yeni dikilen fidelere birlikte can suyu verdiler.

 Küçük yaşta çocuklara toprakla uğraşmanın güzelliğini yaşatmak istediklerinin altını çizen Eraslanoğlu, “Çocuklarımızı, bilgisayar, internet ve telefonun aşırı kullanımından ne kadar uzak tutabilir ve onları farklı alternatiflere yöneltebilirsek, o kadar faydalı oluruz” dedi.

Çocuklara seslenen Şehit Mustafa Yiğitalp İlkokulu Müdürü Cihan Sarıkaya da doğaya yabancılaşmanın insana mutsuzluk getireceğine dikkat çekerek, “Çok güzel bir proje. İnşallah örnek bir proje olarak tüm Türkiye’ye yayılır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.         

BÜYÜKŞEHİR’DEN 6 İLÇE VE 30 OKULA SEBZE FİDESİ DİKİMİ

“Küçük Çiftçiler Yetiştiriyoruz” sloganıyla yola çıkılan proje kapsamında; Çankaya, Altındağ, Mamak, Keçiören, Gölbaşı ve Yenimahalle ilçelerinde belirlenen 30 ilköğretim okulunda, öğrenciler, salatalık, domates, marul, biber gibi sebze fidelerini toprakla buluşturmuş olacak.