• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

HANIMLARIN MESLEK KURSU "BELMEK" KAYITLARI BAŞLADI

03 Eylül 2013, Salı

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN 19 YILDIR BAŞARIYLA YÜRÜTTÜĞÜ BELMEK KURSLARINA BUGÜNE
KADAR 213 BİN 218 BAŞKENTLİ KADIN KATILDI
-16 EYLÜL 2013 TARİHİNE KADAR DEVAM EDECEK KAYITLARIN ARDINDAN BELMEK KURSLARI YENİ EĞİTİM
DÖNEMİNE BAŞLAYACAK

 

belmek_kayit.jpgTürkiye’nin en büyük yerel yönetim okulu olan Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nın (BELMEK) heyecanla beklenen yeni dönem kayıtları, 2 Eylül Pazartesi günü başladı. Kısa sürede yoğun ilgi gören kayıtlar, eğitim öğretimin başlayacağı 16 Eylül’e kadar sürecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 19 yıldır başarıyla yürüttüğü ve bugüne kadar 213 bin 218 Başkentli kadının hayatına yeni bir pencere açan BELMEK, kayıtların ardından 16 Eylül 2013 tarihinde yeni eğitim dönemine “merhaba” diyecek.
Başkentli kadınların yeni bilgi ve becerilerle donatılması ve meslek sahibi olmalarına aracı olmak amacıyla 1994 yılında başlatılan BELMEK, kısa dönemde tüm Türkiye’ye de örnek oldu. Kentin dört bir yanında en ücra köşelere kadar yayılan, her yıl binlerce kadına ulaşan kurslar, kadınlara hem meslek sahibi olma hem hobi edinme hem de kaliteli zaman geçirme imkanı sunuyor.
Ankara’da BELMEK çatısı altında bu yıl 7 bölgede, 153 kurs yerinde, 31 branşta, 430 usta öğretici ile kurslar düzenlenecek.

- “HER EV BİR ATÖLYE OLACAK” -

“Her ev bir atölye olacak” sloganıyla ilk kursiyerlerini kabul eden ve bu amaç doğrultusunda başarı hikayeleri ile örnek olan BELMEK, bugüne 213 bin 218 kursiyere hizmet verdi.
Hem Ankaralı hanımların vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmelerini hem de meslek sahibi olmalarını sağlayan kurs merkezlerinin bir süre sonra müdavimi olan kadınların kimi nakış ustası, kimi el sanatları ustası, kimi de resim, rölyef, mozaik gibi dallarda sanatçı kimliğine kavuştu. BELMEK kursiyeri hanımların el emeği göz nuru ebruları, çinileri, nakışları, yaptıkları pek çok güzel işler evlerinin en güzel köşelerini süslüyor. “Evde boş boş oturmak yerine ben de yeteneklerimi geliştirerek, yeni bir şeyler öğrenmek istiyorum” diyerek, meslek kapısı BELMEK’lere koşan hanımlar, kurslarda kurdukları dostluk ve arkadaşlıklarla da
sosyal yaşamın içerisinde keyif dolu anlar yaşıyorlar.

-31 AYRI BRANŞTA, UZMAN HOCALARDAN KURS-

Başkentli her kadının, şehrin dört bir tarafında oluşturulan merkezlerde katılabileceği kurslar, 16 Eylül 2012 tarihinde başlayıp, 13 Haziran 2013 tarihine kadar devam edecek.
Kurslara katılmak isteyen kadınlar, 16 Eylül’e kadar 1 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisiyle birlikte, Altındağ, Çankaya, Çayyolu, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle’deki BELMEK bölge merkezlerine giderek kayıt yaptırabilecek.
Kurslar, bu yıl “Makine Nakışı, El Nakışı, Sim Sırma, İğne Oyası, Şiş Dantel, Tel Kırma, Dantel Anglez, Giyim, Mefruşat, Patchwork, Trikotaj, Yorganlama, Ahşap Boyama, Kumaş Boyama, İpek Pentur, Tezhip-Hat, Minyatür, Ebru, Çini, Seramik, Mozaik, Rölyef , Ahşap Rölyef, Taş Bebek, Takı Tasarımı, Gümüş İşlemeciliği, Turistlik El Sanatları, Ev Ekonomisi-Yemek, Resim, Kilim, El Örgücülüğü” olmak üzere toplam 31 branşta yapılacak.

BELMEK merkezlerinin adres ve telefon numaraları:

Altındağ Bölgesi : 347 93 70
Çankaya Bölgesi : 433 82 71
Çayyolu Bölgesi : 235 78 64
Keçiören Bölgesi : 352 44 52
Mamak Bölgesi : 320 56 17
Sincan Bölgesi : 271 03 42
Yenimahalle Bölgesi : 315 62 99