• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BÜYÜKŞEHİR'DEN ANITKABİR'DE PLAN DEĞİŞİKLİĞİ

17 Temmuz 2017, Pazartesi

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, MİMARLAR ODASI BAŞKANI'NIN AÇIKLAMASI VE BAZI GAZETE İLE İNTERNET SİTELERİNDE YER ALAN "YENİ HEDEF ANITKABİR” BAŞLIKLI HABERLERİN, HİÇBİR ŞEKİLDE GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI BİLDİRDİ "

BELEDİYE MECLİSİ’NDE ALINAN KARARIN, HABERDE BAHSEDİLDİĞİGİBİ YENİ KONUTA İZİN VERMEK DEĞİL, MEVCUT ASKERİ LOJMANLARIN YASALLAŞTIRILMASINDAN BAŞKA BİR ŞEY OLMADIĞI KAYDEDİLDİ.

-BAŞKAN GÖKÇEK:

“ANITKABİR’DEKİ PLAN DEĞİŞİKLİĞİ, PARK ALANINDA ÇOK ÖNCE YAPIMI GERÇEKLEŞTİRİLEN LOJMANLARIN, MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NIN TALEBİ İLE PLANA UYGUN HALE GETİRİLMESİDİR”

“BİR KEZ DAHA, İDEOLOJİK DÜŞÜNCELERİYLE HAREKET EDEN BİR TAKIM GAZETE VE ODA YÖNETİCİLERİ; HALKI YANILTARAK, ALGI OLUŞTURMA ÇABASI İÇERİSİNDELER”

“KORUMA KURULU, BURADA YENİ YAPILAŞMAYA ZATEN MÜSAADE ETMEZ. SADECE MEVCUT YAPI ONAYLANDI. YENİ BİR YAPILAŞMA SÖZKONUSU DEĞİL”

          Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mimarlar Odası Başkanı tarafından yapılan ve bazı internet sitelerinde yer alan “Yeni Hedef Anıtkabir” başlıklı açıklama ve haberlerin, “bilgisiz ve asılsız” bir şekilde gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

         Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada; alınan Meclis kararının, Anıtkabir’de konuta izin vermek değil, Anıtkabir karşısındaki park alanı olarak belirlenen bölümde bulunan mevcut askeri lojmanların, Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine yapılan plan değişikliğiyle resmileştirilmesinden başka bir şey olmadığı bildirildi.

“MEVCUT ASKERİ LOJMANLAR, PLANA UYGUN HALE GETİRİLDİ”

Açıklamada, söz konusu plan değişikliğinin Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine alındığı kaydedilerek, plan değişikliğinde alanın A ve B olarak tanımlanan iki farklı parsele ayrıldığı belirtildi. A parselinde hiçbir yapılaşma ve plan değişikliğinin önerilmediği belirtilen açıklamada, B parseli olarak belirlenen alanın park alanı olmasına rağmen üzerinde mevcut askeri lojman bulunduğu kaydedilerek; mevcut lojmanların daha sonra yıkılma ve benzeri bir durumla karşılaşılmaması için plan değişikliği yapıldığı ifade edildi. Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“B parselinde, park alanı olmasına rağmen Anıtkabir Muhafız Bölüğü’nün lojmanları bulunuyor. Bu lojmanların ileride herhangi bir sıkıntılı durumla karşılaşmaması için Milli Savunma Bakanlığı bizden buranın imara uygun hale getirilmesi talebinde bulundu. Biz de mevcut lojmanları plana uygun hale getirdik. Yapılan bundan başka bir şey değil.

Yani söz konusu konuyla yapılan açıklama ve haberler tamamen asılsız, bilgisiz ve gerçek dışıdır.”

BAŞKAN GÖKÇEK: “KARIŞTIRICILAR, YİNE İŞ BAŞINDA”

“Yalan yanlış bilgilerle vatandaşı kandırıp, ortalığı karıştırmak için çabalayan ideolojik kafalar yine iş başındalar” diyen Başkan Gökçek de konuya ilişkin bilgi vererek, “Milli Savunma Bakanlığı bizden talep etti ve yapıldı. Yapılan da haberde bahsedildiği gibi değil. Anıtkabir sınırları dışında bulunan ve mevcutta park alanı olarak ilan edilmesine rağmen orada bulunan 5 katlı askeri lojmanı resmileştirdik” diye konuştu. 

  Koruma Kurulu’nun zaten hiçbir şekilde yeni bir yapılaşmaya müsaade etmeyeceğinin de altını çizen Başkan Gökçek, “Yeni bir yapılaşma sözkonusu dahi değil. Sadece mevcut askeri lojmanlar resmileşti. Mevcut durum korundu o kadar. Bir kez daha, ideolojik düşünceleriyle hareket eden bir takım oda yöneticileri ve internet siteleri; halkı yanıltarak, algı oluşturma çabası içerisindeler. Ancak yine bilgisiz, yine belgesiz, yine boş çaba içindeler” dedi.