• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

İTFAİYE'DEN HURDACILAR SİTESİ'NDEKİ YANGINLA İLGİLİ AÇIKLAMA

04 Ağustos 2017, Cuma

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANI SİPAHİ:

“MERKEZİMİZE SAAT 19.38'DE İHBAR YAPILDI, EKİPLERİMİZ SAAT 19.48'DE YANGINA İLK MÜDAHALEYİ GERÇEKLEŞTİRDİ”

YENİMAHALLE İLÇESİNDE BULUNAN HURDACILAR SİTESİNİN, İLÇE BELEDİYESİ TARAFINDAN TİTİZLİKLE DENETLENMESİ GEREKMEKTEDİR” “YAPILAN GÖZLEMLERDE İŞLETMELERİN ÇÖPLERİNİ, YANICI MALZEMELERİNİ HER BOŞ BULDUKLARI ALANA GELİŞİGÜZEL İSTİFLEDİKLERİ, İŞLETMELERİNDE YANGIN TERTİBATLARINI ALMADIKLARI, İKİ İŞYERİ ARASINDA BULUNAN YOLLARIN MALZEMELERLE KAPATILDIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR”

“YANGINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANLIĞI BÜNYESİNDE BULUNAN 42 ARAÇ VE 95 İTFAİYE PERSONELİ İLE MÜDAHALE EDİLDİ”

   itfaiye_celil_sipahi_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Yenimahalle İlçesi’nde bulunan Hurdacılar Sanayi Sitesi’nde meydana gelen yangınla ilgili açıklama yaptı. Daire Başkanı Celil Sipahi, yangınla ilgili merkeze saat 19.38’de ihbar geldiğini, yangına ilk müdahalenin saat 19.48’de gerçekleştirildiğini bildirdi.

   Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, yaptığı açıklamada, “Olayın meydana gelmesinin ardından komuta merkezimize saat 19.38'de ihbar yapılmış, ihbarın ardından sevk edilen İvedik OSB ve Batıkent İstasyonu ekiplerimiz saat 19.48'de yangına ilk müdahaleyi gerçekleştirmiştir” dedi. Celil Sipahi, şunları kaydetti:

   “Yangına Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri kendi imkanları ile müdahale ederken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Çevre Koruma Daire Başkanlığı, ASKİ Genel Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra Yenimahalle Belediye Başkanlığı da su tankeri ve iş makinesi göndererek destek oldular.”

Havanın rüzgarlı olması nedeniyle yangına müdahalede zorluk yaşattığını belirten Sipahi, “Rüzgarın yangından taşıdığı korlar, yangına 200 metre mesafede bulunan lastik depolama alanında ikinci bir yangına neden olmuş ve o yangın büyümeden söndürüldü” dedi.

“İLÇE BELEDİYESİ DENETLEMELİ”

Celil Sipahi açıklamasında Yenimahalle Belediyesi’nin Hurdacılar Sitesi’ni denetlemesi gerektiğini de belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yenimahalle ilçesinde bulunan Hurdacılar Sitesinin, ilçe belediyesi tarafından titizlikle denetlenmesi gerekmektedir. Yapılan gözlemlerde işletmelerin çöplerini, yanıcı malzemelerini (lastik, kağıt) her boş buldukları alana gelişigüzel istifledikleri, işletmelerinde yangın tertibatlarını almadıkları, iki işyeri arasında bulunan yolların malzemelerle kapatıldığı görülmüştür. İtfaiye ekiplerimiz yangının diğer dükkanlara sirayet etmemesi için büyük gayret göstermiş ve bunu başarmıştır. Ancak benzeri bir yangında daha büyük alanların yanması olasıdır. Yanıcı maddelerin bulunduğu işyerlerinde, işletmelerin gerekli önlemleri alması önem arz etmektedir. Bu konu hakkında işletmelerde vurdumduymazlık söz konusudur.”

    Celil Sipahi açılamasındayangına Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan 42 araç ve 95 itfaiye personeli ile müdahale edildiğini, yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü ifade etti.