• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BÜYÜKELÇİ KARLOV’UN İSMİ, ARTIK YAŞADIĞI SOKAKTA

10 Ocak 2017, Salı

-BAŞKAN GÖKÇEK, RUSYA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ANDREY KARLOV’UN İSMİNİN İKAMET ETTİĞİ SOKAĞA VERİLDİĞİ BELEDİYE MECLİS KARARINI, KARLOV’UN EŞİ MARİNA KARLOV’A TAKDİM ETTİ
-BAŞKAN GÖKÇEK:
"SAYIN KARLOV’A SEVGİMİZİN VE TÜRKİYE-RUSYA DOSTLUĞUNUN SİMGESİ OLARAK KARLOV’UN ANISINA,
ESKİ ADIYLA KARYAĞDI SOKAK’IN ADINI, 'ANDREY KARLOV' OLARAK DEĞİŞTİRDİK"
-MARİNA KARLOV:
"EŞİME BU KADAR BÜYÜK DEĞER VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM"
"BU KARAR, İLİŞKİLERİMİZİN PEKİŞTİRİLMESİNE KATKI SAĞLAYACAK"

karlov_isim_5.jpgAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eşi Nevin Gökçek ile birlikte, Aralık ayında uğradığı suikast sonrası katledilen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un eşi Marina Karlov’u ziyaret ederek, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde dün alınan, Karyağdı Sokak’ın isminin "Andrey Karlov" olarak değiştirilmesine yönelik kararı takdim etti.
Rusya Büyükelçiliği’nde gerçekleşen ziyarette Başkan Gökçek, kısa süre baş başa görüştüğü Marina Karlov'a, Büyükelçi Karlov'un resminin önünde, Karyağdı Sokak’ın isminin “Andrey Karlov Sokağı” olarak değiştirilmesine ilişkin, çerçeveletilmiş karar metnini takdim etti.
Başkan Gökçek, çerçevelettirilmiş meclis kararını sunarken, “Sayın Andrey Karlov’un eşi Marina Karlov’a, her şeyden önce bir sefer daha başsağlığı diliyorum. Sayın Karlov’un bir cinayete kurban gitmesinden dolayı Türkiye olarak ziyadesiyle üzgünüz. Büyük bir mahçubiyet yaşıyoruz” dedi.
Ancak terörün her yerde görevini yaptığını ve amaçlarının doğrudan doğruya Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmak olduğunu belirten Başkan Gökçek, "Ancak cinayeti kimlerin işlediği, aşağı yukarı ortaya çıktı. FETO ve onun bağlı olduğu güçler, Türk-Rus ilişkilerini bozmak için bunları yaptı. Ama gerçekler ortaya çıkınca işler tersine döndü” diye konuştu.
Başkan Gökçek, Andrey Karlov’a olan sevgilerinin ve Türkiye-Rusya dostluğunun simgeleri olarak Karlov’un anısına, Büyükşehir Belediye Meclisi’nden bir karar alındığını kaydederek, “Hemen Rusya Büyükelçiliği’nin önünde bulunan, eski adıyla Karyağdı Sokak’ın adını Andrey Karlov olarak değiştirdik. İstedik ki Hanımefendi'nin önünde bu töreni yapalım. Kendisine hem bunun belgesini verelim hem de aynı zamanda Türkiye- Rusya dostluğuna simge olması için ayrıca bir vazomuzu hediye edelim” şeklinde konuştu.

-"BU, İLİŞKİLERİMİZİN İYİLEŞTİRİLMESİNE VESİLE OLACAK"
Karar metnini alırken teşekkür eden Marina Karlov da “Eşime bu kadar büyük değer verdiğiniz için teşekkür ederim. Eşim Andrey Karlov, Rusya-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi için çok çaba sarf etti. Bu, onun anısına çok büyük bir hediye ve ilişkilerimizin iyileştirilmesine ve pekiştirilmesine de vesile olacak. Biz Türkiye’yi çok seviyoruz” sözleriyle duygularını dile getirdi.
Başkan Gökçek, Karlov'a ayrıca özel yapım bir vazo da hediye ederek, “Türkiye’yi unutmamanız dileğiyle... Dostluğumuzun simgesi, inşallah evinizi süsleyecektir ve hep bunu gördükçe Türkiye’yi ve dostlarınızı hatırlarsınız” temennisinde bulundu.
Gökçek, daha sonra sokağın isim değişikliğine ilişkin karar metninin bir kopyasını, Elçilik’te de bulunması düşüncesiyle, Müsteşar Sergey Banov'a takdim etti. Banov da “Bizim için büyük bir gurur ve mutluluk” diyerek, Gökçek'e teşekkür etti.

-TABELA, YERİNE ASILDI…
Takdim töreninin ardından, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, Rusya Büyükelçiliği önündeki "Karyağdı Sokak" isminin yer aldığı tabelayı sökerek, "Andrey Karlov" tabelasını taktılar.