• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

EGO'DA AKILLI KART DÖNEMİ BAŞLIYOR

10 Ekim 2013, Perşembe

- ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE KIRMIZI RENKTEKİ İNDİRİMLİ “ANKARAKART”LARIN DAĞITIMI BAŞLADI
- ÖĞRENCİLERİN 31 ARALIK TARİHİNE KADAR BANDROL ÜCRETİ ÖDEMEDEN SADECE 5 TL KARŞILIĞI KIZILAY METRO YA DA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BİNASI’NDAN ALABİLECEĞİ KARTLAR 1 OCAKTAN İTİBAREN KULLANILABİLECEKakilli_kart.jpgBaşkent’te, öğrenci ve öğretmenlerin yararlanacağı Kırmızı renkteki indirimli Ankarakartların dağıtımı Kızılay Metro İstasyonu ile Büyükşehir Belediye Binası’nda başladı. Böylece Başkentliler, toplu taşımada yepyeni bir dönemi başlatan Ankarakart ile ilk kez tanışmış oldu.
Kurban Bayramı sonrasında da, Dikimevi ve Beşevler metro istasyonlarından da alınabilecek kartlara, internet üzerinden de başvuru yapılabilecek.
Öğrenciler, 31 Aralık’a kadar bandrol ücreti ödemeden sadece 5 TL karşılığında indirimli Ankarakartlarını alabiliyorlar. Öğretmenler ise bandrol ücreti ödeyerek yeni kartlara sahip olabilecekler. Yılbaşından sonra indirimli karttan faydalanacak engellilerin ise hiçbir ücret ödemeden Ankarakart alabilmesi için yeni bir yönetmelik çalışması sürüyor.
Kartlar 1 Ocak’a kadar paso görevi görecek, daha sonra ise istenilen miktarda TL yükleme yapılarak bilet olarak kullanılabilecek.
Yeni uygulamayla ilgili bilgi veren EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, “10 Ekim itibariyle Ankarakart ile tanıştık. 1 Ocak itibariyle de bütün EGO otobüsleri ile Metro ve Ankaray’da Ankarakart’ı kullanmaya başlayacağız” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in daha önce öğrencilere yönelik bandrol ücreti uygulamasının kaldırılacağına ilişkin açıklamasını anımsatan Tahiroğlu, 31 Aralık 2013 tarihine kadar öğrencilerden sadece 5 TL kart ücreti alınacağını belirterek, “Öğrencilerimiz önümüzdeki 2 ay içinde indirimli kartlarını lütfen acele ederek alsınlar. 31 Aralık sonrasına kalırlarsa bandrol ücreti ödemek zorunda kalacaklar. Öğretmenler ise geçen yılki fiyat üzerinden bandrol ücreti ödeyecekler” diye konuştu.
1 Ocak’tan itibaren 3 türlü kartın kullanımda olacağı bilgisini veren Tahiroğlu, şöyle konuştu:
“Öğrenciler ve diğer indirimliler ‘kırmızı kart’ kullanacaklar. ‘Mavi tam’, ‘turuncu serbest’ kullanımlar için olacak. Üçünün de kullanım tarihi 1 Ocak. Yeni yılla birlikte EGO otobüslerinin tamamında, metro ve Ankaray’da kullanılacak, sonra da özel toplu taşım araçlarında da kullanılmaya başlanacak.
İndirimli bilet kullanan öğrenci ve öğretmenler bugünden (10 Ekim) itibaren Ankara Büyükşehir Belediye Binası ve Metro Dağıtım merkezinde öğrenci belgeleri veya öğretmen olduklarına dair yazı ile müracaat edebilecekler. Bayramdan sonra ise internet üzerinden müracaat ederek, sırasını beklemeden buradan sadece kartını alacak.
İndirimli kartlar 1 Ocak’a kadar paso yani bandrol yerine geçecek, sonra da dolum yapılarak, manyetik okuyucudan geçirilerek bilet gibi kullanılabilecek.”

- BİRÇOK KOLAYLIK GETİRİLECEK
Çevre dostu bir proje de olan manyetik kartların Başkentlilerin hayatında pek çok kolaylık sağlayacağına da dikkat çeken Tahiroğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Maliyetler ortadan kalkmış olacak. Kartım okumadı, eskidi, yıprandı derdinden kurtulunacak. Kart arama derdi olmayacak. İleriki aşamalarda internette doluma gideceğiz. Kiosk cihazlarından dolum yapılabilecek. Ankara’ya kazandıracağı bir diğer önemli şey de gerçek hat planlamaları yapacağız. Gerçek yolcuları sayacağız. Servis aralıklarını buna göre değiştireceğiz. Vatandaş için büyük avantaj olacak. Sahte kart sıkıntıları vardı. Manyetik kart ile kaçakların engellenmesi ile gelirler artacak.”

- DAĞITIM GİŞELERİ ÇOĞALACAK
Başkent’te Türkiye’nin en ucuz toplu taşıma imkanının yaşandığını vurgulayan Hatipoğlu, yeni kartlar ile yeni bir fiyat politikasının düşünülmediğini ifade etti.
Yeni uygulama ile yaklaşık 200-250 bin kişinin indirimli kart alacağını ifade eden Tahiroğlu, “Bu sistemle vatandaşın hayatı ciddi anlamda kolaylaşacak. Ancak Başkentlilerden, başlangıçta şunu arzu ediyoruz. İlk defa uygulanacak sistemde ufak tefek sıkıntılar olabilir. Vatandaşlarımızdan biraz daha bayram sonu internetten, ‘www.ankarakart.com.tr ile www.ego.gov.tr’ adresleri üzerinden başvuru yapmalarını ve başlangıçtaki aksaklıklarla ilgili anlayışlı olmalarını bekliyoruz” diye konuştu.
Tahiroğlu, yoğunluğu gidermek için bayram sonrasında Beşevler ve Dikimevi istasyonlarında da kart dağıtım gişelerinin açılacağını kaydetti.