• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BÜYÜKŞEHİR'İN KARLA MÜCADELESİ

21 Ocak 2016, Perşembe

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BAŞKENT'TE 110 BULVAR VE 5 BİNİ AŞKIN CADDEDE TRAFİĞİ AÇIK TUTMAK İÇİN KARLA MÜCADELE EDİYOR
-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GECE BAŞLAYAN YOĞUN KAR YAĞIŞINA KARŞI 709 ARAÇ VE 2500 PERSONELLE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
-ÇEVRE İLÇELER VE KÖY YOLLARINDA DA YARIM METREYİ AŞKIN KARLA MÜCADELE EDEN EKİPLER, KAR YAĞIŞININ YOĞUN OLDUĞU BEYPAZARI, ÇAMLIDERE, ÇUBUK, GÜDÜL VE KALECİK’TE DE ÇALIŞMALARI YOĞUNLAŞTIRDI
-GENEL SEKRETER YARDIMCISI ÜÇPINAR:
"MÜCADELE ARAÇLARIMIZ, TEMİZLEDİKLERİ CADDELERİN TEKRAR KARLA KAPANMASI NEDENİYLE AYNI CADDELERE BİR KAÇ KEZ GİRMEK DURUMUNDA KALIYOR”

karla_mucadele_8.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi, dün gece başlayan ve yoğun şekilde devam eden kar yağışına karşı 110 bulvar ve 5 bini aşkın caddede karla mücadele çalışması yapıyor.
Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından 709 araç ve vardiyalı çalışan 2500 personelle yapılan çalışmalarla, özellikle merkezde ana arter ve caddelerin trafiğe kapanmaması için yoğun mücadele veriliyor.
Karla mücadele çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar, ana arter, bulvar ve caddelerin trafiğe açık tutulması için büyük gayret gösterdiklerini belirterek, şunları söyledi:
“Kar yağışının dün geceden beri devam etmesi nedeniyle karla mücadele araçlarımız, temizledikleri caddelerin tekrar karla kapanması nedeniyle aynı caddelere birkaç kez girmek durumunda kalıyor. Özellikle kar koşullarına uygun olmayan lastiklerle trafiğe çıkan araçlar ya kayarak ya da kayıp kaza yaparak yolu kapatarak yolların trafiğin tıkanmasına neden oluyor. Bu da karla mücadele eden araçlarımızın o caddeye girişini engelleyerek gecikmelere neden oluyor. Vatandaşlardan ricamız, kar koşullarına uygun lastikli araçlarla trafiğe çıksınlar veya toplu taşıma araçlarını tercih etsinler.”

-ÇEVRE İLÇELERDE YARIM METRE KAR-
Vedat Üçpınar, merkez ilçelerin yanı sıra çevre ilçeler ve köy yollarında da karla mücadele çalışmaları yapıldığını belirterek, “Şehrin kuzey ve batı kesimlerinde Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Güdül ve Nallıhan’da yaklaşık yarım metreyi bulan kar yağışına karşı köy yollarına kadar karla mücadele çalışması yaparak yolları açık tutmaya çalışıyoruz” dedi.
Karla ve buzlanmayla mücadele için dün geceden sabaha kadar Ankara genelinde 5 bin ton tuz kullanıldığını belirten Üçpınar,
kar yağışının devam ettiğini belirterek, vatandaşların mağdur olmaması ve ana arter ve caddelerin trafiğe açık tutulması için karla mücadele çalışmalarının 7/24 devam edeceğini bildirdi.

-KALDIRIMLARDA KAR TEMİZLİĞİ-
Ana arter, bulvar ve caddeleri trafiğe açık tutmak için çalışan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kaldırımların da kardan temizlenmesi için çalışmalar yapıyor.
Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekipleri, yaya güvenliği için cadde ve bulvarlardaki kaldırımlar, meydanlar, alt geçitler, üst geçitler, hastane acil girişlerinde kar temizliği yapıyor. Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında bulunan özellikle yayaların yoğun olarak bulunduğu önemli merkezlerde kaldırım temizleme çalışmaları sürdürülüyor.